Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAfrika

Afrikos ciklidų agresija

18/03/2013

Taip pat skaitykite

Ilka Adams. Ką “Miss Namibija” šiandien veikia Lietuvoje? Egipto kovotojai nukovė 24 policininkus per ataką Sinajuje Egipto Sinajaus regione per kovotojų atakas žuvo šeši žmonės Lagose nukritus ir užsiliepsnojus lėktuvui žuvo mažiausiai aštuoni žmonės

Afrikos ciklidai-vienos iš agresyviausių žuvų pasaulyje. Tiesa jų yra labai daug ir gyvena trijuose skirtinguose ežeruose, bei vieno iš jų, Viktorijos ežero, apylinkÄ—se. 
Bet pirmiau pakalbÄ—kim apie pačiÄ… agresijÄ…, kas TAI yra? Dažnai pradedantieji neskiria agresijos nuo plÄ—šrumo. PlÄ—šrÅ«nai žudo ir suvalgo aukÄ…, kitaip sakant medžioja, o agresyvios žuvys dažniausiai net neturi tikslo nužudyt oponentÄ…, tik nori juo nusikratyti, kad netrukdytų gyventi. Bet akvariume tai padaryti gana sunku, reikia, kad visagalis, šiuo atveju akvariumistas, vienÄ… iš oponentų perkeltų į kitÄ… akvariumÄ…/atiduotų/iškeistų/parduotų arba vienas iš priešininkų turi mirti, tiesa, dar gali bÅ«ti, kad silpnesnysis pasitrauks į kokia nors slÄ—ptuvÄ™ ir ten gyvens nepilnavertį gyvenima ar galiausiai mirs vistiek anksčiau nei stipresnysis. Žinoma, tarp afrikos ciklidų yra ir plÄ—šrÅ«nų.
Gali kilti klausimas dÄ—l ko tos žuvys kovoja? Aš išskirčiau tris pagrindines priežastis:
1. Maistas. Kad išgyventų, žuviai reikalingas maistas, esant patoviam maitinimui akvariume dÄ—l šios priežasties, dažniausiai bent jau mirtinų kovų nebÅ«na. Visai kas kita gamtoje, ten dÄ—l kiekvieno kasnelio reikia pakovoti. Tai pamatyti akvariume galima gana nesunkiai, tiesiog porÄ… savaičių nešerkite savo augintinių ir pamatysit kaip stipresnis nuveja silpnesnį dÄ—l staiga iš kažkur atsiradusio maisto kasnelio. 
2. Dauginimasis. Kiekviena žuvis nori pratÄ™sti savo giminÄ™. DÄ—l šios priežasties užmušama tikriausiai daugiausia ciklidų. Ar tai bÅ«tų nepasiruošusi neršti patelÄ—, ar konkuruojantis dÄ—l jos patinas. Šituo atveju dažniausiai agresoriai bÅ«na patinai, bet nevisada, kartais gali pakovoti ir kaikurių rÅ«šių patelÄ—s (pvz.: Melanochromis auratus), nors tai pasitaiko labai retai, nes turi bÅ«ti labai, labai daug patelių, tik vienas patinas ir mažai slÄ—ptuvių. Dar vienas įdomus dalykas kurį pastebÄ—jau augindamas M. auratus yra tai, kad akvariume nelikus patelių, patinų agresija viens kito atžvilgiu žymiai sumažėjo. Taigi, kai nera moterų, nÄ—ra ir dÄ—l ko kariauti. 
3. Teritorija. Teritorija yra svarbiausias dalykas ciklidui, neturÄ—damas teritorijos, neturÄ—s nei kur maitintis, nei patinas kur prisivilioti patelÄ™ nerštui, nei patelÄ— kur saugoti ikrus, taip pat neturÄ—s kur ramiai ilsÄ—tis. Kovos dÄ—l teritorijos bÅ«na kol ji nÄ—ra pasidalinta arba kai kas nors suinterisuotas jÄ… persidalinti, taip bÅ«na kai į akvariumÄ… įleidi naujų gyventojų arba kai kuris nors senbÅ«vis nusprendžia, kad jis sustiprÄ—jo ir gali praplÄ—sti savo teritorijÄ…. Paprastai stipriausias patinas „akvariumo valdovas“ užsiįmÄ… geriausiÄ…, o dažnai ir kelias slÄ—ptuves, kur niekas kitas nedrįsta įplaukti (žinoma, išskyrus nerštui pasiruošusiÄ… patelÄ™), tuo tarpu jis pats visame akvariume gali plaukioti netrukdomas, žinoma, jei mÄ—gins lįsti į svetimÄ… slÄ—ptuvÄ™, išvyti jį bus bent jau mÄ—ginama. Ir taip visos žuvys lyg ir pasiskirsto nuo stipriausio iki silpniausio. Stipriausias plaukia visur kur nori, šiek tiek silpnesnis visur išskyrus į stipresniojo teritorijÄ…, dar silpnesnis plaukia visur išskyrus į stipresniųjų teritorijÄ… ir t.t. ,o silpniausiÄ…jÄ…m lieka savas kampelis ir „neutralÅ«s vandenys“ todÄ—l patartina akvariume palikti tušÄios plaukiojimo vietos kurioje nebÅ«tų orientyrų (akmenų, šakų, augalų) kuriais naudojantis galima bÅ«tų pasiskirstyt teritorijÄ…. 
JÅ«s tikriausiai savo akvariume norite matyti gražias, nenupešiotas ir neapdaužytas žuvytes. Tai pasiekti laikant afrikos ciklidus yra gerokai sudÄ—tingiau nei laikant kitokias akvariumines žuvytes. Galvoti reikia dar prieš apsiperkant. Pirmiausia pagalvokit kokių žuvų norite, sužinokite ar bent panašios jų gyvenimo salygos, tada labiau patyrusių akvariumistų pasiteiraukite dÄ—l pasirinktų žuvų, taip pat gerai bÅ«tų pasižiÅ«rÄ—ti ciklidų suderinamumo lentelÄ™. 
Tada, reikia išsirinkti tinkamo dydžio akvariumÄ…, kad jis nebÅ«tų nei per didelis, nei per mažas. Šiuo atveju per didelis akvariumas yra netgi blogiau, nes pustušÄiame akvariume agresija didÄ—ja, potencialių priešÅ³ nedaug, lengviau nepamesti jų iš akių, taip pat yra daug teritorijos dÄ—l kurios pastoviai kariaujama (stipresnis lygtais užsiįma dalį akvariumo ir plaukia užsiimti naujos, bet kol tai daro praranda senajÄ… ir taip kovoja begalo be krašto. Aš pats savo akvariume stebÄ—jau tokiÄ… situacijÄ…, ir jei nebūčiau įsikišÄ™s, po kurio laiko gyvas liktų tik vienas, stipriausias patinas.). Gerai kad šiÄ… klaidÄ… ištaisyti labai paprasta ir netgi malonu, tereikia į akvariumÄ… įleisti naujų ciklidų, bet ir čia nereikia persistengti, nes perkrautas akvariumas nÄ—ra labai gražus, (na nebent nelabai apie akvariumininkystÄ™ nusimanantiems svečiams) nuslopinami individų charakteriai, vienintelis veiksmas – tai beprasmis žuvų plaukiojimas iš vieno akvariumo galo į kitÄ…. Tiesa, kaikurie nesugebantis susitvarkyti su agresija, specialiai perkrauna akvariumÄ… ir tuo džiaugiasi, bet aš jų nesuprantu. 
Dar vienas, labai svarbus dalykas norint žuvis ir akvariumÄ… išlaikyti gražius yra dekoracijos, o tiksliau iš jų padartytos slÄ—ptuvÄ—s. SlÄ—ptuvių reikia daugiau nei yra žuvų ir jas padaryti reikia labai įvairių dydžių, kad prieglobstį galÄ—tų rasti ir mailiukas ir suaugÄ™s patinas. Taip pat kiekvienai slÄ—ptuvei reiktų padaryti bent porÄ… išÄ—jimų.
Prie šių dalykų dar daugelis pridurtų: „jokiu bÅ«du nelaikyk dviejų vienos rÅ«šies patinų viename akvariume, nes liks tik vienas“. Bet kas gali žinoti kiek jis perka patinų o kiek patelių kai visi jie atrodo vienodai bÅ«dami vos kelių cm ilgio (tokias žuvytes dažniausiai parduoda parduotuvÄ—se). ParsinÄ™šus žuvytes, po kelių dienų pastebi, kad iš kiekvienos rÅ«šies ryškÄ—ja po patinÄ… ir džiaugiesi, kad gerasis pardavÄ—jas iš tikro parinko vienÄ… patinÄ—li ir kelias pateles, bet po dar kurio laiko patinÄ—lių vis daugÄ—ja, patelių lieka vos kelios, o gerasis pardavÄ—jas virsta debilu neišmanančiu savo darbo... Na ir kÄ… dabar daryti? Visi sako: parduok, perkelk, atiduok, iskeisk... Bet, kur? kam? Juk dÄ—l kažkokios neaiškios priežasties kasantras skelbimas dÄ—l afrikos ciklidų bÅ«na maždaug toks „Parduodu patinÄ… arba keičiu į patelÄ™“ ir niekam nereikia tavo papildomų penkių patinų, o laisvų akvariumų jiems išskirstyti neturi. Dar yra galimybÄ—, kad kokia nors parduotuvÄ— priims tavo patinus, bet aš į tai daug vilčių nededu. Dažniausiai belieka vienintelÄ— išeitis-palikti kaip yra ir žiÅ«rÄ—ti kas bus. O man buvo šitaip: 3 M. auratus patinai ir 1 patelÄ—. Kol patelÄ— buvo gyva agresija tarp patinų buvo milžiniška, bet jai mirus jie gerokai aprimo, visdelto dingo viena iš pagrindinių agresijos priežasčių. Bet po to stebÄ—jau dar įdomesni įvikį: du patinai susivienijo prieš trečiÄ… ir pakaitom jį „uždubasino“. VÄ—liau megino užmušti ir vienas kitÄ…, bet kadangi jÄ—gos buvo per daug lygios mano akvariume jie plaukioja jau daugiau nei 2 metus. O žuvų susivienijimÄ… prieš silpnesnį ar naujÄ… individÄ… pastebÄ—jau ir vÄ—liau, taip mirÄ— mano L. caeruleus, M. estherae ir dar keli patinai.
Anksčiau ar vÄ—liau ateina toks laikas, kai norite, o gal netgi reikia akvariumÄ… papildyti naujais gyventojais, tada susimÄ…stote ar neužmuš naujų ciklidų senieji? Kaip elgtis, kad neužmuštų? 
1. Stengites visas naujas žuvytes įleisti vienu metu, šitaip senbuvių agresija labiau pasiskirstys ir naujakuriams bus lengviau apsiprasti.
2. Jei yra galimybÄ— bent iš dalies perdÄ—liokite akvariumo dekoracijas, kad ir senbuviams aplinka bÅ«tų šiek tiek nauja.
3. Naujus ciklidus geriausia įleisti vakare, pamaitinus žuvis ir išjungus šviesÄ…, taip senbuvÄ—ms sunkiau pastebÄ—ti naujakurius ir jie greičiau galÄ—s kur nors pasislÄ—pti.
Ir dar, jaunas žuvytes išsaugoti gerokai paprasčiau, nes jos gali lengviau pasislÄ—pti ir nÄ—ra konkurentÄ—s dÄ—l teritorijos ar patelių. 
Tai tiek. Tikiuosi šis straipsnis Jums atsakÄ— bent į dalį rupimų klausimų ir JÅ«s padarysite mažiau klaidų nei bÅ«tumÄ—t darÄ™ jo neskaitÄ™.