Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAustralija

Australijos aborigenai

18/03/2013

Taip pat skaitykite

Australijos politikas atsistatydino dėl nepadorių žinučių Australija Australiją siaubia karščio banga: plinta gaisrai, žūsta gyvūnai (video) Rojus Australijoje. Emigranto patirtis.

Australijos aborigenai – Australijos, Tasmanijos ir keleto kitų salų tautos, gyvenusios čia iki pasirodant europiečiams. Prie jų paprastai nepriskiriami Toreso sÄ…siaurio salų gyventojai.
Angliškas žodis aboriginal buvo pradÄ—tas vartoti ne vÄ—liau nei XVII amžiuje ir reiškÄ— „pirmieji, anksčiausiai žinomi“ (lot. Aborigines:ab- iš + origio – kilmÄ—, pradžia)[1]. Manoma, kad Australijos vietiniams gyventojams apibÅ«dinti terminas pradÄ—tas vartoti XVIII a. pabaigoje. Ilgainiui jis tapo bendriniu pavadinimu. Pats žodis aborigene laikomas politiškai korektišku, tačiau kai kurie sutrumpinimai ir formos gali turÄ—ti neigiamÄ…, žeminančiÄ… reikšmÄ™ ir bÅ«ti laikoma užgaulia.[2]
Patys aborigenai save vadina skirtingai, priklausomai nuo jų gyvenamo regiono:
Yolngu – Arnhemo ŽemÄ—s rytuose,
Murri – Rytų Australijoje,
Koori – pietryčių Australijoje,
Nanga – Australijos pietinÄ—je dalyje,
Nyungar – pietvakariuose,
Palawah (Pallawah) – Tasmanijoje,
Wonghi – Vakarų Australijoje.
Toreso sÄ…siaurio salų gyventojų tradicijos ir palikimas skiriasi nuo žemyno vietinių tautų, jie yra siejami su Naujosios GvinÄ—jos Papua tautomis ir kalba papua kalbomis. TodÄ—l šnekamojoje kalboje galimas pavadinimas aborigenai nÄ—ra vartotinas šių tautų įvardijimui.
KilmÄ—, migracija
Australijos aborigenai apsigyveno žemyne bent prieš 40-45 tÅ«kstančius metų, nors yra teigiančių ir kad prieš 68 tÅ«kstančių metų.[3] Tiksli Australijos vietinių žmonių kilmÄ— kol kas nÄ—ra aiški. Manoma, kad kai kurios gentys persikÄ—lÄ— iš Pietryčių Azijos, nors ir nÄ—ra akivaizdžių požymių, pagal kuriuos bÅ«tų galima susieti aborigenus su Polinezijos tautomis. Genetinių tyrimų atskleisti bendrumai su rytinÄ—s pakrantÄ—s afrikiečiais bei pietų indais leidžia teigti, kad žmonÄ—s galÄ—jo migruoti iš Afrikos. Taip pat yra genetinių bei kalbinių įrodymų ryšio su dabartinÄ—s Naujosios GvinÄ—jos austroneziečiais, tačiau tai gali bÅ«ti ir nesenų laikų prekybos bei tarpusavio vedybų pasekmÄ—.
Manoma, kad pirmoji žmonių migracija į AustralijÄ… įvyko per sausumos tiltÄ…, kuris tuo metu jungÄ— jÄ… su NaujÄ…ja GvinÄ—ja (dÄ—l žemesnio nei dabar jÅ«ros lygio), taip pat valtimis per Timoro jÅ«rÄ…. DÄ—l tikslaus migracijos laikotarpio archeologai ginčijasi, tačiau labiausiai pripažįstamas laikotarpis prieš 40 000–50 000 metų. 1974 m. prie Mungo ežero Naujajame Pietų Velse buvo aptikti Mungo Žmogaus palaikai, kuriam bent 40 000 metų, taip pat akmeniniai įrankiai, apie 50 000 metų senumo. Kadangi Mungo ežeras yra pietryčių Australijoje, mokslininkai mano, kad šiaurÄ—s vakarų žemyno dalis buvo apgyvendinta keliais tÅ«kstantmečiais anksčiau.
Tasmanijoje žmonÄ—s apsigyveno bent prieš apytiksliai 40 000 metus (nurodomos ir žymiai senesnÄ—s datos), migruodami per tuo metu buvusį sausumos tiltÄ…. Prieš 12 000 metų pakilus jÅ«ros lygiui, sala buvo atskirta nuo žemyno ir buvo greičiausiai izoliuota nuo žemyno iki europiečių atvykimo XVII – XIX a.
Iki europiečių atsikėlimo
Yra teigiančių, kad europiečiams pirmÄ… kartÄ… atvykus į AustralijÄ…, joje gyveno nuo ketvirčio iki vieno milijono žmonių, taip pat manoma, kad žmonių skaičius žemyne buvo pastovus per daug tÅ«kstančių metų. Priešingai paplitusiai nuomonei, kad vietiniai australai buvo dykumos gyventojai, tankiausiai apgyvendinti buvo palankesnio klimato pakrančių regionai (kaip ir dabar). Pietų ir rytų žemyno regionuose, ypatingai MurÄ—jaus slÄ—nyje, gyventojų tankis buvo didesnis nei vakarų ir šiaurÄ—s teritorijose.
Gyventojų taikomos technologijos, mityba ir medžioklės būdai skyrėsi priklausomai nuo gyvenamos aplinkos sąlygų. Po kolonizacijos vietinių gyventojų pakrantėse sumažėjo, bendruomenės koncentravosi tokiose vietose kaip Didžioji Smėlio dykuma, kur gyveno mažai europiečių.
Kultūra
Laikui bÄ—gant, Australijos pirmųjų gyventojų kultÅ«ra smarkiai keitÄ—si. Pvz., išlikusiuose uolos piešiniuose keliuose regionuose Australijos šiaurÄ—je akivaizdi skirtingų stilių, atitinkančių skirtingus laikotarpius, seka.
Dauguma bendruomenių taip pat turÄ—jo sudÄ—tingÄ… daug kur iki šiol išlikusiÄ… giminystÄ—s sistemÄ… ir kai kuriose vietose labai griežtas santuokos taisykles. TradicinÄ—se bendruomenÄ—se negalÄ—davo tuoktis poros, turinčios tÄ… patį iš kelių odos tipų. Toks tabu apsaugodavo nuo kraujomaišos, taip pat suartindavo bendruomenes. ŽmonÄ—s galÄ—jo susipažinti sukurabor bÅ«simaisiais sutuoktiniais per metinius bendruomenių susitikimus (kuraborÄ— – corroboree), kuriuose buvo prekiaujama, pasikeičiama naujienomis, organizuojamos vedybų bei kitos ceremonijos.
Australijos vietiniai gyventojai yra sukÅ«rÄ™ unikalių muzikos instrumentų ir tautinių stilių. Yidaki ir didgeridoo paprastai laikomi aborigenų tautiniais instrumentais. ŠiuolaikinÄ—je aborigenų muzikoje vyrauja kantri stilius.

http://lt.wikipedia.org