Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Britų "Geležinė ledi" palydėta į paskutinę kelionę su visomis iškilmėmis

17/04/2013

Taip pat skaitykite

Su Tėvo Diena sveikiname Jus visus! Naujų biurų ieškančioms įmonėms traukos centru tampa sostinės prieigos Iš Eifelio bokšto dėl bombos pavojaus buvo evakuoti žmonės Seimas per pirmąjį priėmimą pritarė Konstitucijos pataisai dėl R.Pakso kandidatavimo

Londonas, balandžio 17 d. (AFP-AP-BNS). Margaret Thatcher (Margaret Tečer), Didžiosios Britanijos "GeležinÄ— ledi", trečiadienį buvo palydÄ—ta įpaskutinÄ™ kelionÄ™ su didelÄ—mis iškilmÄ—mis ir su protestais, kurie atspindi jos, kaip visuomenÄ™ skaldančios politinÄ—s figÅ«ros, statusÄ….

Londono vyskupas Richardas Chartresas (Ričardas ÄŒartrsas), kreipdamasis į 2,3 tÅ«kst. Šv.Pauliaus katedroje susirinkusių laidotuvių dalyvių, užsiminÄ—apie tas stiprias emocijas, kurias velionÄ— kelia ir dabar, praÄ—jus 23 metams po pasitraukimo iš ministro pirmininko posto.

"Ta prieštaringų nuomonių audra sukasi aplink poniÄ… Thatcher, kuri tapo simboline figÅ«ra, net -izmu. Bet šiandien tikrosios Margaret Hildos Thatcher palaikai yra čia, jos laidotuvių pamaldose", - sakÄ— vyskupas.

"Yra svarbi vieta debatams apie politikÄ… ir palikimÄ…, ... bet čia,šiandien, (tam) nei laikas, nei vieta", - pridÅ«rÄ— jis.

"Po gyvenimo, nugyvento politinių ginčų kaitroje, audros, stojo didelėramybė", - sakė vyskupas.

Ceremonija Šv.Pauliaus katedroje, surengta devynios dienos po to, kai 87 metų M.Thatcher mirÄ— nuo insulto, buvo pirmosios ministro pirmininko laidotuvÄ—s nuo 1965-iaisiais įvykusių Winstono Churchillio (VinstonoÄŒerčilio), kuriose dalyvavo karalienÄ—.

Garsiojo parlamento Big Beno laikrodžio varpai tylėjo, kai vienosįtakingiausių ir labiausiai visuomenę skaldančių premjerų karstas, uždengtas Jungtinės Karalystės vėliava, buvo užkeltas ant lafeto ir vežamas Londono gatvėmis, kuriose garbės sargyboje budėjo 700 sausumos pajėgų karių,jūreivių ir oro pajėgų narių paradinėmis uniformomis.

Prižiūrėti tvarkos buvo atsiųsta daugiau kaip 4 tūkst. policininkų.Saugumas buvo sustiprintas po pirmadienio sprogimų per Bostono (JAV) maratoną, per kuriuos žuvo trys ir buvo sužeista dar daugiau kaip 170žmonių.

Procesijos priekyje Ä—jo Karališkojo jÅ«rų pÄ—stininkų korpuso orkestras, kuris grojo Frederico Chopino (Frederiko Šopeno), Ludwigo van Beethoveno (Liudvigo van Bethoveno) ir Felixo Mendelssohno (Felikso Mendelsono) laidotuvių maršus, o iš Londono Tauerio kas minutÄ™ buvo paleidžiami šÅ«viai.

"NorÄ—jau pagerbti geriausiÄ… ministrÄ… pirmininkÄ… po Churchillio", - sakÄ—Gloria Martin (Glorija Martin), septintÄ… dešimtį metų einanti nekilnojamojo turto vystytoja, kuri prie krÅ«tinÄ—s buvo prisisegusi daug ženkliukų su užrašu "Aš myliu Maggie (MagÄ™)".

"Ji buvo stipri, ji buvo ryžtinga ir savo šalį kÄ—lÄ— aukšÄiau bet kokios populiarumo idÄ—jos. ŽmonÄ—s už tai ja žavÄ—josi, net jeigu jiems ir nepatiko Thatcher politika", - sakÄ— ji.

Prie laidotuvių procesijos maršruto susirinkÄ™ žmonÄ—s pagerbdami velionÄ™plojo arba protestuodami nepritariamai šaukÄ—. Kai kas, pro šalį slenkant laidotuvių procesijai, tylomis atsuko jai nugaras, vienas vyras laikÄ— užrašÄ…"IlsÄ—kis gÄ—doje".

Minioje palei procesijos maršrutÄ… buvo kilÄ™ ginčų tarp M.Thatcheršalininkų ir oponentų.

KarstÄ… trečiadienį atvežus į Šv.Pauliaus katedrÄ…, kur kiek vÄ—liau, 11 val. (13 val. Lietuvos laiku), prasidÄ—jo laidotuvių pamaldos, jį katedros vakariniais laiptais užnešÄ— aštuoni kariškiai iš junginių, dalyvavusiųFolklandų kare, o iš paskos Ä—jo du broliai, kurie liko gyvi per tÄ… karÄ…argentiniečiams atakavus jų laivÄ….

Pačioje katedroje tarp kviestinių dalyvių buvo karalienÄ— Elizabeth II (Elzbieta II), jos vyras princas Philipas (Filipas), velionÄ—s politiniai kolegos ir priešininkai, garbÅ«s asmenys iš viso pasaulio, 11 premjerų ir du buvÄ™ JAV valstybÄ—s sekretoriai.

Ceremonija buvo tradicinÄ—, ori ir labai britiška. Laidotuvių dalyviai įkatedrÄ… suÄ—jo skambant britų kompozitorių, tarp jų - Edwardo Elgaro (Edvardo Elgaro) ir Ralpho Vaughano Williamso (Ralfo Vono Viljamso), muzikai, per pamaldas skambÄ—jo pačios M.Thatcher parinktos giesmÄ—s ir Biblijos ištraukos.

Jos 19 metų vaikaitÄ— Amanda Thatcher perskaitÄ— ištraukÄ… iš apaštalo Pauliaus laiško efeziečiams: "Tad stovÄ—kite, susijuosÄ™ strÄ—nas tiesa, apsivilkÄ™ teisumo šarvais."

VelionÄ— augo sunkiai dirbusioje metodistų šeimoje, jos tÄ—vas buvo bakalÄ—jininkas.

Tiek ja besižavinčius, tiek jos nekenčiančius labiausiai traukia klasikinis M.Thatcher įvaizdis - itin tvirtos ir savimi pasitikinčios lyderės.

Šv.Pauliaus katedros diakonas Davidas Isonas (Deividas Aizonas) prisiminÄ—"jos narsÄ…, jos tvirtybÄ™ ir jos ryžtÄ… pasiekti tai, kÄ… ji tikÄ—jo esant teisinga dÄ—l bendrojo gÄ—rio".

M.Thatcher karstas buvo vežamas nuo parlamento rÅ«mų iki Danų Šv.Klemenso bažnyčios, kur buvo surengtos pamaldos.

Iš ten karstas, užklotas Britanijos vÄ—liava, papuoštas didele baltų rožiųpuokšte ir kortele su jos vaikų užrašu "Mylima motina amžinai mÅ«sų širdyse", buvo vežamas į katedrÄ… ant patrankos lafeto, traukiamo šešių juodųarklių ir Karališkojo raitosios artilerijos pulko.

Ši moteris buvo žinoma kaip "GeležinÄ— ledi" dÄ—l ryžtingų pokyčiųBritanijoje jai vadovaujant 1979-1990 metais, kai buvo privatizuojamos valstybinÄ—s įmonÄ—s ir švelninamos ekonomikos reguliavimo priemonÄ—s, sukÄ—lusios perversmÄ…, kurio padariniai jaučiami iki šiol. Ji mirÄ— balandžio 8-Ä…jÄ…, bÅ«dama 87 metų.

M.Thatcher iškilmingai laidojama, demonstruojant karinÄ™ pagarbÄ…, tačiauši ceremonija nÄ—ra oficialios valstybinÄ—s laidotuvÄ—s, kurioms surengti reikalingas balsavimas parlamente.

Vis dÄ—lto daugeliui krito į akis, kad ši ceremonija yra ne mažiau pompastiška negu princesÄ—s Dianos laidotuvÄ—s 1997 metais ir paskutinis atsisveikinimas su Karaliene Motina Elizabeth (Elzbieta) 2002-aisais.

Tai kelia susierzinimÄ… kai kuriems britams, įsitikinusiems, kad jos palikimas yra šalies visuomenÄ—s ir ekonomikos susiskaldymas.

"Kaip ir bet kas kitas, ji nusipelnÄ— padorių laidotuvių, tačiau ne mokesčių mokÄ—tojų sÄ…skaita", - sakÄ— 69 metų protestuotoja Patricia Welsh (Patrišija Velš).

Tačiau dešimtys žmonių naktį praleido prie XVII amžiuje pastatytos katedros, tikÄ—damiesi pamatyti vÄ—liava uždengtÄ… M.Thatcher karstÄ… ir jos karinÄ™ palydÄ…. Dar šimtai susirinko likus kelioms valandoms iki laidotuviųpradžios.

"Atvykau paminėti didžiausios mūsų modernaus amžiaus didvyrės, - sakė 25 metų Anthony Boutallis (Entonis Butalis), laikantis mėlyną rožę. - Ji pakėlėparklupdytą valstybę ir įkvėpė jai naujos gyvybės."

GarbÄ—s sargyba skaisčiai raudonais mundurais ir meškos kailio kepurÄ—mis atidavÄ— pagarbÄ… kartui, kai jis artÄ—jo prie katedros, o raudonus mundurus vilkintys veteranai, žinomi kaip ÄŒelsio pensininkai, stovÄ—jo išsitempÄ™ ant bažnyčios laiptų.

Tarp žiÅ«rovų buvo mokytojas pensininkas Henry Page'as (Henris Peidžas), stovintis prie katedros ir protestuojantis prieš itin brangias laidotuves: "Daugiau nei 10 mln. svarų mÅ«sų pinigų torÄ—s laidotuvÄ—ms!"

Premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) tvirtino, kad ši ceremonija yra "deramas pagarbos ženklas didžiai ministrei pirmininkei, gerbiamai visame pasaulyje."

Kai kurie garsÅ«s svečiai neatvyko, tarp jų buvusi JAV pirmoji ponia Nancy Reagan (Nensi Reigan), kurios velionis vyras prezidentas Ronaldas Reaganas (Ronaldas Reiganas) palaikÄ— artimus santykius su M.Thatcher. LaidotuvÄ—se nedalyvavo buvÄ™s Sovietų SÄ…jungos vadovas Michailas Gorbačiovas; Vokietijos kanclerÄ— Angela Merkel pasiuntÄ— savo užsienio reikalų ministrÄ…, o buvÄ™ JAV prezidentai Billas Clintonas (Bilas Klintonas), George'as H.W.Bushas (Džordžas H.V.Bušas), George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) bei jų antrosios pusÄ—s atsisakÄ— dalyvauti.

Argentinos ambasadorÄ— JungtinÄ—je KaralystÄ—je Alicia Castro (Alisija Kastro) taip pat ignoravo kvietimÄ….

M.Thatcher 1982 metais pasiuntė savo pajėgas susigrąžinti Folklando salų,kai Argentina pradėjo karinę invaziją į tą atokią Britanijos teritorijąAtlanto vandenyno pietuose.

Britanijos pirmoji ministrÄ— pirmininkÄ— moteris, kuri valdÄ— nuo 1979-ųjųiki 1990-ųjų, gyvenimo pabaigoje kentÄ—jo nuo silpnaprotystÄ—s ir retai rodÄ—si viešumoje.

Jai balandžio 8-Ä…jÄ… mirus, užuojautos ir pagarbos velionei žinutÄ—s plÅ«do iš viso pasaulio.

Jos akcentavo tÄ… vaidmenį, kurį ji suvaidino nuleidžiant "geležinÄ™uždangÄ…" - užmegzdama ryšius su SSRS lyderiu M.Gorbačiovu ir įtikindama tuometinį JAV prezidentÄ… R.ReaganÄ… padaryti tÄ… patį.

M.Gorbačiovas ir R.Reagano našlÄ— Nancy į laidotuves negalÄ—jo atvykti dÄ—l silpnos sveikatos.

 

Naujienų agentÅ«ros BNS informacijÄ… atgaminti visuomenÄ—s informavimo priemonÄ—se bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

 

BNS