Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Kur policija? O kur sąžinė?

10/06/2015

Taip pat skaitykite

Irake per bombų sprogimus žuvo 10 žmonių „Login 2013“: Jauni ir inovatyvūs norėtų keliauti į Marse kuriamą žmonių gyvenvietę Euro zonos valstybės skola 2012 metais pasiekė rekordinius 90,6 proc. BVP Lietuviai laimėjo trečią vietą Pasaulio Taurės karpių čempionate

Kauno technologijos universiteto studentai skelbiasi sukūrę naujovę - mobilią aplikaciją „Kur policija“. Studentų „naujiena“, deja, - tėra dalis pasaulyje „senos“ populiarios aplikacijos „Waze“, kuri turi daugiau funkcijų ir yra išleista visose didžiosiose platformose.

Svetimą idėją pateikė kaip savo

„Vartotojai aplikacijoje gali matyti žemėlapyje sužymėtus objektus, kuriuos skelbia jie patys. Duomenys yra saugomi internete duomenų bazėje ir atnaujinami kas minutę. Objektas galioja dvi valandas. Vartotojas gali paskelbti objektą nurodydamas jo vietą, tipą bei komentarą“, – pasakojo vienas iš penkių aplikacijos sumanytojų Marijus Šimkus.

Vartotojai aplikacijoje gali matyti žemėlapyje sužymėtus objektus, kuriuos skelbia jie patys, ir gali pranešti apie kelyje sutiktus policijos pareigūnus, transporto grūstis, greičio matuoklius ir kelyje pasitaikančias kliūtis.

Aplikacija sukurta „Android“ platformoje, naudojami „Google Maps“ žemėlapiai. Juose pažymėti Lietuvoje esantys stacionarūs greičio matuokliai, kuriuos programėlėje galima įjungti arba išjungti.  

Pasak M.Šimkaus, programėlė „Kur policija“ pavadinta siekiant atkreipti vartotojų dėmesį, tačiau ji skirta ne vien tik norintiems pranešti apie policijos pareigūnus – vartotojai galės skelbti apie transporto grūstis, greičio matuoklius, policijos reidus, viešojo transporto kontrolierius ir pan.

Lazda turi du galus

Kūrėjų teigimu, jau per pirmąją dieną aplikaciją atsisiuntė 500 žmonių. Tačiau nei kūrėjai, nei kas kitas negali pasakyti, kokiai daliai vartotojų rūpėjo tik žinoti, kur gali įstrigti kelyje dėl susidariusių spūsčių, kelio remonto darbų, ir, kokia dalis vartotojų yra pažeidėjai ar net nusikaltėliai, vengiantys susitikimo su policija ir gresiančios atsakomybės.

Programėlė veikia dvejopai: gali padėti arba pakenkti. Padeda prevenciškai tada, kai žmonės, manydami, jog kažkur netoliese yra pareigūnai, pristabdo, važiuoja leistinu greičiu, nepažeidžia taisyklių, Dauguma vairuotojų saugiau vairuoja bent jau toje atkarpoje, kurioje tikisi sutikti policijos pareigūnus.

Užsienyje populiarios didesnės programos, kurios ne tik praneša apie pareigūnus, bet ir apie kelio darbus, kamščius. Kai kuriose šalyse beveik visi vairuoja įsijungę programėlę, ją nuolat stebi, kad kelyje neįstrigtų, kažkur nuvažiuotų greičiau ir saugiau.

Kitas lazdos galas – netiesioginis programėlės kūrėjų bei jos vartotojų bendradarbiavimas su pažeidėjais, kai, kartais nė neįtariant, tampama pažeidimo ar nusikaltimo bendrininku. Tada, kai kūrėjų pateiktame įrankyje jo vartotojo paskelbta informacija apie pastebėtą policiją, padeda pažeidėjams, už kriminalinę veiklą ieškomiems asmenims, nusikaltėliams sėkmingai išvengti susidūrimo su pareigūnais, pasprukti vogtu automobiliu, slėpti kitokį nusikaltimą, toliau vairuoti apsvaigus, skubant aplinkkeliu, sukelti daugiau ar mažiau skausmingą eismo įvykį, galintį kainuoti ir žmogaus gyvybę ir kt.  

Kažin ar labai programėle džiaugtųsi jos vartotojas, jei, pasinaudojęs jo paties paskelbta informacija apie pastebėtą policijos ekipažą, jį apvažiuodamas koks įkaušėlis smagiai suktų lankstą kitu keliu ir jame nudaužtų, padarytų invalidu ar net mirtinai sužalotų vartotojui artimą žmogų? Ar galėtų ramia sąžine toks vartotojas bliauti „ką policija daro, ką jie veikia, kodėl nelaimei, pažeidimui, nusikaltimui neužkirto kelio…“?   

Nauja ne idėja, o jos įgyvendinimo terpė 

Noras žinoti kas, kokios kliūtys laukia kelyje yra senas, žilas ir barzdotas. Jo amžius turbūt skaičiuojamas nuo tada, kai išmokta iš taško A pasiekti tašką B. Jau mūsų tėvai ir seneliai važiuodami kitus eismo dalyvius perspėdavo mirksėdami šviesomis apie tykančius eismo prievaizdus, sustabdę pasakydavo apie priekyje dėl sugriuvusio tilto ar medžio išvartų nepravažiuojamą kelią. 

Apie policijos reidus, pastebėtas patruliuojančių policijos ekipažų vietas informuojama per kai kurias radijo stotis, socialinius tinklus. Jau ir pati policija nebeslepia, pati skelbia, kur, kada ir kokias priemones kelyje vykdys, kur įrengti stacionarūs greičio matuokliai. 

Tad vargu ar galima studentų „atradimą“ vadinti naujove, kai tik sulietuvino dalį pasaulyje seniai populiarios, paplitusios ir vartojamos programos.

Nieko naujo neišrasta, bet puikuojamasi, skelbiamasi, save reklamuojama naujos aplikacijos kūrėjais. Vargu ar tai garbinga ir ar neprasilenkiama su sąžine. Jiems dėkoti ir pagarbiai išradėjais vadinti gali gal tik anglų kalbos neįkertantis kontingentas, menkai nutuokiantis, kas už Lietuvos ribų pasaulyje vyksta, kokiais mokslo pasiekimais ten gyvenantys seniai naudojasi. 

Dėl programėlės viešojo transporto kontrolieriai siunta, grasina, policija nesijaudina 

Mobili programėlė, pranešanti apie policijos ar viešojo transporto kontrolierių buvimo vietą, trukdo tarnyboms nubausti pažeidėjus ir padeda jiems išvengti atsakomybės, tačiau, kaip su tuo kovoti, tarnybų atstovai nesutaria. 

Vilniaus viešojo transporto vadovas Gintaras Nakutis, kurio siekiamybė galimai apsiriboja tik noru surinkti kuo didesnę baudų sumą, pagauti kuo daugiau viršuoju transportu važiuojančių „zuikių“ – važiuojančių be bilieto, o ne siekti, kad visuomenė ištobulėtų ir be jokios kontrolės pirktų pravažiavimo bilietus, grasina programėlei populiarėjant kreiptis į teisėsaugą dėl trukdymo bausti pažeidėjus ir ginant esą viešąjį interesą. 

Pasak viešojo transporto vadovo, programėle apie kontrolierius naudojasi 100 tūkst. vartotojų, už kelionę nesusimoka apie 2-3 proc. visų besinaudojančių viešuoju transportu. 

Tuo tarpu vidaus reikalų ministras Saulius Skverelis studentų patiektą aplikaciją ir visuomenę vertina blaiviau. Anot ministro, programėlė iš esmės nėra bloga ir neteisėta. Tik jos vartotojai turėtų pagalvoti apie galimas pasekmes, kai programėle naudojasi pažeidėjai.

„Visuomenė bręsta gana sparčiai ir suvokia, kad įstatymo reikia laikytis visuomet, o jo nesilaikyti – gėda.  Jeigu asmuo ar šiuo atveju vairuotojas laikosi taisyklių, jam visiškai nesvarbu, kur, kaip ir kada stovi policijos pareigūnai“, – įsitikinęs vidaus reikalų ministras. Poreikio imtis konkrečių teisinių priemonių jis nemato ir neketina.

Užčiaupti vartotojus, uždrausti, numarinti aplikaciją pagrindo nėra

Sveiku protu mąstantis negąsdina ir nepuola užčiaupti vartotojų, marinti ir laidoti tokias programėles. Savaime jos nėra neteisėtos, jeigu jų kūrėjai, administratoriai informacijos, duomenų nesurenka ir nepateikia neteisėtais būdais.

Kitaip būtų, jei aplikacijoje būtų skelbiami neleistinu būdu gauti oficialūs, tarnybinio naudojimo ir nevieši policijos duomenys, informacija dalintųsi ne tik patys programėlės vartotojai.

Lietuvoje, kaip ir kitur civilizuotame pasaulyje, nedraudžiama vartotojams patiems dalintis vieša informacija, ką, kur, kada pastebėjo, matė. Policija, kontrolieriai taip pat ne išimtis.

Informacija apie radarus, greičio matuoklius taip pat yra vieša, norintys ją gali susirasti ir be programėlės. Kol nėra nuostatų, draudžiančių dalintis vieša informacija per programėlę, ar mirksint ilgosiomis šviesomis, tai nėra pažeidimas.

Kritikos neišvengtų ir mėginimas užčiaupti programėlės vartotoją. Teoriškai galima apeliuoti į tai, kad informacijos atskleidimas, pavyzdžiui, apie patrulių buvimo vietą, yra kliudymas pareigūnams atlikti jiems pavestas pareigas. Už tai numatyta atsakomybė Administracinių teisės pažeidimų kodekse.

Bet ar pasiseks ką įrodyti? Kai ta pačia informacija pasidalina dešimtys žmonių, neįmanoma įrodyti, jog pareigūnams atlikti savo pareigą sukliudė būtent to vieno, o ne kitų vartotojų pranešimas. Kurį reikėtų bausti? Gal visus? O juos už ką, jei jų pranešimų poveikio, pasekmių nėra, jais pažeidėjas nesinaudojo, jų nematė, skaitė tik vienintelį?

Programėlė "Kur policija" Š.Mažeikos nuotr. 

Šarūnas PREIKŠAS

europlius.com