Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaLietuva

'Lietuva ir Slovakija – nedidelės ir labai panašios šalys'

13/06/2013

Taip pat skaitykite

Žalgirio mūšis - lietuvių vilties, laisvės ir nepriklausomybės simbolis Sudegė Balbieriškio bažnyčia Architektas Algirdas Kaušpėdas: „Vilniui, kaip žaliausiai Europos sostinei, trūksta tik gyventojų“ Per škvalą suskaldytas seniausios Lietuvos cerkvės kupolas

Ketvirtadienis, birželio 13 d. (Bratislava). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, su darbo vizitu viešinti Slovakijoje, susitiko su šios šalies Prezidentu Ivanu Gašparovičiumi. Susitikime buvo aptarti Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetai, dvišalio bendradarbiavimo perspektyvos, energetinio saugumo klausimai.

„Lietuva ir Slovakija – nedidelės ir labai panašios šalys. Ne taip seniai kovojome dėl savo laisvės, o dabar bendra patirtis mus vienija siekiant savo šalių ir visos Europos gerovės. Lietuvos ir Slovakijos požiūriai sprendžiant ekonomikos ir finansinio stabilumo klausimus visiškai sutampa. Esame patikimos sąjungininkės, kurias vienija demokratinės vakarietiškos vertybės", – sakė šalies vadovė.

Prezidentai aptarė padėtį Europoje ir svarbiausius darbus Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu, visuomenės įtraukimo į ES klausimų svarstymą svarbą, pasidalijo pasirengimo patirtimi. Slovakija taip pat jau pradeda ruoštis pirmininkavimui ES Tarybai 2016 metais.

Vienu iš pagrindinių Lietuvos pirmininkavimo tikslų Prezidentė įvardijo derybų su Europos Parlamentu dėl daugiamečio 2014–2020 metų biudžeto užbaigimą. Valstybės vadovės teigimu, tam, kad kiekvienos šalies ekonomikai svarbi ES finansinė parama visus pasiektų laiku, susitarimą būtina pasiekti kuo greičiau.

Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu ypatingas dėmesys bus skiriamas ir jaunimo įdarbinimui. Lietuvai ir Slovakijai tai labai svarbus klausimas – jaunimo nedarbas Slovakijoje siekia 34,5 proc. ir yra vienas didžiausių visoje ES, Lietuvoje – 22,7 procento. Šalies vadovės teigimu, ES jaunimo įdarbinimo programoms naujajame ES biudžete yra numatyti 6 milijardai eurų, todėl per artimiausią pusmetį bus ieškoma greitų ir efektyvių būdų joms įgyvendinti.

Pirmininkavimo metu Lietuva sieks pažangos ir kuriant bankų sąjungą, kuri svarbi finansinio ES stabilumo užtikrinimui. Nuo 2009 metų euro zonai priklausanti Slovakija palaiko bankų sąjungos idėją ir euro zonos centralizaciją.

Prezidentai taip pat aptarė šalių ekonominius santykius ir pasidalijo patirtimi sprendžiant energetinius klausimus. Slovakija, kaip ir Lietuva, priklauso nuo vieno monopolinio dujų ir elektros tiekėjo, todėl taip pat ieško alternatyvių energetinių šaltinių ir stengiasi užsitikrinti jų įvairovę. Planuojamos dujų ir elektros jungtys su Vengrija, Lenkija, ypatingas dėmesys skiriamas branduolinei energetikai. Šiuo metu Slovakijoje veikia 4 branduoliniai reaktoriai ir dar du statomi. ES vidaus energetinės rinkos sukūrimas ir energetinių salų panaikinimas – taip pat vienas kertinių Lietuvos pirmininkavimo darbų.

Lietuvos ir Slovakijos vadovų susitikime kalbėta apie lapkričio mėnesį Lietuvoje įvyksiantį ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimą. Šis aukščiausio politinio lygio renginys, pasak Prezidentės, yra itin svarbus visai Europos Sąjungai. Jo metu tikimasi pasirašyti asociacijos ir laisvosios prekybos sutartį su Ukraina, įtvirtinti kitų rytinių partnerių pasiekimus diegiant ir įgyvendinant europines normas bei vertybes. Europietiškų vertybių sklaida, pasak Prezidentės, užtikrins stiprios ir patikimos Europos augimą. Ir Lietuvos, ir Slovakijos žmonėms saugi kaimynystė – ypatingos svarbos klausimas.

Dovilė Dildaitė