Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaLietuva

Namai lietuviui ten, kur juodos duonos kvapas ir skonis

01/02/2016

Taip pat skaitykite

B.Bradauskas per europinį renginį uždraudė rodyti filmą su Sausio 13-osios vaizdais Kauno teismas nagrinės milijoninės vertės vilkikus grobusios gaujos bylą Lietuva teisme iš EK bandys išsireikalauti 14 mln. litų žemės ūkio paramos Neringoje neblaivus prie vairo sulaikytas K.Brazauskienės sūnus bandė papirkti policiją

Duona yra bene pagrindinis maisto produktas daugeliui žmonių visame pasaulyje, valgoma jau keliolika tÅ«kstančių metų. IšmokÄ™ dirbti žemÄ™ ir susibÅ«rÄ™ į bendruomenes, žmonÄ—s išmoko grÅ«dus paversti duona. TereikÄ—jo akmenų grÅ«dams sumalti į miltus, vandens sumaišyti jiems į tešlÄ… ir kepimo įrankių. ProtÄ—viai sunkiai dirbo, kad ant stalo galÄ—tų padÄ—ti naminÄ—s duonos kepalÄ…, kurių šiandien visame pasaulyje kasdien suvalgoma maždaug 9 milijonai. Kaip ir iš ko lietuviai tradicinÄ™ juodÄ… duonÄ… kepa šiandien?

Amžiams bÄ—gant tautos tobulino savo duonos rÅ«šis. DidžiulÄ— kepinių įvairovÄ—, kuriÄ… šiandien matome prekybos centruose ir kepyklÄ—lÄ—se, - įvairių formų kvietinÄ—s, ruginÄ—s, raugintos ir kelių grÅ«dų duonos kepalai, rageliai, bandelÄ—s, spurgos, keksiukai, paplotÄ—liai, pitos, riestainiai ir kiti – atspindi daugybÄ—s kultÅ«rų mitybos tradicijas. Kiekviena šalis turi savo tradicinÄ™ duonÄ…, kaip antai, Italija – čiabatÄ… ar fokačiÄ…, PrancÅ«zija – bagetes, Indija – čapati, uzbekai – „lepioška“, mes – tradicinÄ™ pilno grÅ«do kvietinÄ™ arba ruginÄ™ duonÄ….

Mums namuose iškepta duona iki šiol yra tradicijų, lietuviškumo, namų simbolis, nes šviežios naminÄ—s duonos skonis mus pavergia, o švelnus jos kvapas pripildo namus jaukumo. Antai ir mitybos specialistai teigia, kad pilno grÅ«do produktai (košÄ—s, duona) sveikesni, nes turi daugiau mineralinių ir kitų biologiškai naudingų veikliųjų medžiagų. Sveikiau valgyti rupių arba pilno grÅ«do miltų duonÄ…, nes joje esanti lÄ…steliena valo virškinimo sistemÄ…, greitina šaltuoju metų laiku sulÄ—tÄ—jusiÄ… medžiagų apykaitÄ…, greitina žarnyno peristaltikÄ… ir šalina toksinus. Tinka vartoti norintiems numesti svorio. Be to, rupiai maltų miltų juodoje duonoje yra 30 proc. daugiau geležies, dvigubai daugiau kalcio ir trigubai daugiau magnio nei baltoje. Rupių miltų duonos gaminiai suteikia organizmui įtampÄ… slopinančio magnio, kalio fosforo, vitaminų E, PP ir B grupÄ—s. Taip pat baltymų, nepakeičiamų aminorÅ«gšÄių, riebalų, angliavandenių ir cholesterolio bei cukraus kiekį kraujyje mažinančių nesočiųjų riebalų rÅ«gšÄių, antioksidantų.

KokiÄ… duonÄ… rinktis?

Pasak mitybos specialistų, nors pilno grÅ«do duonos gaminiai sveikesni, jie tinka ne visiems. Skrandžio ir žarnyno ligomis sergantiems žmonÄ—ms rekomenduojama valgyti baltÄ… duonÄ…, nes rupių miltų dirgina skrandžio gleivinÄ™. Be to, ruginÄ— juoda duona yra rÅ«gštesnÄ—, todÄ—l gali didinti skrandžio sulčių rÅ«gštingumÄ…. Taigi turintiems jautrų skrandį, geriau rinktis ne pilno grÅ«do, bet maišytÄ… su rupiais miltais šviesesnÄ™ duonÄ….

Sutrikus virškinamojo trakto veiklai, sergant kepenų ir širdies ligomis, tinkamesnÄ— bemielÄ— ir šiek tiek apdžiÅ«vusi duona, nes lengviau virškinama – labai minkšta ar šilta duona „užkiša” virškinamÄ…jį traktÄ…. Sergantiesiems lÄ—tiniu gastritu, kolitu ir opalige patartina valgyti kvietinÄ™ duonÄ…, iškeptÄ… iš aukšÄiausios ir pirmosios rÅ«šies miltų. Na, o sveikiems žmonÄ—ms, taip pat tiems, kurių viduriai linkÄ™ užkietÄ—ti, kurie turi antsvorio, serga reumatu, cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, vertÄ—tų rinktis rupių miltų ar pilno grÅ«do duonos gaminius.

Pilno grūdo duona stiprina nervų sistemą ir gerina protinę veiklą


Dažnai žmonÄ—s klausia, kuo naudinga pilno grÅ«do duona, kad ji tapo tokia populiari? Ji ilgam pasotina, todÄ—l rečiau norisi užkandžiauti, suteikia daug vertingų mineralų, vitaminų ir energijos. Tokia duona greitina medžiagų apykaitÄ…, gerina virškinimÄ…, mažina rizikÄ… susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu ir žarnyno vėžiu. Be to, stiprina nervų sistemÄ…, gerina protinÄ™ veiklÄ….


Kaip kepsime duonÄ… šiandien?

Šiandien tradicinÄ™ kvietinÄ™ ar ruginÄ™ pilno grÅ«do duonÄ… gali išsikepti kiekvienas žmogus savo namuose pagal savo šeimos ar giminÄ—s receptÄ…. Rupius ar įprastus visiems kepiniams naudojamus miltus, AB „Kauno GrÅ«dai“ miltų ir jų produktų technologÄ— Inesa ŠileikienÄ— siÅ«lo pakeisti specializuotais pilno grÅ«do miltais kvietinei ar ruginei duonai. „ŽmonÄ—s, norÄ—dami namuose išsikepti tradicinÄ™ lietuviškÄ… duonÄ…, gali išbandyti specializuotus pilno grÅ«do duonai tinkančius rupaus malimo miltus, iš kurių iškepama aukštos kokybÄ—s duona. Taikant specialiÄ… technologijÄ… išmalami optimaliausio rupumo kvietiniai ar ruginiai miltai, kuriuose išsaugotos grÅ«de esančios maistingosios medžiagos: vitaminai ir mineralai. Iš tokių specializuotų daug skaidulinių medžiagų turinčių miltų galima išsikeptri gardžiausiÄ… pilno grÅ«do duonÄ… pagal savo šeimos receptÄ…“, - sakÄ— AB „Kauno GrÅ«dai“ technologÄ—.

Ruslanas Bolgovas: kiekvieno restorano garbÄ—s reikalas yra klientams patiekti jų restorane kÄ… tik iškeptÄ… tradicinÄ™ lietuviškÄ… duonÄ…

Žymus virtuvÄ—s šefas Ruslanas Bolgovas akcentavo, kad kiekvieno save gerbiančio restorano garbÄ—s reikalas yra klientams patiekti jų restorane kÄ… tik iškeptÄ… tradicinÄ™ lietuviškÄ… duonÄ…. Ruslanas Bolgovas pasidalijo savo pilno grÅ«do kvietinÄ—s duonos receptu, kuris yra labai paprastas, tačiau tinka ir restoranui, ir savo namų virtuvÄ—je karaliaujančiam kulinarui. „Sakoma, jeigu nori, kad gyvenimas bÅ«tų kaip šventÄ—, tai tÄ… šventÄ™ pats ir turi susikurti. KvietinÄ— duona, pagardinta įvairiomis džiovintomis uogomis, riešutais ir sÄ—klomis – kasdieninį maistÄ… paverčia šventišku. Duonai jums reikÄ—s: 400 g pilno grÅ«do AB „Kauno GrÅ«dai“ specializuotų kvietinių miltų duonai, 110 g linų sÄ—menų, 150 g saulÄ—grąžų sÄ—klų, 50 g kviečių sÄ—lenų, 80 g 3 grÅ«dų dribsnių. Taip pat įdÄ—kite savo mÄ—gstamų džiovintų vaisių, įpilkite 2 stiklines šilto vandens (30-35°C), įberkite pusÄ™ valgomo šaukštelio druskos, 2 valgomus šaukštelius cukraus ir sudÄ—kite 22 g šviežių mielių (arba 7 g sausų mielių)“, - ingredientus duonai išvardijo šefas. Anot jo, užmaišant tešlÄ… duonai, pirmiausia reikia į dubenį supilti vandenį, sudÄ—ti mieles, cukrų ir druskÄ…, ištirpinti mieles ir supilti likusius ingredientus. ViskÄ… išmaišyti iki vientisos masÄ—s, uždengti audeklu ir palikti 1 val. VÄ—liau reikÄ—tų perminkyti tešlÄ…, šlapiomis rankomis suformuoti kepaliukus ir dÄ—ti juos į riebalais išteptÄ… formÄ…. „Uždenkite kepaliukus audeklu ir kildinkite dar 1 val. SudrÄ—kinkite duonos paviršių ir šaukite formas su kepaliukais į įkaitintÄ… iki 180°C orkaitÄ™. Kepkite, priklausomai nuo kepaliukų svorio, apie 50 min.“, - teigÄ— Ruslanas Bolgovas.

Inga LebrikaitÄ—

 

Lietuva Duona Ruslanas Bolgovas Tradicijos Inga LebrikaitÄ— Lietuviai