Ar pamenate, kai būdami vaikai sūpynėse įsisiūbuodavote taip aukštai, kad atrodydavo, jog tuoj persiversite per ją? Mūsų kaimynai estai pomėgio aukštai suptis neatsisakė net užaugę ir juo remdamiesi sukūrė ekstemalią sporto šaką – kykingą. Ji atrodo taip: specialiose sūpuoklėse balansuojantys sportininkai varžosi, kam pavyks apsiversti 360 laipsnių kampu kuo didesniame aukštyje. Šiuo metu svarstoma šią nacionalinę estų sporto šaką įtraukti į Olimpines žaidynes, kuriose šiandien jau yra japonų dziudo ar korėjiečių taikvando. O aplinkinių šalių gyventojus estai kviečia išmėginti ekstremaliai aukštas kykingo sūpynes pirmąją liepos savaitę, per liepos 3-6 dienomis Taline vyksiantį „Ollesummer“ festivalį.
Kaip atsirado kykingas
Kykingą išrado estas Ado Kosk, 1993 m. pastatęs dvi tradicines medines sūpynes, kuriose be didelio vargo buvo galima persiversti žemyn galva, t.y. apsukti ratą aplink sūpynės ašį. Dvejos sūpynės atsitiktinai gavosi skirtingų aukščių, ir besinaudojantys jomis pastebėjo, kad padaryti ratą aukštesniojoje yra kur kas sudėtingiau. Tada jiems kilo klausimas, koks galėtų būti maksimalus sūpynių aukštis, kuriame sugebėtų apsiversti žmogus. Kadangi tokiems eksperimentams netiko minėtosios pastovaus dydžio sūpynės, 1996 metais sukurtos naujos. Specialių sūpynių strypų aukštis siekė 6 metrus, jos galėjo iškelti žmogų net į 12 metrų aukštį.
Kykingo sūpuoklės tinka kiekvienam
Kaip teigia kykingo išradėjas, šiai į sportinę gimnastiką panašiai sporto šakai nereikia jokio išankstinio pasiruošimo, todėl ją praktikuoti gali bet kas. Kadangi toks užsiėmimas laikomas ne tik sportu, bet ir pramoga, jį išbandyti ryžtasi vis daugiau drąsuolių Estijoje ir ne tik. Specialiai kykingui sukurtų sūpynių jau galima rasti Vokietijoje, Suomijoje, Rusijoje bei Australijoje. Kykingo sporto šaką praktikuoja ir jos turnyrus rengia amerikiečiai ir Naujosios Zelandijos gyventojai.
Profesionalai varžosi dėl aukščių
Kiekvieno atleto tikslas – stovint specialiose sūpuoklėse apsisukti visą 360 laipsnių ratą apie sūpynių ašį. Varžybose laimi sportininkas, sugebantis tai padaryti didžiausiame aukštyje. Šiuo metu pasaulio rekordas priklauso estui Andrus Aasamäe, kuris 2005 m. apsivertė su 7,02 m. ilgio strypų sūpuokle. JAV rekordas tokiose sūpynėse priklauso gruzinui Matt Dart, apsivertusiam 5.31 m. strypų ilgio sūpynėje. Norint laimėti tokiose rungtynėse svarbu gebėti tinkamai išvystyti jėgą, paskirstyti svorį ir valdyti pusiausvyrą. Šios sporto šakos atstovai tikina, kad stiprios kojos taip pat labai praverčia.
Pirmauja žmonų nešime
Sportas užima svarbią vietą Estijos kultūroje ir gyvenime, todėl nenuostabu, kad čia propaguojama ir daugiau neįprastų sporto šakų. Viena linksmiausių – žmonų nešimo čempionatas, atėjęs į šalį iš Suomijos ir Estijoje labai prigijęs. Jame vyrai turi įveikti kliūčių ruožą, užsivertę ant pečių savo žmonas. Šios nešamos kojomis į priekį kliūčių ruožu su pastatytais barjerais ir vandens baseinu. Oficialus trasos ilgis – 253,5 metro, o žmona negali būti lengvesnė kaip 49 kilogramai, kitaip jai uždedama kuprinė su papildomu kroviniu. Estai net 11 metų iš eilės nugalėdavo tarptautiniuose žmonų nešimo čempionatuose, jie tokius ir gimtinėje rengia nuo 1998 metų.
Kur galima išbandyti?
Gera žinia susigundžiusiems išbandyti kykingą – patogiausiai tai galėtumėte padaryti jau liepos 3-6 dienomis vyksiančio alaus festivalio „Ollesummer“ metu, Taline. Taip pat sūpynes galite rasti Paarnu, Raasiku ir kituose Estijos miesteliuose. Artimiausias žmonų nešimo čempionatas Estijoje vyks ateinančios vasaros birželį Väike-Maarja.
Kykingo video medžiaga: http://www.youtube.com/watch?v=YXGUom4eVrs
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |