Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaKultūra

Italų dokumentinė juosta "Šventasis GRA" laimėjo Venecijos "Aukso liūtą"

08/09/2013

Taip pat skaitykite

J.Meko vaikai metus laukia Lietuvos pilietybės Sukilėlių takais – intriguojantis žygis Neries regioniniame parke Bliuzo mėgėjai atsisveikino su legendiniu B.B.Kingu Festivalyje "nowJapan" bus pristatoma šiuolaikinė japonų muzika

Venecija, rugsėjo 8 d. (AFP-BNS). Italų režisieriaus Gianfranco Rosi (Džanfranko Rozio) dokumentinė juosta "Šventasis GRA" (Sacro GRA), kuriame pasakojamas kasdienis gyvenimas Romos žiediniame kelyje, šeštadienį netikėtai laimėjo seniausio pasaulyje Venecijos kino festivalio geriausio filmo apdovanojimą "Aukso liūtas".

"Niekada nebūčiau patikėjęs, kad dokumentinis filmas laimės Venecijos kino festivalį", - emocingai kalbėjo G.Rosi, laimėjęs su savo pasakojimu, kuriame parodytos privataus gyvenimo namuose, darbovietėse ir soduose akimirkos.

Iš viso konkursinėje programoje varžėsi 20 filmų.

"Šventasis GRA" buvo vienas iš dviejų dėl "Aukso liūto" kovojusių dokumentinių filmų, kurių įtraukimas į konkursinę programą neturėjo precedento.

Pasak G.Rosi, leisti jiems varžytis buvo "didžiulis drąsos aktas".

Jis sakė, kad daug metų rengėsi savo filmui, ir padėkojo "herojams, kad jie įsileido jį į savo gyvenimą".

"Šventajame GRA" galima pažvelgti į buvusio aristokrato kičiniuose rūmuose, greitosios pagalbos darbuotojo, kuris skuba gelbėti avarijos Romos žiediniame kelyje aukų, pagyvenusio barzdoto tėvo, kuris mažyčiame savo bute gyvena su dukra, gyvenimus.

Nuo Tibro upės ungurių gaudytojo iki žmogaus, kuris kataloguoja straubliukų niokojamas palmes - šis filmas atskleidžia netikėtus sąmojo, ekscentriškumo ir gerumo klodus.

"Norėjau būti nustebintas, o Rosi filmas nustebino. Tai buvo vienbalsis pasirinkimas", - sakė vertinimo komisijos pirmininkas, italų kino meistras Bernardo Bertolucci (Bernardas Bertolučis).

"Tarsi vieno žmogaus orkestras Rosi sugebėjo atskleisti mums tuos herojus šiame žiediniame kelyje, kuris apjuosia Romą tarsi Saturną jo žiedas, - sakė jis. - Pasaulis, erdvės tame filme turi kažką pranciškoniška. Buvo realus tyrumo jausmas, žiuri jautė poetinę jėgą".

Praėjusį kartą Italija "Aukso liūtą" laimėjo 1998 metais, su Gianni Amelio (Džanio Amelijo) "Kaip mes juokėmės" (Cosi ridevano).

Geriausio aktoriaus prizas šiemet atiteko graikui Temiui Panui (Themis Panou), suvaidinusiam baisią paslaptį turinčios šeimos tėvą Aleksandro Avrano (Alexandros Avranas) filme "Mis Smurtas" (Miss Violence).

A.Avranas, kurio šiurpus pasakojimas apie incestą ir vaiko savižudybę sukrėtė auditoriją, gavo geriausio režisieriaus "Sidabro liūtą".

"Tikiu, kad šis filmas padės dorotis su smurtu šeimoje. Menas gali suvaidinti pamatinį vaidmenį atskleidžiant asmenines paslaptis ir visuomenės paslaptis", - sakė T.Panou.

Geriausios aktorės apdovanojimas buvo paskirtas 82 metų Elenai Cottai (Elenai Kotai), suvaidinusi užsispyrusią pagyvenusią Pietų Italijos ponią Emmos Dante (Emos Dantės) filme apie moterų nesantaiką "Gatvė Palerme" (Via Castellana Bandiera).

Už geriausią scenarijų buvo apdovanoti Steveas Cooganas (Stivas Kuganas) ir Jeffas Popeas (Džefas Poupas), parašę žavingą tragikomediją "Filomena" (Philomena), kurioje vaidina Judy Dench (Džudi Denč). Ši Stepheno Frearso (Stiveno Frirso) režisuota juosta yra pagrįsta tikra istorija apie tai, kaip Philomena Lee (Filomena Li) ieškojo savo sūnaus, atiduoto įvaikinti.

S.Cooganas, kuris negalėjo dalyvauti, atsiuntė žinutę: "Jeffas ir aš nepaprastai džiaugiamės. Tai išties buvo mėgstamas darbas. Esame skolingi Judy Dench už šiai istorijai atiduotą širdį ir sielą, o Philomenai - už leidimą ją papasakoti".

Geriausio jaunojo aktoriaus apdovanojimas atiteko Tye Sheridanui (Tajui Šeridanui) už jauno vyro, kuris stengiasi išgelbėti šeimą nuo alkoholiko tėvo, vaidmenį filme "Džo" (Joe).

Didysis žiuri prizas atiteko Tsai Ming-liango (Cai Mingliango) juostai kinų kalba "Beglobiai šunys" (Jiao You) - lėtai pasakojamai istorijai apie benamį tėvą, kuris kuklų pragyvenimą pelnosi iš to, kad dirba už skelbimų lentą, ir kurio vaikai klajoja šiuolaikinio Taibėjaus gatvėmis.

Prieštaringai vertinama Philipo Groningo (Filipo Groningo) "Policijos pareigūno žmona" (Die Frau des Polizisten), kurioje pasakojama apie motinos pastangas apsaugoti savo vaiką nuo smurto šeimoje, buvo apdovanota specialiuoju žiuri prizu.

"Ateities liūtas" už debiutinį filmą paskirtas Noazo Deshe (Noazo Dešės) "Baltajam šešėliui" (White Shadow) - istorijai apie jauną albinosą Tanzanijoje, kurį medžioja vietos burtininkai, norintys panaudoti jo organus savo preparatams.

Į festivalį Venecijos Lido saloje greitaeigiais kateriais ir gondolomis buvo suplaukusios tokios Holivudo žvaigždės kaip Georgeas Clooney (Džordžas Klunis), Sandra Bullock (Sandra Balok), Nicolas Cageas (Nikolas Keidžas) ir Scarlett Johansson (Skarlet Johanson), taip pat - autorinio kino kūrėjai iš viso pasaulio.

B.Bertolucci, kuris bene labiausiai garsėja 1972 metų erotine drama "Paskutinis tango Paryžiuje" (Last Tango in Paris), vertinimo komisijoje dirbo drauge su britų režisieriumi Andrea Arnoldu (Andrėja Arnoldu), vokiečių aktore Martina Gedeck (Martina Gedek) ir JAV aktore Carrie Fisher (Keri Fišer).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.