Vakar Lietuvoje prasidėjo Europos mastu vykstanti kampanija „Atverkime duris Europos vaikams“, kuria Europos šalių vyriausybės raginamos liautis talpinus vaikus į globos namus ir užtikrinti vaikų teisę augti tėvų, įtėvių arba globėjų šeimose.
Tūkstančiai vaikų Europoje, taip pat ir Lietuvoje, vis dar gyvena uždarose, iki 120 vaikų talpinančiose globos įstaigose. Pasekmės ypatingai skaudžios tiek vaikams, tiek jų šeimoms, tiek visuomenei.
Nepaisant daugybės tyrimais paremtų įrodymų, kad pilnavertei vaiko raidai būtina mylinti šeiminė aplinka, ir kad vaiko globojimas šeimoje yra kur kas veiksmingesnis ilguoju laikotarpiu, kai kurios ES šalys vis dar gausiai investuoja į vaikų ir kūdikių globos įstaigų palaikymą.
Dauguma įstaigose augančių vaikų pasižymi kur kas prastesniais mokymosi rezultatais, nuo atsilikimo kenčia jų fizinė, protinė, emocinė raida. Ne vienas šių vaikų, palikę vaikų namus, tampa prekybos žmonėmis, išnaudojimo, bedarbystės, benamystės ar depresijos aukomis.
Tikroji tragedija ta, kad dauguma šių vaikų nėra našlaičiai, bet buvo atskirti nuo savo šeimų. Nereta priežastimi tampa skurdas, tėvystės įgūdžių stoka - valstybės teikiama pagalba šioms šeimoms dažniausiai pavėluota ir neveiksminga. Valstybei neplėtojant ir nepalaikant globėjų šeimų tinklo, nuo tėvų atskirti vaikai siunčiami į įstaigas.
Kampanija siekiama šviesti visuomenę apie būtinybę vaikus globoti šeimose bei paskatinti ES šalis pasinaudoti 2014 – 2020 m. ES struktūrinės paramos teikiamomis galimybėmis reformuojant vaikų globos sistemą.
Įvairūs kampanijos pradžiai skirti renginiai vyko net dvylikoje Europos šalių, taip pat ir Europos Parlamente, kuriame susitikimą su Europos Parlamento nariais ir vaiko teisių ekspertais surengė kampanijos iniciatoriai Eurochild ir Hope & Homes for Children.
Lietuvoje kampanija prasidėjo spaudos konferencija, kurioje apie vaikų padėtį Lietuvoje kalbėjo vaikų psichiatras, Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) valdybos pirmininkas Dainius Pūras, Paramos vaikams centro vadovė Aušra Kurienė, SOS Vaikų kaimų vaiko interesų atstovavimo patarėja Virginija Pleckevičienė, „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė, ŽTSI l.e.p. direktorė Dovilė Šakalienė.
„Kiekvienas į globos namus patekęs vaikas yra mūsų bendro - valstybės ir visuomenės - aplaidumo pasekmė“ – konferencijoje kalbėjo D. Pūras. „Yra labai daug įrodymų, kad vaikų globa įstaigose žalinga tų vaikų raidai, taip pat ji žalinga visuomenės raidai, be to, tai yra didžiulių mokesčių mokėtojų lėšų švaistymas. Ar galima situaciją pakeisti? Ir galima, ir būtina. Būdai žinomi - stiprinti paslaugas šeimoms, ypač turinčioms problemų, rimtai ir atsakingai rengti globėjų šeimas, stiprinti galimybes įsivaikinti Lietuvoje“.
Anot SOS vaikų kaimų atstovės V. Pleckevičienės, siekiant, jog kiekvienas vaikas, netekęs tėvų globos, turėtų laimingą vaikystę, reikia nedaug - šeimos aplinkos, namų, patikimų ir tvirtų ryšių bei individualaus požiūrio į kiekvieną vaiką. „Vykdant reformą reikia kurti paslaugas šeimoms bendruomenėje, stiprinti jų gebėjimus pačioms auginti vaikus, taip pat sukurti ir įgyvendinti profesionalių globėjų sistemą kartu stiprinant paslaugas esamiems globėjams.“
R. Dičpetrienė pabrėžė, jog vykdant reformą ypatingai svarbus visuomenės vaidmuo. „Tai, ar mažės vaikų skaičius globos namuose, priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, nuo mūsų teigiamo požiūrio į šeimas, kurioms reikia pagalbos, nuo kiekvieno mūsų noro globoti ar įsivaikinti vaiką“ – kalbėjo „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė.
Konferenciją moderavusi ŽTSI l.e.p. direktorė Dovilė Šakalienė skatino visuomenę telktis ir daugiau nebevilkinti seniai pribrendusių pokyčių. „Rodos, visi sutariame - ekspertai, globos namų darbuotojai, politikai - kad vaikui geriausia augti šeimoje, todėl visiškai nebepateisinamas delsimas ar pokyčių vengimas“ – teigė D. Šakalienė. „Privalome susitelkti ir pakeisti šeimos politiką - visų pirma, užtikrinti prieinamą ir efektyvią pagalbą šeimoms, o tais atvejais, kai vaikas negali likti savo šeimoje - užtikrinti jo globą šeimos aplinkoje.“
Po spaudos konferencijos nacionalinis kampanijos koordinatorius Žmogaus teisių stebėjimo institutas surengė strateginį susitikimą, kurio metu kartu su Seimo nariais Dalia Kuodyte, Rimante Šalaševičiūte, Algirdu Sysu ir Remigijumi Šimašiumi, taip pat valstybės institucijų atstovais, vaiko teisių ekspertais ir nevyriausybinių organizacijų atstovais aptarė, kaip įveikti kliūtis vaiko globos reformai, sukurti efektyvias pagalbos šeimai paslaugas, įtvirtinti ir išplėtoti šeimose teikiamų globos paslaugų sistemą.
Susitikimo dalyviai sutarė, kad globos reforma Lietuvoje vyksta vangiai, trūksta koordinuotų veiksmų, aiškių tikslų bei įsipareigojimų rezultatams. Trūksta ir bendradarbiavimo bei partnerystės tarp valstybės institucijų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų. Kaip vieną rimčiausių kliūčių globos sistemos reformai susitikimo dalyviai įvardijo nepakankamai aiškiai suformuluotą ir išreikštą valstybės politiką dėl perėjimo nuo institucinės į šeiminę globą. Nei specialistai, nei visuomenė nėra pakankamai informuojami ir nėra susipažinę su šiuo procesu, dar vadinamu deinstitucionalizacija, kai globos įstaigos palaipsniui uždaromos vaikų globą patikint globėjų šeimoms arba juos įvaikinant.
Kampanijos organizatoriai ir partneriai Lietuvoje – Žmogaus teisių stebėjimo institutas, SOS Vaikų kaimai, „Gelbėkit vaikus“, Šeimos Santykių Institutas, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“, Globali Iniciatyva Psichiatrijoje – ragina visuomenę nelikti abejinga vaikams, gyvenantiems už įstaigų sienų ir sutelkti pastangas, kad visiems vaikams būtų užtikrinta teisė augti tėvų, įtėvių arba globėjų šeimose.
Daugiau informacijos apie kampanijos tikslus galite rasti specialioje svetainėje adresu: http://www.openingdoors.eu/.
Komentarai:
Dovilė Šakalienė
L.e.p. direktorė
Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |