Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Įvežtines braškes bruka kaip lietuviškas

30/07/2015

Taip pat skaitykite

Švedija atšventė princesės Madeleine vestuves "Homburg": daugiabutis Rygoje greta sugriuvusios "Maximos" gali būti nugriautas Madrido taryba nori Thatcher gatvės Suomijos politologė: Lietuva įrodė, kad maža šalis gali nustatyti ES darbotvarkę

Nurodydami kilmės šalį, uogų, vaisių prekeiviai dažnai apgaudinėja pirkėjus. Pavyzdžiui, iš kitų ES valstybių atvežtas braškes įvardija kaip lietuviškas. Tokių pažeidimų šiemet nustatyta 82 proc., 2014 m. – 65 proc., 2013 m. – 87 proc. nuo patikrintų kelių dešimčių mėginių.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kasmet tiria, ar parduodamose braškėse, kituose vaisiuose pesticidų, kitų teršalų likučiai neviršija leidžiamų kiekių. 

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirti 39 braškių mėginiai dėl 276 pavadinimų pesticidų likučių. Didžiausias leistinas kiekis nebuvo viršytas nei viename mėginyje, o penkiuose – visai nerasta pesticidų likučių.

Jų ieškota ir atrinktuose persikų, nektarinų, arbūzų, aviečių, juodųjų serbentų, vyšnių, trešnių, mėlynių mėginiuose. Iš viso šiemet atrinkti ir ištirti 389 augalinių maisto produktų mėginiai teršalų likučiams ištirti. Nenustatytas nė vienas atvejis, kad teršalų kiekis viršytų teisės aktuose numatytas normas.

Pastarąjį pusmetį mėginiuose patikrinta 7,5 t šviežių braškių ir dažniausiai buvo fiksuojama neteisingai nurodyta kilmės šalis. Lietuviškos braškės buvo tik kas penktame mėginyje... 

„Gal didelis kritulių kiekis įtakojo, kad uogos labiau pažeistos ligų nei ankstesniais metais. Išaugo pažeidimų, kuomet nustatomos ligos ir puviniai, skaičius. Vien tik pirmąjį šių metų pusmetį tokie pažeidimai sudarė 5,85 proc. nuo bendro skaičiaus, o 2014 m. – 1,54 proc., 2013 m. – 0,04 proc.“, - sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

Tyrimų rezultatai patvirtino, kad saugu valgyti tiek lietuviškas, tiek lenkiškas ar iš kitur atvežtas braškes. Leistini pesticidų kiekiai neviršyti. Lenkiškose braškėse dažniausiai pasitaikė pesticidų ciprodinilo ir boskalido likučių, neviršijančių leistinos ribos, o lietuviškose – boskalido ir piraklostrobino. 

„Tai fungicidai, skirti apsaugoti augalus nuo grybelinių infekcijų, tačiau rasti kiekiai – nekenksmingi žmonių sveikatai. Šiemet visose Europos Sąjungos (ES) šalyse nustatyti tik trys atvejai, kuomet pesticidų likučiai braškėse viršijo didžiausius leistinus kiekius. Nesaugios uogos buvo įvežtos iš Egipto“, - tikina VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

europlius.com archyvo nuotr. 

europlius.com inf.