Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaKosmosas

Europos kosmoso agentūros teleskopas "Planck" baigė savo darbą

24/10/2013

Taip pat skaitykite

TKS įgulos narių grįžimas į Žemę atidėtas dėl blogų orų Į stažuotę NASA rekomenduoti trys lietuvaičiai Rusijos kosmonautai dėvės drabužius iš bambukų pluošto Kosmosas legalizavosi Mykolo Romerio universitete

Paryžius, spalio 23 d. (AFP-BNS). Europos kosmoso agentūros (ESA) kosminis teleskopas "Planck" trečiadienį baigė puspenktų metų trukusią savo misiją, atskleidusią, kad mūsų Visata tikriausiai yra 80 mln. metų senesnė nei manyta, pranešė ESA.

Paskutinis signalas į palydovą trečiadienį buvo pasiųstas iš misijos kontrolės centro Darmštate, Vokietijoje.

Nuo šiol palydovas bus saugiai "priparkuotas" orbitoje, pakankamai toli nuo Žemės ir Mėnulio, kurioje pasiliks šimtmečiams.

"Teleskopas "Planck" suteikė mums daugiau informacijos apie Visatos evoliuciją, nei bet kuri kita iki šiol buvusi misija", - sakė ESA mokslo ir automatinių tyrimų vadovas Alvaro Gimenez (Alvaras Gimenezas).

Kelias pastarąsias savaites palydovas buvo ruošiamas amžinam miegui, prieš siųstuvų išjungimą buvo sudeginti visas jame likę degalai.

Palydovo "Planck" pervedimo į "nuolatinę saugią konfigūraciją" procedūra yra panaši į tą, kuri šiemet buvo atlikta kitam kosminiam teleskopui "Herschel".

Abu šie teleskopai į kosmosą buvo iškelti 2009 metų gegužę. "Herschel" tyrinėjo žvaigždžių ir galaktikų kilmę, o "Planck" rinko informaciją apie reliktinės mikrobangų spinduliuotės pasiskirstymą po Didžiojo sprogimo, kuris prieš maždaug 14 mlrd. metų davė pradžią mūsų Visatai.

Palydovas buvo pavadintas XX amžiaus vokiečių fiziko kvantinės teorijos išradėjo Maxo Plancko (Makso Planko) vardu ir aprūpintas milžinišku teleskopu kosminės elektromagnetinės foninės spinduliuotės (CMB) temperatūrų svyravimams matuoti.

Kovo mėnesį ESA paskelbė naują 50 mln. pikselių atvaizdą, rodantį, kaip pasiskirsčiusi mikrobangų diapazono spinduliuotė, likusi po Didžiojo sprogimo. Šis žemėlapis buvo sudarytas pagal "Planck" surinktus duomenis ir parodė, kokia galėjo būti Visata 380 tūkst. metų po atsiradimo.

"Teleskopo "Planck" pateiktas CMB paveikslas yra tiksliausia turima Visatos "kūdikio nuotrauka", jo duomenis iki šiol atidžiai nagrinėjantys mūsų kosmologai pateiks dar daugiau detalių", - sakė A.Gimenezas.

Duomenys parodė, kad Visata plėtėsi lėčiau nei manyta, todėl jos patikslintas amžius yra 13,82 mlrd. metų.

Kad surinktų šią informaciją, 4,2 kart 4,2 metro palydovo detektorius reikėjo vėsinti skystuoju heliu iki beveik absoliutaus nulio pagal Kelvino skalę (273,15 laipsnių šalčio pagal Celsijų).

Aparatas sugebėjo užfiksuoti kelių milijoninių laipsnio dalių temperatūros amplitudę.

"Planck" palydovas kosmose turėjo dirbti 15 mėnesių, per kuriuos turėjo atlikti dvi viso dangaus nuotraukas, tačiau iš viso jis dangų stebėjo dukart ilgiau ir atliko 5 viso dangaus nuotraukas.

Visi moksliniai tyrimai buvo baigti spalio 3 dieną.

"Savo paskutines operacijas "Planck" erdvėlaivyje mes atlikome su dideliu liūdesiu, bet atėjo laikas pasidžiaugti išskirtinai sėkminga jo misija", - sakė "Planck" operacijų vadovas Steve'as Foley (Stivas Folis).

Palydovo pateiktą informaciją mokslininkai analizuos dar kurį laiką.

"Teleskopas "Planck" leido mums naujai pažiūrėti į materiją, kuri sudaro mūsų Visatą ir tai, kaip ji kūrėsi. Bet mes ir toliau dirbsime stengdamiesi paaiškinti, kaip Visata iš be galo mažos virto neįprastai didele, ir šiomis detalėmis tikimės pasidalinti kitais metais", - sakė projekte dalyvaujantis mokslininkas Janas Tauberis.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS