Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaEuropa

Vakarai neišskydo prieš V. Putiną

11/06/2015

Taip pat skaitykite

Lenkija planuoja surengti įpareigojantį referendumą dėl euro įvedimo. Norvegijos premjeras padirbėjo taksistu, kad sužinotų, "ką iš tikrųjų galvoja žmonės" Ukraina: Rusijos spaudimas skatina rinktis integraciją į ES Taivanas ruošiasi taifūnui "Soulik"

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė Vakarams taikaus sambūvio formulę, kuri įtvirtintų Krymo aneksiją ir legitimizuotų „separatistines“ respublikas Donbase. Tačiau Europos Sąjunga ir JAV su tokiu variantu nesutinka ir stiprina spaudimą Rusijos vadovybei.

„Vakarai per praėjusias dvi–tris savaites, konkrečiai po susitikimų su Kerry Sočyje ir Nuland Maskvoje, akivaizdžiai sugriežtino savo taktiką Putino atžvilgiu. Maskva pasiūlė tam tikrą sandorį – vadinamąjį naują taikų sambūvį. 

Tai buvo padaryta Kremliui labai artimo Maskvos politologo Lukjanovo lūpomis jo balandžio 19 dienos straipsnyje. Jame yra labai įdomus prisipažinimas, kad karinė eskalacija pavojinga ir labai nenaudinga Rusijai. 

Todėl Rusija pasiūlė sandorį: „Mes toliau nelendame, neeskaluojame situacijos. O jūs atlygindami pripažįstate, kad „Krymas mūsų“, ir sutinkate su mūsų strategijomis įkišti „Lugandoniją“ į Ukrainos vidų, išsaugant ten Rusijos karinį ir politinį buvimą, kad ji būtų vėžiniu dariniu Ukrainos viduje ir užkirstų kelią jos judėjimui į Vakarus ir apskritai Europos pasirinkimui“, – tvirtina Rusijos politologas, publicistas, Rusijos mokslų akademijos Sistemų analizės instituto vyriausias mokslo darbuotojas Andrejus Piontkovskis.

Vakarų lyderiai su V. Putino sąlygomis nesutinka, jų nepriėmė, o iškėlė kitas: „Jeigu toliau eskaluosite, mes, pirma, stipriai sugriežtinsime ekonomines sankcijas, antra, JAV nuims apribojimus ir pardavinės Kijevui mirtinus ginklus bei prieštankine raketas“. 

Viršūnių susitikime „Didysis septynetas“  iš esmės įtvirtino šią poziciją. Putinas atsidūrė labai sudėtingoje situacijoje. Jo sąlygos nepriimtos. Vadinasi, reikia trauktis toliau, kas reiškia autoriteto praradimą šalies viduje ir labai sunkią politinę padėtį, arba ryžtis eskalavimui, pasiskelbti kovojančio „rusų pasaulio“ vadu. Bet pasekmės vėl bus išskirtinai liūdnos ir taip pat baigsis politine katastrofa. 

V. Putinas neturi gerų ėjimų. Vakarai jį pastatė į cugcvango poziciją. Dar daugiau, visi jau pastebi, kad sustiprėjo asmeninis Putino puolimas, jo asmeninis izoliavimas, kaltinimai korupcijos nusikaltimais. Eina į pabaigą ir Malaizijos lėktuvo „Boeing“ katastrofos tyrimas. 

Galima sakyti, kad Vakarai iš esmės ėmėsi operacijos „regime change“ – režimo pakeitimas (nors jie atvirai apie tie niekada neprisipažins). Tačiau kai kurie Vakarų politikai kalbėjo atvirai, kaip, pavyzdžiui, Kanados ministras pirmininkas, kad su Putinu prie vieno stalo nesės. Vakarai padarė išvadą, kad su juo reikalų neturės. 

O ar kokias išvadas daro pati Rusija, tiksliau - Putino aplinka, kuri suinteresuota Rusijos prezidento sustabdymu? Negi miega ir klusniai, nuolankiai laukia, kas toliau bus? 

„Karinis eskalavimas niekam, išskyrus dabartinį Rusijos Federacijos prezidentą, nereikalingas. Putinui jis gali pratęsti jo, kaip herojaus, kovojančio už kažkokius idealus, egzistavimą, tačiau apskritai aplink Putiną esantiems žmonėms, kurie savo gyvenimą, savo kapitalą ir vaikų, anūkų bei giminaičių gerovę sieja su Vakarais, toks pastebimas eskalavimas nereikalingas. 

Imamasi taktikos, skirtos Putino aplinkai suskaldyti. Dabar klausimas slypi tame, ar galės Putino aplinka, remdamasi asmeniniai interesais, sustabdyti Putino karinį eskalavimą. Tai mes pamatysime artimiausiomis savaitėmis“, – mano Rusijos ekspertas, mokslininkas A. Piontkovskis. 

europlius.com archyvo nuotr.

Šarūnas PREIKŠAS

europlius.com