Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaIstorija

Odontologijos istorija

15/03/2013

Taip pat skaitykite

Lietuvos mokslininkams skirtas prestižinis Amerikos apdovanojimas Berlyno sienos likučių griovimas kol kas sustabdytas Tuskulėnų memorialiniame komplekse bus pristatytas dokumentinis filmas „Afganų sindromas“ Valentino dienos istorija

Pirmieji šaltiniai apie odontologines procedūras ir higieną yra atrandami dar tarp šaltinių apie pačias pirmąsias civilizacijas: šumerus ir egiptiečius. Senovės kultūrų žmonės turėjo tokių pačių problemų kaip ir mes: jiems skaudėjo dantis, rūpėjo higiena. Žinoma, higienos standartai prieš tūkstančius metų buvo kitokie, tačiau dantų skausmas buvo lygiai toks pat nemalonus.
Pirmasis ir ilgai išsilaikęs paaiškinimas dantų ėduonies atsiradimui buvo dantų kirminai. Vieni iš pirmųjų šį paaiškinimą pateikė šumerai apie 5000B.C. Šia iškelta hipoteze tikėjo net iki 1300m., kol Prancūzų chirurgas Guy de Chauliac skylučių atsiradimui pateikė paprasčiausią dantų ėduonies priežastį.
Viduramžiais medicinos srityje nebūta didelės pažangos. Dauguma dantų implantacijų buvo atliekamos į išrautų dantų vietą įstatant kito žmogaus dantį. Garsus arabų chirurgas Abul Kasim (936-1013 m.) naudojo implantus, pagamintus iš jaučio kaulo. Kai kuriais atvejais būdavo naudojami mirusių žmonių dantys. Galiausiai suprasta, jog tokia dantų implantacija – dažna užkrečiamųjų ligų ar net mirties priežastis.
Lūžis dantų implantacijoje įvyko tik 1952 m., kai švedų mokslininkas chirurgas ortopedas P. I.Brånemark pradėjo tyrinėti kaulo gijimą ir regeneraciją.

Įdomybės apie dantukus
Dantų pasta atsirado tik prieš truputį daugiau nei 100 metų. Iki tol dantys buvo valomi naudojant: kreidą, deginto medžio anglį, pelenus, citrinų sultis, tabako mikstūras ar net medų.

Dantu balinimas
Apie 1600 metus Japonijoje išplito paprotys moterims dantis dažytis juodai, taip parodant ištikimybę vyrams. 
Kitas, ne mielas faktas apie dantų balinimą yra tai, jog senovėje žmonės dantis balindavo naudodami savo šlapimą. 
Šepetėliai ir gydymas
Kinų odontologai buvo dar išradingesni. Šie ant pergamentų užrašydavo specialias maldas ir šias apvyniodavo aplink skaudamą dantį. Dažniausiai toks gydymas baigdavosi danties traukimu. O štai Actekų odontologai atsiradusias dantų skylutes užtaisydavo metalinėmis plombomis, prieš tai į atsivėrusią dantyje ertmę įpildami žmogaus plaukų nuoviro.
Rovimas
Viduramžiuose dantistų pareigas dažniausiai atlikdavo kirpėjai arba kalviai. Šie „specialistai“ dažniausiai atlikdavo sugedusio danties rovimo procedūrą naudojant įvairias, gana keistas priemones. Pirmieji dantų traukimo procesą palengvinančias reples sugalvojo graikai. 
Pirmieji dantų implantai
Pirmoji civilizacija naudojusi dirbtinius dantų implantus buvo Majai. Archeologai yra aptikę moters palaikus datuojamus 600 mūsų eros metams. Moters žandikaulyje rasti trys dirbtiniai implantai pagaminti iš jūros kriauklių.

Faktai
1600m: dantų šepetėliai buvo pagaminti Kinijoje iš šerno šerių ir bambuko
1780m. William Addis pagamino  pirmąjį „modernų“ dantų šepetėlį iš kiaulių šerių ir galvijų kaulų.
1790m. sukurta pirmoji specializuota odontologinė kėdė pagaminta iš medinio Windsor krėso su atrama galvai padėti.
1815m. šilkinė virvelė pateikta kaip tarpdančių siūlas.
1846m. Dr. William Morton buvo pirmasis panaudojęs anesteziją danties traukimui.
1867m. Lucy Hobbs Taylor baigus Ohaio Stomatologijos chirurgijos koledžą tapo pirmoji moteris turinti stomatologinės higienistės specialybę.
1875m. George Green užpatentavo pirmąjį elektrinį gražtą.
Apie 1885m. prasidėjo masinė dantų šepetelių gamyba.
1903m. Charles Land sugalvojo porcelenines karūnėles dantų apvilkimui.
1905m. pagamintas pirmasis rentgeno aparatas „Rekord“.