Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaLietuva

Valdovų rūmuose - 2,5 mln. eurų vertės karališkoji brangenybių skrynutė

09/09/2013

Taip pat skaitykite

Beveik penktadalio mokyklų moksleiviams maistas tiekiamas termosuose "Small Planet Airlines" lėktuvas Paryžiuje buvo įstrigęs dėl mažo gedimo - K.Auryla V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė pripažinti kaltais dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo D.Grybauskaitė Dalai Lamai: žmonės jus myli

Vilnius, rugsėjo 9 d. (BNS). Ketvirtadienį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose Vilniuje bus atidaryta paroda, kurioje bus eksponuojama 2,5 mln. eurų (8,6 mln. litų) įkainota XVI amžiaus brangenybių dėžutė.

Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Žygimantui Senajam priklausiusi skrynutė į muziejų su ypatinga apsauga atvyko iš Ermitažo muziejaus Sankt Peterburge Rusijoje.

"Lietuva turės unikalią galimybę susipažinti su tikru dailės šedevru, kuris yra ne tik vienas vertingiausių Valstybinio Ermitažo Brangenybių galerijos eksponatų, bet ir vienas įspūdingiausių Renesanso auksakalystės meno kūrinių Europoje. Prieš beveik 500 metų Žygimanto Senojo užsakymu Niurnberge pagaminta brangenybių skrynutė liudija išskirtinę Lietuvos ir Lenkijos valdovų rūmų prabangą, išlavintą estetinį skonį, finansinius pajėgumus, glaudžius kultūrinius ir meninius ryšius bei Europos valstybių ir valdovų dinastinius saitus", - Valdovų rūmų muziejaus pranešime cituojamas jų direktorius Vydas Dolinskas.

Skrynutei sukurti panaudota 6,6 kilogramo sidabro ir beveik 700 gramų aukso. Ji papuošta daugiau nei 800 perlų, beveik 370 rubinų ir 300 deimantų, safyrų, smaragdų ir įvairių kitų pusbrangių akmenų.

Skrynutės priekinės pusės juostelės ir ant dangtelio kampe esančio skydelio įrėžti įrašai liudija šio šedevro sukūrimo datą - 1533 metai. Viena kojelė su heraldiniu skydeliu, kuriame vaizduojami du Lenkijos ereliai su inicialu "S" ir Lietuvos vyčiai, atskleidžia informaciją apie užsakovą - Renesanso kultūros ir meno mecenatą Lietuvos didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių Žygimantą Senąjį.

Ant kitos skrynutės kojelės pavaiduotas Brandenburgo erelis, Pamario grifas, Niurnbergo burggrafo herbas su liūtu ir Hohencolernų dinastijos ženklu pasakoja jos priklausomybę ir istoriją - tai buvo Žygimanto Senojo dovana-kraitis dukteriai Jadvygai Jogailaitei tuoktuvių su Brandenburgo kunigaikščiu Joachimu Hohencolernu proga.

Kaip itin vertingas ir pažeidimams jautrus eksponatas skrynutė labai retai palieka Ermitažą ir rodoma parodose užsienyje - iki šiol ji eksponuota tik Maskvos Kremliuje (Rusija), taip pat Niujorko Metropoliteno (Jungtinės Amerikos Valstijos) ir Madrido Prado (Ispanija) muziejuose.

Skrynutę Vilniuje bus galima pamatyti iki gruodžio 15 dienos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS

Lietuva