Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaIstorija

Valentino dienos istorija

21/02/2013

Taip pat skaitykite

Berlyne atidaroma paroda, pasakojanti apie Lietuvos okupaciją ir 1941 m. birželio trėmimus Mokslininkai pristatė Anglijos karaliaus Ričardo III veido rekonstrukciją Liepos 15d - Žalgirio mūšio diena! Legenda apie Atlantidą

Vasaris – romantikos mėnuo. Įsimylėjėliai dovanoja vieni kitiems gėles, saldainius, širdeles, pietauja romantiškoje aplinkoje. Valentino dienos atsiradimo versija apipinta keliais paslaptingais mitais. Ši diena turi tiek krikščioniškų, tiek senovės Romėnų tradicijų ištakų. Taigi, kas buvo tas paslaptingas Šv. Valentinas ir kodėl mes švenčiame vasario 14-ąją?

Pasak vienos legendų, Valentinas buvo vienas pirmųjų krikščionių, gyvenęs imperatoriaus Klaudijaus II laikais, kuomet Roma dalyvavo daugybėje kruvinų ir nesėkmingų kovų. Žiauriajam Klaudijui II nuolatos trūkę karių, tad jis nusprendęs, jog to pagrindinė priežastis - Romos vyrų nenoras palikti savo mylimų šeimų, todėl uždraudęs kariams tuoktis. Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, juos sutuokdavo slapčia. Klaudijus II išgirdęs apie tokį vyskupo elgesį, jį suėmė ir uždarė į kalėjimą, kur 269 metų vasario 14 d. Valentinas buvo nubaustas mirtimi. Savo mirties rytą jis spėjo nusiųsti prižiūrėtojo dukrai, su kuria buvo susibičiuliavęs atsisveikinimo laiškelį,  kuriame  pasirašė: „Nuo tavo Valentino“. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju.

Vieni yra įsitikinę, kad Valentino diena švenčiama, minint kunigo Valentino mirties metines, kiti tvirtina kad Valentino mirties diena sutapo su senųjų Luperkalijų švente. Senovės Romoje vasaris buvo oficiali pavasario pradžia bei apsivalymo metas. Visi namai buvo įnirtingai valomi, o vėliau jų vidus apibarstomas druska ir kviečiais.  Luperkalijos buvo ne tik pavasario, bet ir meilės šventė. Šios dienos išvakarėse buvo žaidžiama „meilės loterija“. Romos mergaičių vardai buvo surašomi ant popieriaus lapelių ir sumetami į urną. Viengungiai traukdavo jų vardus ir tapdavo merginos palydovu bei pora vieneriems metams. Kitas žymus šios šventės paprotys buvo moterų mušimas botagais. Apsinuoginę vyrai, mojuojantys ožkos odos diržais plakdavo gatvėse besiburiuojančias moteris, kurios laukdavo šventų rimbo kirčių, nes buvo įsitikinusios, kad nuo smūgių jos taps vaisingos ir lengvai gimdys. Šis ritualas labai paplito Romoje. 496 m. popiežius Gelazijus paskelbė vasario 14-ją. Šv. Valentino diena. Taip Luperkalijos tapo Valentino diena.


Valentino dienos tradicijos ir simboliai
               Jau įprasta Valentino dienos proga apdovanoti savo mylimuosius. Dovanos priklauso nuo mūsų piniginės dydžio. Nesvarbu, kad kartais negalime sau leisti nuvykti su mylimu žmogumi į Paryžių, tačiau svarbiausia šią ypatingą dieną praleisti kartu, o dovana, įteikta su meile – pati brangiausia.

                Gėlės Valentino tradicijos dalimi tapo XVII amžiuje, kuomet Prancūzijos karaliaus Henriko IV duktė surengė puotą Šv. Valentino garbei. Jos metu kiekviena dama gavo po nuostabią gėlių puokštę iš savų Valentinų. Taip Italijoje, Prancūzijoje ir Anglijoje gimė gėlių bei meilės raštelių tradicija.
Įprastas meilės simbolis - širdis. Manoma, jog tai lėmė jos plazdėjimas, pamačius mylimą žmogų. Beje, senovėje meilę simbolizuojanti žmogaus kūno dalis buvo visai ne širdis, o kepenys.

Kitas neatsiejamas meilės įvaizdis - mažas angeliukas Kupidonas, laidantis meilės strėles, į mūsų kultūrą atėjo iš senovės graikų mitų.

Kaip švenčia pasaulis?

Dažniausiai įsimylėjėlių diena asocijuojasi su širdutėmis, atvirukais, šokoladiniais saldainiais. Pasižvalgykime po pasaulį ir pasidomėkime, kaip ši šventė švenčiama skirtingose pasaulio šalyse.

Į Lietuvą Šv. Valentino diena atėjo tik po Nepriklausomybės paskelbimo 1991m. Etnografų manymu, panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo minima gegužės 13 d. – meilės deivės Mildos dieną.

Prancūzijoje, pagrindiniame Paryžiaus parodų centre, Šv. Valentino dieną įrengiama didžiulė elektroninė švieslentė, kurioje įsimylėjėliai sveikina vieni kitus. Sakoma, jog prancūzai meilę vertina pinigais ir brangiomis dovanomis. Kuo brangesnis juvelyrinis dirbinys, tuo daugiau meilės.

Italams meilė susijusi su saldumynais, jie net Šv. Valentino dieną vadina „saldžia“. Jiems svarbiausia saldainiai, šokoladas, pyragėliai su kuo daugiau širdelių atributikos.

Suomijoje vasario 14 diena vadinama Draugų diena. Šios šalies gyventojai mano, jog meilė turi būti ne tik tarp vyro ir moters, bet tarp visų žmonių. Tačiau sociologų teigimu, įsimylėjėlių dieną suomiai pervadino į Draugų dieną dėl aktyvaus pasisakymo už lyčių lygybę.

Kaip bebūtų keista, bet Anglijos šalies gyventojai laikomi patys romantiškiausi pasaulyje. Šią dieną jie prisipažįsta meilėje žodžiais bei dovanomis ne tik savo antrosioms pusėms, bet ir tėvams, draugams ir netgi naminiams gyvūnams. Anglų manymu, be dovanos būtinas ir rankų darbo „valentiniškas“ atvirukas .

Valentino dieną Japonijoje yra mylimi vyrai. Norint įtikti, jiems dovanojamos vyriškos dovanos: skutimosi reikmenys, kvepalai, piniginės ir pan.

Amerikiečiai iš visų tautų pasisavino po truputį. Širdelės formos atvirukai, saldumynai, brangenybės ir viskas, ką leidžia fantazija. Vienintelis dalykas, kas yra laikomas amerikietišku – tai raudona rožė perrišta balta juostele.

Vokiečiai nešvenčia vasario 14-osios kaip įsimylėjėlių dienos, nes jiems Šv. Valentinas yra ir psichinių ligonių šventasis. Dėl šios priežasties  šią dieną rožiniais kaspinais puošiamos ligoninės ir laikomos specialios mišios.

Tailandiečių tauta nedovanoja dovanų, bet dovanoja meilės dieną ir naktį. Šios dienos gaminamam maistui yra vartojami afrodiziakai: muskusas, driežo oda arba gyvatės kraujas.

Saudo Arabija – vienintelė šalis visame pasaulyje, kurioje šv. Valentino diena yra uždrausta oficialiai, o paslapčia švenčiantiems – skiriamos didelės baudos.  Priežastis paprasta - valdžia nusprendusi, kad ši šventė skatina nuodėmę ir tvirkina jaunimą.

Indijoje kai kurios priešiškai nusiteikusios partijos ir organizacijos šią šventę vadina „prostitucijos diena“. Kasmet vasario 14 dieną partijų nariai rengia piketus trukdydami jaunimui švęsti įsimylėjėlių dieną.

Kaip šią dieną švęsite Jūs priklauso tik nuo Jūsų pačių požiūrio. Tik jūs težinote, dėl ko blizga mylimojo akys ar virpa išrinktosios širdis. Tad tebūna meilė pagal Jus!