Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaŠeima

Kodėl vaikams būtina žaisti?

15/03/2013

Taip pat skaitykite

Atsisakė aborto ir susilaukė penkių mergaičių Vaikai − kodėl jie tokie skirtingi? Velykos – gražiausia pavasario šventė Europoje kylama prieš vaikų talpinimą į vaikų namus

Ar žinojote, kad žaidimai, kuriuos žaidžiate su savo ikimokyklinio amžiaus vaikais gali lemti jų norą mokytis tam tikrų tiksliųjų mokslų? Ar žinote, jog taip pat veikia ir Jūsų užduodami klausimai, ir žaislai, su kuriais vaikai augdami žaidžia? Žaidimai yra neatsiejama, ir, be abejo, bene svarbiausia vaikų gyvenimo dalis. Taigi šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie žaidimų naudą vaikams.
Nuo pat pirmos savo gyvenimo dienos kūdikis bando suprasti jį supantį pasaulį, tyrinėja aplinką, mokosi bendravimo ypatumų, „kalbasi“ su artimaisiais – guguoja, šypsosi, stebi jų atkartojamas išraiškas. Tai pirmieji žaidimai, kurių metu kūdikis jau pradeda mokytis, kad kalbama paeiliui, pradeda suprasti savo ir kitų emocijas. 18 mėnesių mažylis mokosi, ką reiškia aukštai–žemai, viršuje–apačioje, sunku–lengva, 3 metų vaikas jau žaidžia lavinamus žaidimus, kurie skatina spręsti bendravimo problemas ir ugdo socialinius įgūdžius. Suaugusieji tai vadina žaidimu, o vaikams – tai  rimta veikla.

Žaidimas vaikui nėra darbas, o visiškai naujo ir dažnai paslaptingo pasaulio pažinimo būdas. Žaidžiančiam vaikui labiau rūpi pati veikla, o ne rezultatas. Čia išryškėja pirmieji vaikų kūrybiniai bandymai, kurie ilgainiui net gali tapti sąmoninga menine, estetine veikla. Pats žaidimas – kūrybinis procesas, sąlygojamas laisvos, savanoriškos vaiko veiklos. Žaidimas sukuria optimalias tobulėjimo sąlygas, skatina visapusišką raidą. Žaidime glūdi visi įgūdžiai ir gebėjimai, reikalingi tolimesniam vaiko gyvenimui. Būtent žaidimų metu yra lavinamas mąstymas, vaizduotė.  

Vaikai sužino, kad yra taisyklės, ir išmoksta jas kurti, jie pradeda suvokti, ką reiškia teisingumas, padorumas, išmoksta bedrauti ir dalintis. Vaikai išsiugdo savigarbą sėkmingai išbandydami save įvairiose situacijose, bedraudami su kitais vaikais, tobulindami savo asmenybę, fizines, intelektualines ir socialines galimybes. Žaisdamas ir įsivaizduodamas vaikas gali įgyvendinti savo svajones, įveikti baimes, nemalonias patirtis. Žaidimas padeda vaikams suprasti aplinką ir išmokti joje veikti.

Vaikui būtina žaisti ir vienam, ir su kitais žmonėmis. Vienas statydamas pilį iš kaladėlių vaikas mokysis sukaupti dėmesį, dirbti savarankiškai, pasikliauti savimi. Tą patį žaidimą žaisdamas su kitais žmonėmis, vaikas mokysis dalytis, suprasti kitų jausmus, bendradarbiauti. Žaisdami vaikai mokosi pažinti save, aplinką, kitus žmonės. Jie mokosi spręsti problemas, bendrauti, taip pat ugdosi kūrybingumą, vadovavimo ir „derybų“ įgūdžius. 

Tyrimų duomenimis nustatyta, kad vaikams reikalingi žaislai, kurie skatina norą atrasti ir pasitelkti fantaziją: kamuoliai, dėlionės, knygos. Dėlionės vaikams leidžia susidurti su problemų sprendimo atvejais. Dėliojant paveikslėlį vaikai išmoksta įvertinti formas, spalvas, dydžius. Knygų skaitymas vaikams- rimtas tėvų pagalbininkas, padedantis formuoti vaiko asmenybę, vertybes. Išklausę vieną arba kitą siužetą, vaikai gali sužinoti kažką naujo, išmokti teisingai gyventi, atsikratyti tam tikrų savo baimių. 

Ikimokyklinis ugdymas žaidimais - prasmingas vaikų kūrybinės veiklos pagrindas. Nustatyta, jog tik gausi žaidimų patirtis tinkamai parengia vaiką tolesnei sėkmingai kūrybinei veiklai mokykloje ir gyvenime. Tad skaitinkime vaikus žaisti bei prisijunkime prie jų!