Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaEmigranto užrašai

Kokios yra Jūsų teisės ir pareigos jei darbo vietoje yra per karšta?

13/08/2013

Taip pat skaitykite

ANTANO ŠILEIKOS KNYGOS "POGRINDIS" PRISTATYMAS LLRA: Lietuvių kalbai grėsmę kelia ne tautinės mažumos, o pasyvi politika, dėl kurios kyla dar didesnė emigracijos banga Londono Madų Savaitėje pristatyta lietuvės kolekcija alsuoja ispaniška aistra ir uždrausta meile Konsulai vyksta į Šiaurės Airiją

Šiemet visoje Europoje vyravusi karšta vasara neaplenkė ir D.Britanijos krantų. Daugelis susidūrė su senai pamirštomis problemomis- nuo per didelių karščių kentėjo ne tik vietos ūkiai, tačiau ir darbdaviai, vis dažniau sulaukę darbuotojų skundų dėl pavojingų sąlygų darbe.

Temperatūrai lauke pakilus iki 30°C šilumos, darbdaviai susidūrė su gan retai girdimais darbuotojų priekaištais, jog „darbo vietoje temperatūra yra per aukšta“, nepasirodymas darbo vietoje arba prašymas suteikti išeiginę neįspėjus iš anksto. Tad Business Help UK Group specialistai sutiko pasidalinti informacija su darbdaviais ir darbuotojais bei apžvelgti svarbias darbo teisės nuostatas, kurios nustato abiejų šalių teises bei pareigas esant netinkamoms darbo sąlygoms.

Mano darbuotojai skundžiasi, jog darbovietėje per karšta. Ką privalau daryti?

Galbūt nustebsite, tačiau norime sugriauti mitą- jokie įstatymai nenustato, kokia aukščiausia leistina temperatūra gali būti darbo vietoje. Priešingai nei tiksli nustatyta žemiausia temperatūra, įstatymai tik nurodo, jog vasaros metu temperatūra darbo vietoje turi būti racionali ir tinkama, tačiau neabejotinai svarbu atsižvelgti į pačio darbo pobūdį. Pavyzdžiui, gamyklose, mokyklose ar tam tikrose įstaigose gali būti apibrėžtos leistinos ribos.

Jei vis tik Jūsų darbuotojai skundžiasi netinkamomis darbo sąlygomis alinant karščiui, labai svarbu į tai reaguoti tinkamai. Kiekvienas žmogus į karščius ir šalčius reaguoja skirtingai, tad nebūkite abejingi išgirdę vos pirmąjį nusiskundimą. Padės net paprasčiausi sprendimai- galbūt šilumos netoleruojantys darbuotojai gali sėdėti arčiau oro kondicionieriaus ar atviro lango. Jei karštis taps nebetoleruojamas, apsvarstykite suteikti galimybę darbuotojams darbus atlikti namuose- tai kur kas paprasčiau nei rizikuoti, jog jie pasijaus blogai uždaroje patalpoje.

Verta paminėti, jog Jūs privalote darbo vietoje įrengti oro kondicionierių, ventiliatorių ar kitą vėsinimo įrenginį. Tiesa, atidaromos durys, siekiant sukelti skersvėjį- netinkama ir neleistina priemonė- durys gali būti naudojamos kaip avarinis išėjimas gaisro atveju, o tai, kaip žinia, svarus pažeidimas.

Be to, sukčiauti nepavyks net jei to ir norėtumėte- praktikos kodeksas nurodo, jog darbdaviai turi pasirūpinti oro temperatūrą matuojančiais termometrais, leidžiančiais sekti temperatūros pokyčius darbovietėje.

Ką daryti jei darbuotojai palieka darbo vietą argumentuodami, jog patalpoje yra per karšta?

Tai gana kebli situacija darbdavių atžvilgiu. Įprastai, darbo vietos palikimas suteikia Jums galimybę imtis drausminių veiksmų ar įspėjimų. Tačiau Jūsų darbuotojų skundai dėl perdėtai karštos temperatūros nesuteikia pagrindo juos nušalinti nuo darbo (net ir laikinai). Vis tik darbuotojų skundai ir argumentai turi būti pagrįsti ir jais negali būti piktnaudžiaujama.

Ar aš privalau suteikti gėrimus?

Taip, remiantis įstatymu, darbdavys privalo suteikti geriamąjį vandenį savo darbuotojams, tačiau neapibrėžiama, jog jis turi būti atvėsintas.

Vos atšilus orui, daugėja darbdavių prašymų suteikti laisvadienius. Ar privalau juos tenkinti?

Anaiptol. Darbuotojai turi teisę gauti 5.6 sav. mokamų atostogų kiekvienais metais (nebent jų darbo kontrakte nurodyta kitaip). Tačiau Jūs, kaip darbdavys, turite teisę raštiškai nustatyti galiojančias taisykles, nurodysiančias kokia tvarka suteikiamos atostogos bei prieš kiek laiko turite būti perspėjamas norint gauti laisvadienį ar atostogas. Tiesa, šios taisyklės turi būti nurodomos darbuotojų kontraktuose.

Jei Jūsų darbovietėje nėra apibrėžtos tokios taisyklės, darbo įstatymas nurodo, jog darbuotojas privalo Jus įspėti likus dvigubai ilgesniam laiko tarpui nei jos/jo pageidaujamos atostogos. Tai reiškia, suteikiant savaitės laiko atostogas, darbuotojas privalo Jus informuoti (raštiškai) likus ne mažiau nei dviejų savaičių laikotarpiui.

Darbdavys turi teisę atmesti darbuotojo prašymą suteikti atostogas, tačiau tai jis privalo padaryti likus ne trumpesniam laiko tarpui nei pageidaujamų atostogų laikas. Pavyzdžiui, jei darbuotojas pateikia prašymą savaitės laiko atostogoms ir Jūs nenorite tenkinti šio prašymo, privalote darbuotoją informuoti likus ne mažiau nei savaitei iki pageidaujamos atostogų pradžios.

Pasistenkite kuo įmanoma anksčiau planuoti savo darbuotojų atostogas, nes kiekvienas jų kasmet privalo gauti tam tikrą laisvų dienų kiekį. Tad tai, kaip sklandžiai paskirstysite šiuos laikotarpius, leis Jūsų įmonei sėkmingai dirbti net darbuotojams poilsiaujant. Be to, suplanuota dienotvarkė, nesudarant kėblumų, retkarčiais leis tenkinti darbuotojų prašymus laisvadieniams gauti, o tai, be abejo, sukurs malonią atmosferą darbovietėje.

Atšilus orams, sulaukiu vis daugiau skambučių, jog darbuotojai susirgo. Tačiau vis labiau abejoju darbuotojų sąžiningumu. Ar galiu imtis tam tikrų veiksmų, norint patikrinti jų sąžiningumą?

Kaip bebūtų, Jums bus sunku įrodyti, ar darbuotojai išties blogai jautėsi, ar tiesiog simuliavo. Jei vis tik nuojauta Jūsų neapgavo, stenkitės neparodyti nepasitenkinimo. Darbuotojui sugįžus į darbą, patartina su ja/juo pasikalbėti, aptarti praleistus ir numatomus darbus. Ilgainiui darbuotojams tokie susitikimai taps nemalonūs, juo labiau, kad praleisti darbai tik papildys ilgą sąrašą. Jei vis tik pastebėsite tendenciją, jog su lig kiekviena karšta diena „suserga“ vis daugiau darbuotojų, galite sugriežtinti taisykles ir įvesti naują pataisą, jog už pirmas 2- 3 praleistas dienas dėl prastos savijautos, darbuotojai negaus atlygio (apie bet kokius taisyklių pakeitimus darbuotojai turi būti informuojami raštu).

Ar esant karštam orui darbuotojai privalo dėvėti įprastą uniformą?

Deja, taip. Jūsų įmonės vidaus taisyklės yra ginamos darbo įstatymo, ir Jūs turite teisę reikalauti, jog net ir karštu oru, darbuotojai privalo dėvėti jiems suteiktą uniformą. Tačiau būkite supratingi, ir jei taisyklės leidžia, būkite atlaidesni savo darbuotojams- kelios dienos nevilkint uniformos žalos nepridarys, o geriau ir laisviau besijaučiantys kolegos dirbs produktyviau. Tiesa, nepamirškite, pridurti, jog apranga turi būti tvarkinga ir padori.

Mūsų įmonėje nėra dėvimos uniformos, tačiau atšilus orams, kai kurie darbuotojai dėvi netinkamą ar nepadorią aprangą. Ką turėčiau dėl to daryti?

Žinoma, kiekvienas turime skirtingą suvokimą apie mums tinkamą aprangą, juo labiau sunku apibrėžti, kas yra „tinkama ir netinkama“ atsižvelgiant į lyčių skirtumus. Tačiau Jūs turite teisę reikalauti, jog visi darbuotojai dėvėtų tinkamus ir padorius drabužius. Jei aprangos stilius Jums atrodo netinkamas, provokuojantis ar juo labiau iššaukiantis, pabandykite mandagiai pasikalbėti su darbuotoju. Net ir nedėvint privalomos uniformos, Jūs turite teisę reikalauti, jog darbuotojai atrodytų tvarkingai ir jų apranga neprieštarautų įmonės taisyklėms.

 

Darbo teisė Buhalterija Anglija Business Help UK Group