Pasak vienos legendų, Valentinas buvo vienas pirmųjų krikšÄionių, gyvenÄ™s imperatoriaus Klaudijaus II laikais, kuomet Roma dalyvavo daugybÄ—je kruvinų ir nesÄ—kmingų kovų. Žiauriajam Klaudijui II nuolatos trÅ«kÄ™ karių, tad jis nusprendÄ™s, jog to pagrindinÄ— priežastis - Romos vyrų nenoras palikti savo mylimų šeimų, todÄ—l uždraudÄ™s kariams tuoktis. Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmÄ…, juos sutuokdavo slapÄia. Klaudijus II išgirdÄ™s apie tokį vyskupo elgesį, jį suÄ—mÄ— ir uždarÄ— į kalÄ—jimÄ…, kur 269 metų vasario 14 d. Valentinas buvo nubaustas mirtimi. Savo mirties rytÄ… jis spÄ—jo nusiųsti prižiÅ«rÄ—tojo dukrai, su kuria buvo susibiÄiuliavÄ™s atsisveikinimo laiškelį, kuriame pasirašÄ—: „Nuo tavo Valentino“. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju.
Vieni yra įsitikinÄ™, kad Valentino diena švenÄiama, minint kunigo Valentino mirties metines, kiti tvirtina kad Valentino mirties diena sutapo su senųjų Luperkalijų švente. SenovÄ—s Romoje vasaris buvo oficiali pavasario pradžia bei apsivalymo metas. Visi namai buvo įnirtingai valomi, o vÄ—liau jų vidus apibarstomas druska ir kvieÄiais. Luperkalijos buvo ne tik pavasario, bet ir meilÄ—s šventÄ—. Šios dienos išvakarÄ—se buvo žaidžiama „meilÄ—s loterija“. Romos mergaiÄių vardai buvo surašomi ant popieriaus lapelių ir sumetami į urnÄ…. Viengungiai traukdavo jų vardus ir tapdavo merginos palydovu bei pora vieneriems metams. Kitas žymus šios šventÄ—s paprotys buvo moterų mušimas botagais. ApsinuoginÄ™ vyrai, mojuojantys ožkos odos diržais plakdavo gatvÄ—se besiburiuojanÄias moteris, kurios laukdavo šventų rimbo kirÄių, nes buvo įsitikinusios, kad nuo smÅ«gių jos taps vaisingos ir lengvai gimdys. Šis ritualas labai paplito Romoje. 496 m. popiežius Gelazijus paskelbÄ— vasario 14-jÄ…. Šv. Valentino diena. Taip Luperkalijos tapo Valentino diena.
Valentino dienos tradicijos ir simboliai
Jau įprasta Valentino dienos proga apdovanoti savo mylimuosius. Dovanos priklauso nuo mÅ«sų piniginÄ—s dydžio. Nesvarbu, kad kartais negalime sau leisti nuvykti su mylimu žmogumi į Paryžių, taÄiau svarbiausia šiÄ… ypatingÄ… dienÄ… praleisti kartu, o dovana, įteikta su meile – pati brangiausia.
GÄ—lÄ—s Valentino tradicijos dalimi tapo XVII amžiuje, kuomet PrancÅ«zijos karaliaus Henriko IV duktÄ— surengÄ— puotÄ… Šv. Valentino garbei. Jos metu kiekviena dama gavo po nuostabiÄ… gÄ—lių puokštÄ™ iš savų Valentinų. Taip Italijoje, PrancÅ«zijoje ir Anglijoje gimÄ— gÄ—lių bei meilÄ—s raštelių tradicija.
Ä®prastas meilÄ—s simbolis - širdis. Manoma, jog tai lÄ—mÄ— jos plazdÄ—jimas, pamaÄius mylimÄ… žmogų. Beje, senovÄ—je meilÄ™ simbolizuojanti žmogaus kÅ«no dalis buvo visai ne širdis, o kepenys.
Kitas neatsiejamas meilÄ—s įvaizdis - mažas angeliukas Kupidonas, laidantis meilÄ—s strÄ—les, į mÅ«sų kultÅ«rÄ… atÄ—jo iš senovÄ—s graikų mitų.
Dažniausiai įsimylÄ—jÄ—lių diena asocijuojasi su širdutÄ—mis, atvirukais, šokoladiniais saldainiais. Pasižvalgykime po pasaulį ir pasidomÄ—kime, kaip ši šventÄ— švenÄiama skirtingose pasaulio šalyse.
Ä® LietuvÄ… Šv. Valentino diena atÄ—jo tik po NepriklausomybÄ—s paskelbimo 1991m. Etnografų manymu, panaši šventÄ— senovÄ—s lietuvių kultÅ«roje buvo minima gegužės 13 d. – meilÄ—s deivÄ—s Mildos dienÄ….
PrancÅ«zijoje, pagrindiniame Paryžiaus parodų centre, Šv. Valentino dienÄ… įrengiama didžiulÄ— elektroninÄ— švieslentÄ—, kurioje įsimylÄ—jÄ—liai sveikina vieni kitus. Sakoma, jog prancÅ«zai meilÄ™ vertina pinigais ir brangiomis dovanomis. Kuo brangesnis juvelyrinis dirbinys, tuo daugiau meilÄ—s.
Italams meilÄ— susijusi su saldumynais, jie net Šv. Valentino dienÄ… vadina „saldžia“. Jiems svarbiausia saldainiai, šokoladas, pyragÄ—liai su kuo daugiau širdelių atributikos.
Suomijoje vasario 14 diena vadinama Draugų diena. Šios šalies gyventojai mano, jog meilÄ— turi bÅ«ti ne tik tarp vyro ir moters, bet tarp visų žmonių. TaÄiau sociologų teigimu, įsimylÄ—jÄ—lių dienÄ… suomiai pervadino į Draugų dienÄ… dÄ—l aktyvaus pasisakymo už lyÄių lygybÄ™.
Kaip bebÅ«tų keista, bet Anglijos šalies gyventojai laikomi patys romantiškiausi pasaulyje. ŠiÄ… dienÄ… jie prisipažįsta meilÄ—je žodžiais bei dovanomis ne tik savo antrosioms pusÄ—ms, bet ir tÄ—vams, draugams ir netgi naminiams gyvÅ«nams. Anglų manymu, be dovanos bÅ«tinas ir rankų darbo „valentiniškas“ atvirukas .
Valentino dienÄ… Japonijoje yra mylimi vyrai. Norint įtikti, jiems dovanojamos vyriškos dovanos: skutimosi reikmenys, kvepalai, piniginÄ—s ir pan.
AmerikieÄiai iš visų tautų pasisavino po truputį. ŠirdelÄ—s formos atvirukai, saldumynai, brangenybÄ—s ir viskas, kÄ… leidžia fantazija. Vienintelis dalykas, kas yra laikomas amerikietišku – tai raudona rožė perrišta balta juostele.
VokieÄiai nešvenÄia vasario 14-osios kaip įsimylÄ—jÄ—lių dienos, nes jiems Šv. Valentinas yra ir psichinių ligonių šventasis. DÄ—l šios priežasties šiÄ… dienÄ… rožiniais kaspinais puošiamos ligoninÄ—s ir laikomos specialios mišios.
TailandieÄių tauta nedovanoja dovanų, bet dovanoja meilÄ—s dienÄ… ir naktį. Šios dienos gaminamam maistui yra vartojami afrodiziakai: muskusas, driežo oda arba gyvatÄ—s kraujas.
Saudo Arabija – vienintelÄ— šalis visame pasaulyje, kurioje šv. Valentino diena yra uždrausta oficialiai, o paslapÄia švenÄiantiems – skiriamos didelÄ—s baudos. Priežastis paprasta - valdžia nusprendusi, kad ši šventÄ— skatina nuodÄ—mÄ™ ir tvirkina jaunimÄ….
Indijoje kai kurios priešiškai nusiteikusios partijos ir organizacijos šiÄ… šventÄ™ vadina „prostitucijos diena“. Kasmet vasario 14 dienÄ… partijų nariai rengia piketus trukdydami jaunimui švÄ™sti įsimylÄ—jÄ—lių dienÄ….
Kaip šiÄ… dienÄ… švÄ™site JÅ«s priklauso tik nuo JÅ«sų paÄių požiÅ«rio. Tik jÅ«s težinote, dÄ—l ko blizga mylimojo akys ar virpa išrinktosios širdis. Tad tebÅ«na meilÄ— pagal Jus!
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |