Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaĮvairenybės

JAV mokslininkams odos ląsteles pavyko paversti embrionų kamieninėmis ląstelėmis

16/05/2013

Taip pat skaitykite

"Choro" žvaigždė Monteithas mirė nuo heroino ir alkoholio kokteilio, pranešė koroneris Dubajuje moteris grasino susisprogdinti prokuratūros pastate Vatikanas skelbia visuotinius atlaidus į Braziliją atvyksiantiems maldininkams Kompiuterinės pelytės išradėjas mirė būdamas 88 metų

Vašingtonas, gegužės 16 d. (AFP-BNS). JAV mokslininkai pranešė apie pasiektą proveržį kamieninių ląstelių tyrimuose, nurodę, kad jiems pirmąkart pavyko žmogaus odos ląsteles paversti embrionų kamieninėmis ląstelėmis.

Naudojant metodą, kurį trečiadienį aprašė Oregono valstijos universiteto mokslininkai žurnale "Cell" paskelbtoje studijoje, veikiausiai nebūtų klonuoti žmonių, sakė Oregono nacionalinio primatų tyrimų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas Shoukhratas Mitalipovas (Šuchratas Mitalipovas).

Tačiau šis pasiekimas yra svarbus žingsnis tyrimuose, nes taikant tokį metodą nebereikia naudoti embrionų, iš kurių išgaunamos kamieninės ląstelės gali virsti bet kuria kita žmogaus organizmo ląstele.

Mokslininkams tai pavyko, perkėlus DNR iš žmogaus odos ląstelių į kiaušialąstę, iš kurios buvo pašalinta genetinė medžiaga. Šis metodas artimas vadinamajam somatinių ląstelių branduolių persodinimui.

"Tokiu metodu gaunamų kamieninių ląstelių išsamus tyrimas pademonstravo jų gebėjimą virsti - kaip ir normalių embrionų kamieninių ląstelių atveju - kelių skirtingų tipų ląstelėmis, įskaitant nervines, kepenų ir širdies ląsteles", - pažymėjo Sh.Mitalipovas.

Tyrėjas pridūrė, kad pakeistose ląstelėse slypi paciento genetinė medžiaga, todėl nekyla pavojus, kad persodinamas organas bus atmestas.

"Nors dar reikia atlikti didelį darbą, kuriant saugų ir veiksmingą gydymą kamieninėmis ląstelėmis, manome, kad tai yra reikšmingas žingsnis kuriant ląsteles, kurios gali būti naudojamos regeneracinėje medicinoje", - sakė Sh.Mitalipovas.

Dar vienas šio metodo privalumas - jog kamieninės ląstelės gaunamos ne iš embrionų, susidariusių iš apvaisintų kiaušialąsčių. Ankstesni metodai buvo prieštaringai vertinami etikos požiūriu, nes būdavo sunaikinami žmogaus embrionai.

Nuo 1996 metų, kai Jungtinėje Karalystėje pasaulį išvydo avis Doli - pirmasis pasaulyje klonuotas gyvūnas, mokslininkai yra klonavę apie 20 rūšių gyvūnus, tarp jų ožkas ir triušius. Tačiau tai niekada nepavykdavo su beždžionėmis ir kitais primatais, kurių biologija ir dauginimasis sudėtingesni.

Daugelį metų vykdant tyrimus su beždžionių ląstelėmis, šių gyvūnų nepavyko klonuoti metodais, kurie pasiteisino eksperimentuojant su kitais gyvūnais.

Kadangi žmonių ląstelės, naudotos naujausiame tyrime, atrodė esančios dar trapesnės, tyrėjai mano, kad iš jų veikiausiai nepavyktų išauginti jokių klonų.

"Nors proveržiai persodinant (ląstelių) branduolius dažnai veda į visuomenės diskusijas dėl žmonių klonavimo etikos, tai nėra mūsų sritis; taip pat nemanome, kad mūsų išvados gali būti panaudotos kitų, siekiant padidinti žmonių reprodukcinio klonavimo galimybę", - nurodė studijos autoriai.

Mokslininkai tikisi, kad kamieninių ląstelių tyrimai atvers naujas galimybes išgydyti Parkinsono ligą, išsėtinę sklerozę, nugaros smegenų traumas ir aklumą.

Tačiau JAV Katalikų vyskupų konferencija perspėjo, kad kiti tyrėjai panaudos šį naują metodą žmonėms klonuoti.

Bostono kardinolas Seanas O'Malley (Šonas O'Malis) sakė, kad ši galimybė kurti embrionus bus pasigriebta žmonių, kurie nori kurti klonuotus vaikus - kitų žmonių "kopijas".

"Ar būtų naudojamas vienu, ar kitu tikslu, žmonių klonavimas žmones paverčia produktais, gaminamais siekiant patenkinti kitų žmonių pageidavimus, - jis perspėjo savo pranešime. - Techninė pažanga žmonių klonavime nėra pažanga žmonijai - veikiau priešingai."

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

 

BNS