Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAfrika

Afrikos ciklidų agresija

18/03/2013

Taip pat skaitykite

Etiopijos parlamentas valstybės prezidentu išrinko ambasadorių Mulatu Teshome Egipte ruošiamasi priešingų politinių stovyklų demonstracijoms Egipto beduinai pagrobė du turistus, tarp jų - izraelietį, praneša policija Sinajaus pusiasalyje sprogus užminuotam automobiliui žuvo 10 Egipto karių, 35 sužeisti

Afrikos ciklidai-vienos iš agresyviausių žuvų pasaulyje. Tiesa jų yra labai daug ir gyvena trijuose skirtinguose ežeruose, bei vieno iš jų, Viktorijos ežero, apylinkėse. 
Bet pirmiau pakalbėkim apie pačią agresiją, kas TAI yra? Dažnai pradedantieji neskiria agresijos nuo plėšrumo. Plėšrūnai žudo ir suvalgo auką, kitaip sakant medžioja, o agresyvios žuvys dažniausiai net neturi tikslo nužudyt oponentą, tik nori juo nusikratyti, kad netrukdytų gyventi. Bet akvariume tai padaryti gana sunku, reikia, kad visagalis, šiuo atveju akvariumistas, vieną iš oponentų perkeltų į kitą akvariumą/atiduotų/iškeistų/parduotų arba vienas iš priešininkų turi mirti, tiesa, dar gali būti, kad silpnesnysis pasitrauks į kokia nors slėptuvę ir ten gyvens nepilnavertį gyvenima ar galiausiai mirs vistiek anksčiau nei stipresnysis. Žinoma, tarp afrikos ciklidų yra ir plėšrūnų.
Gali kilti klausimas dėl ko tos žuvys kovoja? Aš išskirčiau tris pagrindines priežastis:
1. Maistas. Kad išgyventų, žuviai reikalingas maistas, esant patoviam maitinimui akvariume dėl šios priežasties, dažniausiai bent jau mirtinų kovų nebūna. Visai kas kita gamtoje, ten dėl kiekvieno kasnelio reikia pakovoti. Tai pamatyti akvariume galima gana nesunkiai, tiesiog porą savaičių nešerkite savo augintinių ir pamatysit kaip stipresnis nuveja silpnesnį dėl staiga iš kažkur atsiradusio maisto kasnelio. 
2. Dauginimasis. Kiekviena žuvis nori pratęsti savo giminę. Dėl šios priežasties užmušama tikriausiai daugiausia ciklidų. Ar tai būtų nepasiruošusi neršti patelė, ar konkuruojantis dėl jos patinas. Šituo atveju dažniausiai agresoriai būna patinai, bet nevisada, kartais gali pakovoti ir kaikurių rūšių patelės (pvz.: Melanochromis auratus), nors tai pasitaiko labai retai, nes turi būti labai, labai daug patelių, tik vienas patinas ir mažai slėptuvių. Dar vienas įdomus dalykas kurį pastebėjau augindamas M. auratus yra tai, kad akvariume nelikus patelių, patinų agresija viens kito atžvilgiu žymiai sumažėjo. Taigi, kai nera moterų, nėra ir dėl ko kariauti. 
3. Teritorija. Teritorija yra svarbiausias dalykas ciklidui, neturėdamas teritorijos, neturės nei kur maitintis, nei patinas kur prisivilioti patelę nerštui, nei patelė kur saugoti ikrus, taip pat neturės kur ramiai ilsėtis. Kovos dėl teritorijos būna kol ji nėra pasidalinta arba kai kas nors suinterisuotas ją persidalinti, taip būna kai į akvariumą įleidi naujų gyventojų arba kai kuris nors senbūvis nusprendžia, kad jis sustiprėjo ir gali praplėsti savo teritoriją. Paprastai stipriausias patinas „akvariumo valdovas“ užsiįmą geriausią, o dažnai ir kelias slėptuves, kur niekas kitas nedrįsta įplaukti (žinoma, išskyrus nerštui pasiruošusią patelę), tuo tarpu jis pats visame akvariume gali plaukioti netrukdomas, žinoma, jei mėgins lįsti į svetimą slėptuvę, išvyti jį bus bent jau mėginama. Ir taip visos žuvys lyg ir pasiskirsto nuo stipriausio iki silpniausio. Stipriausias plaukia visur kur nori, šiek tiek silpnesnis visur išskyrus į stipresniojo teritoriją, dar silpnesnis plaukia visur išskyrus į stipresniųjų teritoriją ir t.t. ,o silpniausiąjąm lieka savas kampelis ir „neutralūs vandenys“ todėl patartina akvariume palikti tuščios plaukiojimo vietos kurioje nebūtų orientyrų (akmenų, šakų, augalų) kuriais naudojantis galima būtų pasiskirstyt teritoriją. 
Jūs tikriausiai savo akvariume norite matyti gražias, nenupešiotas ir neapdaužytas žuvytes. Tai pasiekti laikant afrikos ciklidus yra gerokai sudėtingiau nei laikant kitokias akvariumines žuvytes. Galvoti reikia dar prieš apsiperkant. Pirmiausia pagalvokit kokių žuvų norite, sužinokite ar bent panašios jų gyvenimo salygos, tada labiau patyrusių akvariumistų pasiteiraukite dėl pasirinktų žuvų, taip pat gerai būtų pasižiūrėti ciklidų suderinamumo lentelę. 
Tada, reikia išsirinkti tinkamo dydžio akvariumą, kad jis nebūtų nei per didelis, nei per mažas. Šiuo atveju per didelis akvariumas yra netgi blogiau, nes pustuščiame akvariume agresija didėja, potencialių priešų nedaug, lengviau nepamesti jų iš akių, taip pat yra daug teritorijos dėl kurios pastoviai kariaujama (stipresnis lygtais užsiįma dalį akvariumo ir plaukia užsiimti naujos, bet kol tai daro praranda senają ir taip kovoja begalo be krašto. Aš pats savo akvariume stebėjau tokią situaciją, ir jei nebūčiau įsikišęs, po kurio laiko gyvas liktų tik vienas, stipriausias patinas.). Gerai kad šią klaidą ištaisyti labai paprasta ir netgi malonu, tereikia į akvariumą įleisti naujų ciklidų, bet ir čia nereikia persistengti, nes perkrautas akvariumas nėra labai gražus, (na nebent nelabai apie akvariumininkystę nusimanantiems svečiams) nuslopinami individų charakteriai, vienintelis veiksmas – tai beprasmis žuvų plaukiojimas iš vieno akvariumo galo į kitą. Tiesa, kaikurie nesugebantis susitvarkyti su agresija, specialiai perkrauna akvariumą ir tuo džiaugiasi, bet aš jų nesuprantu. 
Dar vienas, labai svarbus dalykas norint žuvis ir akvariumą išlaikyti gražius yra dekoracijos, o tiksliau iš jų padartytos slėptuvės. Slėptuvių reikia daugiau nei yra žuvų ir jas padaryti reikia labai įvairių dydžių, kad prieglobstį galėtų rasti ir mailiukas ir suaugęs patinas. Taip pat kiekvienai slėptuvei reiktų padaryti bent porą išėjimų.
Prie šių dalykų dar daugelis pridurtų: „jokiu būdu nelaikyk dviejų vienos rūšies patinų viename akvariume, nes liks tik vienas“. Bet kas gali žinoti kiek jis perka patinų o kiek patelių kai visi jie atrodo vienodai būdami vos kelių cm ilgio (tokias žuvytes dažniausiai parduoda parduotuvėse). Parsinęšus žuvytes, po kelių dienų pastebi, kad iš kiekvienos rūšies ryškėja po patiną ir džiaugiesi, kad gerasis pardavėjas iš tikro parinko vieną patinėli ir kelias pateles, bet po dar kurio laiko patinėlių vis daugėja, patelių lieka vos kelios, o gerasis pardavėjas virsta debilu neišmanančiu savo darbo... Na ir ką dabar daryti? Visi sako: parduok, perkelk, atiduok, iskeisk... Bet, kur? kam? Juk dėl kažkokios neaiškios priežasties kasantras skelbimas dėl afrikos ciklidų būna maždaug toks „Parduodu patiną arba keičiu į patelę“ ir niekam nereikia tavo papildomų penkių patinų, o laisvų akvariumų jiems išskirstyti neturi. Dar yra galimybė, kad kokia nors parduotuvė priims tavo patinus, bet aš į tai daug vilčių nededu. Dažniausiai belieka vienintelė išeitis-palikti kaip yra ir žiūrėti kas bus. O man buvo šitaip: 3 M. auratus patinai ir 1 patelė. Kol patelė buvo gyva agresija tarp patinų buvo milžiniška, bet jai mirus jie gerokai aprimo, visdelto dingo viena iš pagrindinių agresijos priežasčių. Bet po to stebėjau dar įdomesni įvikį: du patinai susivienijo prieš trečią ir pakaitom jį „uždubasino“. Vėliau megino užmušti ir vienas kitą, bet kadangi jėgos buvo per daug lygios mano akvariume jie plaukioja jau daugiau nei 2 metus. O žuvų susivienijimą prieš silpnesnį ar naują individą pastebėjau ir vėliau, taip mirė mano L. caeruleus, M. estherae ir dar keli patinai.
Anksčiau ar vėliau ateina toks laikas, kai norite, o gal netgi reikia akvariumą papildyti naujais gyventojais, tada susimąstote ar neužmuš naujų ciklidų senieji? Kaip elgtis, kad neužmuštų? 
1. Stengites visas naujas žuvytes įleisti vienu metu, šitaip senbuvių agresija labiau pasiskirstys ir naujakuriams bus lengviau apsiprasti.
2. Jei yra galimybė bent iš dalies perdėliokite akvariumo dekoracijas, kad ir senbuviams aplinka būtų šiek tiek nauja.
3. Naujus ciklidus geriausia įleisti vakare, pamaitinus žuvis ir išjungus šviesą, taip senbuvėms sunkiau pastebėti naujakurius ir jie greičiau galės kur nors pasislėpti.
Ir dar, jaunas žuvytes išsaugoti gerokai paprasčiau, nes jos gali lengviau pasislėpti ir nėra konkurentės dėl teritorijos ar patelių. 
Tai tiek. Tikiuosi šis straipsnis Jums atsakė bent į dalį rupimų klausimų ir Jūs padarysite mažiau klaidų nei būtumėt darę jo neskaitę.