Saldžiausias pasaulyje? Miegas...
26/04/2013
Miegas – tai periodiška, neišvengiama ir labai maloni organizmo ramybÄ—s bÅ«sena, kurios metu organizmas, iš dalies netekÄ™s ryšių su aplinka, aktyviai atkuria savo jÄ—gas. Miegas svarbus žmogaus gyvybei palaikyti kaip oras, maistas ir vanduo. Nuo miego priklauso mÅ«sų sveikata, nuotaika ir saugumas. Miegodamas žmogus pailsi fiziškai ir psichiškai, stabilizuojasi kraujo apykaita, stiprÄ—ja atmintis, kraujyje sumažėja streso hormono, stiprÄ—ja imuninÄ— sistema. Tik gerai pailsÄ—jÄ™s žmogus gali bÅ«ti darbingas ir žvalus.
Įdomūs su miegu susiję faktai:
- Žmogus pramiega maždaug treÄdalį savo gyvenimo.
- Paaugliams reikia daugiau miego, nei suaugusiems. 10 valandų yra optimalu, lygiai taip pat, kaip mažiems vaikams, kai tuo tarpu 25-55 metų žmogui vidutiniškai pakanka 8 valandų miego.
- Manoma, kad moterims reikia bent valandos daugiau miego, nei vyrams. Miego trÅ«kumu taip pat aiškinamas didesnis jų polinkis į depresijÄ…, padidÄ—jusį nervingumÄ….
- Antroje nakties pusėje miegas yra jautresnis, todėl mus lengviau gali pažadinti bet koks garsas.
- Didžioji dauguma stambių raumenų miego metu yra suparalyžiuoti. Gali būti, kad mūsų smegenys taip bando apsaugoti kūną.
- Vidutiniškai pabundame po 5–6 kartus per naktį.
- Apie ketvirtÄ… valandÄ… ryto sveiko žmogaus kÅ«no temperatÅ«ra nukrinta, o apie devintÄ… – vÄ—l tampa normali.
- Ilgiausio nemiegojimo rekordas – 18 dienų 21 valanda ir 40 minuÄių. Kokios tokios ilgos nemigos pasekmÄ—s? Rekordininkas pasakojo apie haliucinacijas, paranojÄ…, regos, kalbos, dÄ—mesio koncentracijos ir atminties sutrikimus.
- Vienos iš šešių automobilių avarijų priežastis – vairuotojo miego stoka.
- Be kruopštaus medicininio stebÄ—jimo neįmanoma tiksliai nustatyti, ar žmogus bÅ«drauja, ar ne. ŽmonÄ—s gali miegoti ir atmerktomis akimis.
- Naujagimis – daugelio tÄ—vų miego trÅ«kumo priežastis. Pirmaisiais kÅ«dikio gyvenimo metais tÄ—vai netenka apie 400-750 valandų miego.
- Jei tam, kad užmigtumÄ—te, Jums pakanka 5 minuÄių, vadinasi, Jums tikrai trÅ«ksta miego. Idealus laiko tarpsnis užmigimui – 10-15 minuÄių. Tai reiškia, kad JÅ«s pakankamai nuvargote, taÄiau dienÄ… buvote žvalus.
- Nepertraukiama smegenų veiklos registracija, padÄ—jusi atrasti greitojo miego fazÄ™ REM (rapid eye-movement), buvo atlikta tik 1953 metais, iš dalies todÄ—l, kad anksÄiau mokslininkai tyrimo baimindavosi dÄ—l pernelyg didelių popieriaus sÄ…naudų.
- Kurį laikÄ… manyta, kad sapnuojama tik REM fazÄ—s metu. Iš tikrųjų tai – netiesa. REM fazÄ—s metu sapnai bÅ«na itin emocionalÅ«s, keisti, nenatÅ«ralÅ«s. O giliojo miego metu sapnuojami pasikartojantys sapnai, kurių metu JÅ«s galite prisiminti, kur palikote savo mobilųjį telefonÄ… ar buto raktus.
- KÅ«no temperatÅ«ra ir miego ciklas glaudžiai susijÄ™. BÅ«tent dÄ—l šios priežasties- šiltos vasaros naktys gali pabloginti miego kokybÄ™, o žiemÄ… vÄ—siame, gerai išvÄ—dintame kambaryje miegama giliau.
- Žmogus knarkia tik giliojo miego fazÄ—je. 10% knarkianÄių žmonių turi kvÄ—pavimo sutrikimÄ…, dÄ—l kurio "praranda" apie 300 įkvÄ—pimų per naktį ir kuris padidina rizikÄ… gauti širdies smÅ«gį ar insultÄ….
- ŽmonÄ—s miega apytiksliai 3 valandomis mažiau nei kiti giminingi primatai. Palyginimui pateikiamas gyvÅ«nų miego laikas: šikšnosparniai – 20val., liÅ«tai - 13,5val., laboratorinÄ— žiurkÄ— – 13val., katÄ—s - 12,5val., banginiai - 5,5val., Azijos drambliai – 3val., stirnos – 3val., žirafos - 2 valandas per parÄ….
Saldžių sapnų...