Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAzija

Pakistane vyksta demokratijos raidai svarbūs, bet smurto temdomi rinkimai

12/05/2013

Taip pat skaitykite

Indonezijoje tupiančiam lėktuvui nepakako tako ir jis atsidūrė jūroje Kinijoje prieš teismą stojo susikompromitavęs įtakingas politikas Bo Xilai Šiaurės Korėja išvardijo sąlygas deryboms Izraelio prezidentas sveikina popiežių Pranciškų ir kviečia jį apsilankyti Šventojoje Žemėje

Islamabadas, gegužės 11 d. ("Reuters"-BNS). Pakistaniečiai šeštadienį pradėjo balsuoti rinkimuose, kurie laikomi esminiu demokratijos išbandymu, tačiau jiems buvo greitai priminta apie šalį krečiantį kovotojų smurtą - keliuose miestuose buvo įvykdyta su balsavimu susijusių sprogdinimų.

Komercijos sostinėje Karačyje per išpuolį prieš "Awami" nacionalinės partijos (ANP) biurą žuvo 11 žmonių, sužeisti 36. Po kelių minučių driokstelėjo dar vienas sprogimas.

Kitas sprogimas sugriovė ANP biurą šalies šiaurės vakaruose, bet apie aukas kol kas nepranešta. Televizija taip pat pranešė apie sprogimą Pešavaro mieste.

Pakistano Talibanas, palaikantis glaudžius ryšius su tarptautiniu teroristų tinklu "al Qaeda", per smurto išpuolius, susijusius su rinkimais nuo balandžio nužudė per 120 žmonių. Ši grupuotė, siekianti nuversti JAV palaikomą Islamabado vyriausybę, rinkimus laiko prieštaraujančiais islamui.

Šie rinkimai bus pirmasis civilinių vyriausybių pasikeitimas šalyje, kurią kariškiai valdė ilgiau nei pusę jos audringos istorijos. 

Žmonės tikisi, kad rinkimai atneš pokyčių ir sumažins nusivylimą Talibanu, pašlijusia ekonomika, suvešėjusia korupciją, nuolat išjungiama elektra ir byrančia infrastruktūra.

"Problemos, kylančios naujai vyriausybei, bus milžiniškos, ir tai gali būti paskutinė galimybė esamam šalies elitui jas išspręsti", - teigia Londone įsikūrusio Karaliaus koledžo profesorius Anatolis Lievenas (Anatolis Livenas), parašęs knygą apie Pakistaną.

"Jeigu paprastų pakistaniečių gyvenimas reikšmingai nepagerės per ateinančius penkerius metus, tikėtina, kad gali grįžti autoritariniai sprendimai", - A.Lievenas rašo straipsnyje dienraštyje "Financial Times".

Nusivylimas dviem pagrindinėmis partijomis, regis, nulėmė šią savaitę vėlyvą palaikymo bangą buvusiam kriketo žaidėjui Imranui Khanui (Imranui Chanui), kuris gali tapti politinių jėgų pusiausvyrą palaikančiu veiksniu.

60-metis I.Khanas šiuo metu yra ligoninėje, nes susižeidė nukritęs nuo keltuvo per partijos rinkimų kampanijos renginį, tačiau tai jam gali pelnyti užuojautos balsų.

Jeigu neatsiras aiškaus rinkimų nugalėtojo, derybos dėl koalicijos gali tęstis ištisas savaites, o toks scenarijus kelia pavojų, kad vyriausybė bus nestabili.

Tokiu atveju taptų tik dar sunkiau peržengti pasibjaurėjimą politikais šioje šalyje, turinčioje 180 mln. gyventojų, ir vykdyti reformas, reikalingas, siekiant atgaivinti prie žlugimo ribos priartėjusią ekonomiką.

Kai kuriose vietovėse elektros kartais nebūna ilgiau nei dešimt dienų, tai žlugdo svarbią pramonę - pavyzdžiui, tekstilės. Pakistanui gali greitai prireikti naujo Tarptautinio valiutos fondo gelbėjimo paketo.

Talibanas savo įtūžį sutelkęs į pasaulietiškąsias partijas, tokias kaip kadenciją baigianti koalicija, vadovaujama Pakistano liaudies partijos (PPP) ir ANP. Kandidatai, bijodami būti nužudyti, vengė atvirai dalyvauti rinkimų kampanijoje.

Armija nesikišo į politiką pastaruosius penkerius metus, kai šaliai vadovavo civilinė vyriausybė. Tačiau branduolinį ginklą turinčiame Pakistane kariškiai lemia užsienio bei saugumo politiką ir veikiausiai vadovaus dygiems santykiams su Vašingtonu, kai NATO kariai ateinančiais metais pasitrauks iš kaimyninio Afganistano.

Manoma, kad buvusio premjero Nawazo Sharifo (Navazo Šarifo) partija surinks daugiausiai balsų per vieną dieną vyksiančius rinkimus. Tačiau I.Khanas gali atimti iš N.Sharifo daugumą ir sudaužyti jo viltis grįžti į valdžią, praėjus 14 metų po to, kai jis buvo nuverstas kariškių, įkalintas, o vėliau ištremtas.

I.Khanas, kuris yra garsiausias Pakistano sportininkas, be to jaunystėje buvo pagarsėjęs lėbautojas, daugelio yra laikomas malonia permaina nuo politikų dinastijų, kurios ilgai kliovėsi globėjiškumo sistema, kad pritrauktų balsų, ir yra dažnai kaltinamos korupcija.

ATAKŲ GRĖSMĖ

Per šį balsavimą bus išrinkti 272 Nacionalinės asamblėjos nariai, o kad kuri nors partija užsitikrintų paprastą daugumą, ji turi užsitikrinti 137 mandatus.

Tačiau rinkimus apsunkina faktas, jog dar 70 vietų, daugiausiai rezervuotų moterims ir nemusulmonų mažumų atstovams, paskirstomi partijoms pagal jų rezultatus rinkimų apylinkėse. Kad įgytų daugumą iš viso 342 vietų parlamente, partijai reikėtų užsitikrinti bent 172 vietas.

I.Khanas labiausiai priimtinas jauniems miestuose gyvenantiems rinkėjams dėl savo raginimų sustabdyti korupciją, sukurti naują politinių jėgų sanklodą ir užkirsti kelią JAV bepiločių lėktuvų smūgiams Pakistano teritorijoje.

Ankstyvosios apklausos rodė, kad I.Khano partijos "Tehrik-i-Insaf" (PTI) surinkti balsai tikriausiai bus vertinami tik vienaženkliais skaičiais. Tačiau trečiadienį paskelbti vienos apklausos rezultatai rodė, kad 24,98 proc. rinkėjų visoje šalyje planuoja balsuoti už jo partiją. Pagal populiarumą PTI tik nedaug atsiliko nuo N.Sharifo Pakistano musulmonų lygos (PML-N).

Kaip rodo savaitraščio "Herald" atlikta apklausa, N.Sharifo partija išlieka lydere Pendžabe - tai daugiausiai vietų parlamente turinti provincija, kuri paprastai lemia rinkimų baigtį.

Šio tyrimo rezultatai taip pat nėra palankūs PPP - ji liko trečia. Pakistano politikoje ilgą laiką dominavo PML-N ir PPP, kurios iškiliausias veikėjas yra prezidentas Asifas Ali Zardari (Asifas Alis Zardaris) nužudytos buvusios premjerės Benazir Bhutto (Benazir Bhuto) našlys.

"PPP nerūpi neturtingosios masės, ir ji visuomet dalyvauja korupcinėje praktikoje, kai tik ateina į valdžią", - teigė banko darbuotojas iš Pešavaro Sheras Nabi (Šeras Nabis).

"Taigi, nusprendėme šį kartą balsuoti už PTI kandidatą ir išbandyti Imraną Khaną, kad įsitikintume, ar jis yra toks sąžiningas, koks teigia esantis", - pridūrė jis.

Pakistanas, besididžiuojantis savo pasiekimais demokratijos srityje, rinkimų išvakarėse nurodė JAV dienraščio "The New York Times" biuro Islamabade vadovui palikti šalį, laikrašis pranešė penktadienį.

Dienraštis nurodė, kad dviejų sakinių laiške, kurį policijos pareigūnai pristatė į namus biuro vadovui Declanui Walshui (Deklanui Volšui), rašoma: "Informuojame, kad jūsų viza panaikinama dėl jūsų nepageidaujamos veiklos. Dėl to jums patariama išvykti iš šalies per 72 valandas."

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

 

BNS