Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaSveikata ir grožis

Sulėtinkite gyvenimo tempą su joga

13/08/2013

Taip pat skaitykite

Mirtinas virusas šienauja žmones Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti Kokie požymiai rodo, kad maistas tau žalingas? Nori nepriaugti svorio - pusryčiauk

Kiekvieną rytą pradedame galvodami, ką veiksime šią dieną, kupini planų ir noro juos įgyvendinti. Prasideda bėgimas, o tempą pradedame lėtinti tik tuomet, kai kūnas pradeda sakyti „Ne, nebegaliu, sustok, nebėk, pailsėk minutėlę“. Stresas dėl kasdieninių darbų, šeimos ir finansinių siekių išmuša iš pusiausvyros. Vienu metu „puola“ tūkstančiai minčių, nes atrodo, jog viską reikia išspręsti tuojau pat. Sustojame tik tuomet, kai priverčia sutrikęs virškinimas, trūksta oro, pradedame tikrąja to žodžio prasme „mažėti“, o minčių „perdozavimas“ baigiasi nemigo naktimis, neretai prireikia psichologo pagalbos ar griebiamės antidepresantų.

Be abejo, esu viena tų, kurie pradeda rytą, ir pabaigia dieną kupini neišsemiamų darbų, minčių. Kažkodėl rūpestis po rūpesčio vis papildo vienas kitą, ir tikrai negaliu sakyti, jog radau stebuklingą būdą jų atsikratyti. Tiesiog mokausi šiek tiek stabdyti tą nuolatinį bėgimą, atsirinkti teigiamas mintis, mokausi jas kontroliuoti, o nereikalingomis atsikratyti. Kaip vienas žymiausių Jogos meistrų pasaulyje yra pasakęs- yra lengviau kontroliuoti Gyvenimo Jėgą (Prana), nukreipti energiją, ką įmanoma pasiekti įvairiomis kvėpavimo technikomis, negu kontroliuoti mintis.

Joga- paprastas žodis, kuriame telpa tiek daug. Kaip Patanjali yra aprašęs Joga Sutrose (Yoga Sutras)- joga yra gebėjimas be trukdžių nukreipti mintis. Tai priklauso, kaip mes priimame aplinką, daiktus, ir paaiškina, kodėl susiduriame su vienokiais ar kitokiais sunkumais. Suprasdami tai, galime mokintis, kaip tai išspręsti.

Apie tai yra parašyta ne viena knyga, bet šiandien tiesiog norėčiau pasidalinti, kaip pradėti jogos kelią, kokiais būdais lėtinti gyvenimo tempą, ir kokią naudą tai teikia.Jei nors kada susimąstėte, jog atėjo laikas užsiimti joga, nedvejokite- tam pasiruošti visai nesunku. Pagal senovines jogos tradicijas tinkamiausias laikas užsiimti joga yra rytas, dar prieš patekant saulei. Taip yra lengviausia dar neįsibėgėjusį minčių srautą nukreipti tinkama linkme, apšilti raumenis ir praktikuojant tam tikras Asanas pajusti energijos antplūdį, kitaip sakant tinkamai pasiruošti dienai. Asanų tiesioginis Sanskrito vertimas būtų „patogus sedėjimas“. Tai tam tikrų fizinių pozų atlikimas, veikiantis ne tik fizinę kūno būklę, skatinantis raumenų veiklą, bet sujungus su kvėpavimu, įtakojantis energetinę ir psichologinę žmogaus būklę. Idealiausias variantas praktikuotis tuo pačiu dienos metu kiekvieną dieną, ir toje  pačioje vietoje taip pratinant organizmą prie naujos, ramesnės vidinės būsenos. Jei nesate rytinis paukštis, įtemptai dirbate, o darbo dienos ilgos,  ar dėmesio reikalauja mažyliai, neapsiribokite galimybe joga užsiimti rytais. Vakarai taipogi tinkamas metas, tiesiog nuovargiui ir dienos metu įsibėgėjusioms mintims nuraminti gali prireikti šiek tiek daugiau laiko. Svarbiausia atrasti savo laiką ir praktikuotis pagal savo vidinį laikrodį.

Jei baiminatės, jog jogos užsiėmimai užims daug laiko, klystate. Tai nesugriaus Jūsų įprastos rutinos, nereikalaus specialaus pasiruošimo. Kaip ir prieš bet kokį užsiėmimą, jogoje labai svarbu viską pradėti lėtai, leisti raumenims apšilti ir tempą  greitinti palengva. Tai apsaugo nuo galimų raumenų patempimų ar traumų. Vienintelis jogos tipas, atliekamas ypatingai karštoje aplinkoje ir todėl natūraliai ir greitai atpalaiduojantis raumenis yra Bikram Yoga. Tad priešingu atveju, prieš bet kokius užsiėmimus derėtų šiek tiek prasimankštinti. Prieš pratimus idealiausia būtų dvi tris valandas nevalgyti sunkiai virškinamo maisto. Po užsiėmimų, luktelkite bent pusvalandį, atsigaivinkite gėrimu, o tik vėliau pavalgykite- leiskite organizmui natūraliai pabusti.

Pastebėsite, jog skirtingų asanų metu veikia skirtingos raumenų grupės. Nepamirškite tarp asanų padaryti tam tikras pertraukėles, pailsinti raumenis, o svarbiausia- mintis. Siūloma atlikti „vaiko pozą“ (Balasana), arba tiesiog  atsisėskite Lotuso pozoje  leisdami kvėpavimui atsistatyti, susivienodinti. Patartina kvėpuoti per nosį, nebent jogos mokytojas nurodytų kitaip, atliekant specifines jogos kvėpavimo (Pranayama) technikas.

Svarbiausia- neskubėkite. Praktiką pradėkite lėtai, lenkdamiesi į priekį šiek tiek sulenkite kelius, o darydami pratimus nugarai, prilaikykite ją rankomis. Gulimosiose asanose šiek tiek padidinkite atstumą tarp kojų,- tai nuims tam tikrą krūvį nuo nugaros. Po praktikos turėtumėte jaustis, jog raumenys dirbo, buvo tonizuojami, tačiau jokiu būdu neturėtumėte jausti aštraus skausmo, netgi mažas skausmas neturėtų tęstis ilgą laiką. Tai būtų pirmasis ženklas, jog asanos buvo atliktos  neteisingai, arba nepakankamai apšilusių raumenų pasekmė.

Nepamirškite, jog asanų eiliškumas taip pat labai svarbus. Svarbiausia pradėti nuo pozų, kurios apšildytų raumenis. Jogos praktikoje yra tam tikros pakopos (Kramas), kurios apibrėžia asanų eiliškumą. Pradėkite nuo tokių lengvų asanų, kaip Tadasana- kalno poza, arba lengvo apšilimo Katės/Šunio pozoje, apšilkite atlikdami Saulės Pasveikinimą (Surya Namascar).

Užsiimantys joga buriasi visur- uždarose patalpose, miesto parkelyje, kambaryje ant žemės ar prie ežero. Beje, pastarosiose vietose užsiėmimas joga turėtų būti ypatingai malonus. Įsivaizduokite, jog prabundate ryte, o virš ežero dar neišsisklaidęs rūkas, o ežeras visiškai ramus. Kvėpavimas lygus, o galvoje nekirba milijonai minčių. Jei kažkokia mintis ir sudrumsčia Jūsų ramybę, tiesiog įsivaizuokite tai, kaip ramią bangelę, nuvilnijančią ežeru, po kurios seka visiška ramybė. Ryto praktikai labai tinkamas Saulės Pasveikinimas, arba Mėnulio Pasveikinimas vakare. Ilgainiui stresas ir blogos mintys tiesiog „išplauks“ iš Jūsų minčių ir kūno.

Nepamirškite, jog joga skirta ne tik kūno puoselėjimui, vidinės būsenos gerinimui, tačiau tarnauja daug rimtesniam tikslui –minčių kontrolei, palaipsniui pasiekiant tokią būklę, kai minčių nėra, o lieka tik ramybė. Tad „nepulkite stačia galva“ į šią naują veiklą- svarbu suvokti savo fizines galimybes ir kantriai pradėti praktiką. Galbūt Jums reikės šiek tiek daugiau laiko apšilimui, nei Jūsų kaimynui, tačiau tuo ir paremtas jogos mokslas- tai visapusiškas savo kūno bei minčių pažinimas bei įsiklausymas. Svarbiausia noras ir laikas, kurį galite skirti sau. Nepamirškite, dažniausiai kur kas daugiau naudos Jums duos 20 minučių, skirtų praktikai, kiekvieną dieną nei valanda užsiėmimo kartą per savaitę.

Adho Mukha Svanasana- Šuns poza- viena mėgstamiausių mano pozų, nes būnant  „žemyn galva“ (angl. upside down) padeda kraujo cirkuliacijai ir smegenų veiklai, suteikia energijos, be to, ypatingai naudinga poza moterims, turinčioms skausmingų menopauzės simptomų. Padeda nugaros skausmus išgyvenantiems, nemigos kankinamiems žmonėms. Taipogi stiprinami  nugaros, rankų,  kojų raumenys. Iškvėpdami  tiesiame kojas, kulnus lengvai spaudžiame prie žemės, ištiesiame rankas.  Rankos ir liemuo sudaro vientisą liniją, sudarydamos trikampio formą su kojomis. Pasilikite pozoje iki 5 įkvėpimų ir iškvėpimų (arba nuo 1 iki 3 minučių). Tik pradedantiems praktikuoti šią pozą, jei nugaros raumenys sukaustyti, padėkite rankas ant dviejų vienodų blokelių. Ši poza tinkama praktikuoti tiek individualiai, tiek įjungiant i tam tikras jogos sekas, kaip pavyzdžiui Saulės Pasveikinimą. Pamatysite, jog su laiku ji taps neatskiriama jogos praktikos dalimi.

Virabhadrasana II - Kario poza padedanti stiprinti kojų ir nugaros raumenis. Ypatingai naudinga poza moterims, esančioms vėlesnėse nėštumo stadijose, nes padeda atsikratyti nugaros skausmų.  Visapusiškas kūno ir stiprybės ugdymas, todėl rekomenduotina pasilikti pozoje nuo 3 iki 5 įkvėpimų ir iškvėpimų.

Bhujangasana- Kobros poza. Stiprina nugaros raumenis ir gerina lankstumą, tonizuoja kojų ir užpakalio raumenis, gerina kraujo cirkuliaciją. Jogos specialistai ją dar vadina „širdį atveriančia poza“, kuri padeda nusiraminti, mažina stresą. Nugaros raumenys turi būti šiek tiek apšilę, todėl palikite šiek tiek didesnį atstumą tarp kojų. Puiki poza vidiniams organams stimuliuoti, raminanti poza, todėl pasilikite nuo 3 iki 5 įkvėpimų ir iškvėpimų, kad pajustumėte visapusišką naudą.

Utthita Hasta Padangustasana poza skirta labiau pažengusiems, ypatingai padedanti tempti kojų raumenis ir skatinanti pusiausvyrą visame kūne. Ji balansuoja abi puses, Yin (negatyvią, moteriškąją pusę) ir Yang (pozityvią, vyriškąją pusę), bei  Ida (kairyjį energijos kanalą,  kuris anot Sanskrito, atspindi mėnulį arba moteriškąją pusę) ir Pingala (dešinyjį energijos kanalą, atspindintį saulę, kuris anot Sanskrito, turi vyriškąją reikšmę). Ši poza raminanti, ir sujungus su kvėpavimu nukelianti į aukštesnį ramybės lygmenį.

Nesvarbu kokius jogos pratimus atliksite, jau dabar galite didžiuotis savimi, jog ėmėte įsiklausyti į savo vidinį „Aš“. Jogos užsiėmimuose sutinkami sunkiausius gyvenimo išbandymus išgyvenę žmonės, kurie gali didžiuotis, jog neužsidarė savyje, nesigriebė žalingų įpročių. Vietoj to, jog nustojo gyventi, žengė vieną mažą žingsnelį link savojo „Aš“ ir pamilo savo kūną. Neabejokite - kur kas lengviau savęs įsiklausyti ir pamilti aplinką, kuri Jus supa.  Kiekvienas jogos mokytojas padės Jums pradėti jogos kelią, ir toliau juo eiti. Juk Joga – tai mažas stebuklas,  perduodamas iš mokytojo mokiniui.

Nuoširdžiai linkiu Jums minčių ramybės ir tikiu Jus išvysti rengiamuose užsiėmimuose, ar  parko pievelėje.

Straipsnį parengė jogos mokytoja Gaisva Milinkevičiūtė Hatha jogos klasės Hainault Forest Association centre.

Joga Gyvenimo tempas