Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAutomoto sportas

BMW elektromobilių istorija

07/05/2013

Taip pat skaitykite

Keturių žiedų istorija Automobilių pardavimai JAV gegužę padidėjo 8,2 proc. S.Vettelis nepanikuoja dėl prarastos pergalės Dakaro ralio aštuntojo etapo rezultatai: B. Vanagas 38-oje, A. Juknevičius - 49-oje pozicijose

Per 1972-ųjų Olimpines žaidynes, vykusias Miunchene, BMW pristatė du elektra varomus prototipus. 2013-ųjų pabaigoje pasirodysiantis „BMW i3“ elektromobilis simbolizuos 40-ies metų darbo kulminaciją šioje, elektros energija varomų automobilių, grupėje.

BMW 1602 modeliai buvo smarkiai modifikuoti ir naudoti kaip „filmavimo“ automobiliai ilgų distancijų maratonuose. Pirmieji vokiečių mėginimai sukurti elektra varomus automobilius inžinieriams neleido džiaugtis, nes pirmas „blynas“, kaip ir dažniausia, būna prisvilęs. Patys pirmi surinkti elektromobiliai turėjo apie 350 kg sveriančius švininius akumuliatorius, o su pilnai įkrautomis baterijomis jie sugebėdavo įveikti tik 60 kilometrų.

Bėgo metai, tobulėjo ne tik visos pasaulio technologijos, bet ir BMW kompanija, kuri tobulino savo technologijas ir pristatė vis naujus prototipus, kurių per 40 metų buvo septyni. Kviečiame Jus, mieli skaitytojai, susipažinti su BMW elektromobilių raida nuo pat pradžių.

1972-ieji: „BMW 1602 Electric“

Prie šio projekto Vokietijos inžinieriai ėmė darbuotis dar 1969-aisiais. Bandomieji modeliai buvo kuriami naudojant BMW 02 platformą, o gamintojo tikslas buvo ištirti, ar tokių automobilių naudojimas pasiteisintų būtent tų laikų pramonėje. Vietoje, kur įprastai buvo montuojama pavarų dėžė, BMW sumontavo nuolatinės srovės elektros motorą (32 kW). „Bosch“ gamintojo motoras suko kardaninį veleną ir visą galią perdavė tiesiogiai į galinius varančiuosius ratus.

Baterijoms buvo būtinas aušinimas, kuriuo gamintojas pasirūpino, papildomai įmontavęs 140W galingumo ventiliatorių. Motorą, svėrusį 85kg, elektros energija aprūpino 350kg sveriantys populiaraus „Varta“ gamintojo rūgštiniai švino akumuliatoriai, kurie buvo sumontuoti po automobilio priekiniu dangčiu.

Turėdamas tokius agregatus „BMW 1602 Electric“ iki 50 km/h sugebėdavo įsibėgėti per 8 sekundes, o maksimalus automobilio greitis siekė 100 km/h. Važiuojant miesto režimu baterijas reikėdavo įkrauti kas 30 km, o važiuojant pastoviu 50 km/h greičiu buvo galima įveikti maždaug dvigubai didesnį atstumą.

1975-ieji: „BMW LS Electric“

Tų metų birželio mėnesį Vokietijos automobilių gamintojas pristatė nauja elektromobilį. Eksperimentams buvo pasirinktas „LS“ serijos BMW modelis, o jau 1976-ųjų gruodį buvo oficialiai pradėti jo testavimai ir bandymai. Gamintojas sumontavo naujo modelio, pažangesnį ir pranašesnį „Bosch“ markės variklį, kurį „valgydino“ 10 „Varta“ firmos akumuliatorių. Pastarieji jau turėjo patobulinimų – juose buvo garo nuleidimo funkcija, todėl koncernas būtent su šiuo projektu gerokai pagerino savo žinias elektromobilių gaminimo srityje.

„BMW LS Electric“ buvo pirmasis elektra varomas automobilis, kurio baterijoms pilnai įsikrovus, tuo metu bene naujove laikyti mechanizmai automatiškai sustabdydavo energijos tiekimą. Pasak BMW gamintojų, norint, kad 10 akumuliatorių pilnai įsikrautų, tekdavo laukti net 14 valandų. Pakrauti baterijas buvo galima bet kurioje vietoje, kur buvo 220V elektros lizdas.

Šiuose modeliuose gamintojas naudojo būgninius stabdžius, tačiau inžinieriai siekė sukurti energijos regeneravimo sistemą stabdymo metu.

1987-ieji: BMW 325iX

1981-aisiais koncernas pradėjo kurti naujos kartos elektromobilį su dar modernesnėmis technologijomis. Aštuoni „BMW 325iX“ automobiliai, turėję visų varančiųjų ratų važiuokles, buvo perdaryti. Gamintojai atsisakė galinės varančiosios ašies, o prabėgus šešeriems metams prasidėjo ir  bandymai.

Absoliučiai naujos baterijos, sudarytos iš natrio ir sieros, buvo suprojektuotos „Asea Bronw Boveri“ (ABB) kompanijos, naudoti specialiai šiems automobiliams. Net trigubai daugiau energijos turinčios baterijos tuo metu ne tik atrodė, bet ir buvo didelis žingsnis pirmyn.

Inžinieriams tai leido sutaupyti svorio, kuris elektromobiliams yra labai svarbus, o taip pat ir geriau paskirstyti baterijų išdėstymą, nes tai įtakoja geresnį, arba blogesnį elektromobilio balansą. Metams bėgant, visos elektrinės detalės buvo tobulinamos ir tai leido pasiekti dar geresnių, šypseną veide keliančių, rezultatų.

Trečios serijos BMW universalai buvo pritaikyti atlikti konkrečią funkciją – automobiliai buvo naudojami Vokietijos pašo siuntų skyriaus. Elektromobilio salono šildymui gamintojas sukūrė specialią sistemą, kuri naudojo dyzelino bei vandens mišinį.

1991-ieji: BMW E1 ir E2

Po akivaizdaus naujų baterijų efektyvumo pastebėjimo, tarsi antrą kvėpavimą įgavęs „BMW Technik GmbH“ padalinys ėmė nuo nulio kurti naujus elektromobilius. Ypatingai daug dėmesio buvo skirta ne tik šių modelių kūrimui, bet ir, kad jie kuo labiau pasiteisintų praktikoje.

Dabar gamintojai turėjo konkretų tikslą – sukurti tokius elektromobilius, kurie būtų nesunkūs, galėtų talpinti keturis suaugusius žmones su bagažu ir su pilnai įkrautomis baterijomis gebėtų įveikti kiek įmanoma didesnį atstumą. Apytiksliai po dešimties mėnesių strategavimo, kūrimo bei tobulinimo darbų, 1991-aisiais buvo pristatytas naujas, kompaktiškas BMW E1 automobilis, kuris puikavosi tuometinėje Frankfurto automobilių parodoje. Šaltiniai teigia, kad net ir po dvidešimties metų nuo šio modelio debiuto, dabartiniuose elektromobiliuose yra naudojamos kai kurios E1 vesijose naudotos technologijos.

Automobilio platforma buvo iš aliuminio, o kėbulą sudarė plastikinės dalys. Tam, kad pilnai įkrauti baterijas, užtekdavo 6 valandų, o su iki galo pakrautomis baterijomis buvo galima nuvažiuoti apie 160km. Toks laimėjimas pakylėjo BMW koncerną ne per vieną, o per keletą laiptelių aukštyn.

Dar šiek tiek patobulinta E2versija, turėjusi natrio-nikelio chlorido baterijas, po dviejų metų debiutavo Frankfurto automobilių parodoje. Pasak BMW, baterijų bei kiti patobulinimai leido pasiekti dar didesnį galimą įveikti atstumą, o taip pat – sumažinti baterijų įkrovimo laiką. BMW E2 buvo pristatytas JAV rinkoje. Šis modelis inžinierių buvo pakoreguotas būtent taip, kad atitiktų JAV keliamus reikalavimus.

1992-ieji: BMW 325 / „BMW Electric“

BMW nesnaudė ir vėliau. Jau dešimtojo dešimtmečio pradžioje, kai startavo trečiosios kartos BMW 3 modeliai, koncernas sukūrė net 25 elektra varomas versijas. Vokiečiams vien eksperimentų buvo maža – jie siekė sukurti serijines šių automobilių versijas. Pastebėjus problemas, kylančias dėl natrio-sieros baterijų, jau 1993-iaisiais gamintojas į automobilius integravo visiškai naują technologiją – natrio-nikelio baterijas.

Kad viskas nebūtų vienodai, vieno BMW 325 modelio elektros variklis energiją „sėmė“ iš nikelio-kadmio baterijų. Vykstant tobulinimo procesui, buvo taikomi nauji elektros motorai, kurie turėjo net 45kw galios. Bendras agregatas (baterijos ir motoras) svėrė vos 65kg. Džiaugtis buvo galima ko gero viskuo, tačiau labiausiai gamintojai džiūgavo dėl ypatingai ženkliai sumažinto baterijų įkrovimo laiko. 75 procentus energijos baterijos „pasiimti“ sugebėdavo vos per 40 minučių. Gamintojas pabrėžia, kad 1992-1997 metais „alsavusio“ projekto metu jiems pavyko sukaupti apie 20 procentų energijos pasitelkiant išdirbtą energijos surinkimo metodą stabdymo metu.

Laikotarpyje nuo 1995-ųjų iki 1997-ųjų buvo spėta pagaminti dar 10 testuojamųjų BMW elektromobilių. Jie galėjo „pasigirti“ ne tik galingesniais elektros varikliais, bet ir didesniu įveikiamu atstumu. Taip pat, buvo dažomi sportišką įvaizdį suteikiančia, geltona spalva.

Nuo 2008-ųjų: MINI E

Per 2008-uosius BMW gamintojas „pagimdė“ net 600 „MINI E“ elektromobilių. Pasak gamintojo pateikiamos informacijos, visi jie buvo paskirti naudoti specialiems tyrimams, t.y. jais buvo važinėjama kaip įprastais, kasdieniniais automobiliais ir ieškoma trūkumų, nepatogumų.

Kaip žinia, 2008-aisiais daug kur jau buvo pradėtos naudoti ir naujos kartos ličio-jonų baterijos. Šito nepraleido ir BMW – sumontavo šio tipo baterijas į tuometinius savo elektromobilius ir neslėpė savo gerų emocijų, nes šios baterijos leido ne tik sutaupyti ganėtinai daug vietos ir visada svarbaus svorio, bet buvo galima įveikti ir pastebimai ilgesnį atstumą. Pradžioje šie elektromobiliai buvo testuojami JAV, vėliau bandymai perkelti į Europą.

BMW koncerno žodžiais: „šio, didelio tyrimo rezultatai leido uždegti žalią šviesą didmiesčiams skirtų elektromobilių gamybai“.

Nuo 2010-ųjų: „BMW ActiveE“

Atkeliavus 2010-iesiems, po vertingo ir naudingo projekto su MINI E modeliu, BMW grupė elektromobilių pramonėje palypėjo dar keliomis pakopomis aukštyn. Buvo pristatytas „BMW Concept ActiveE“ modelis. Šie nauji prototipai buvo gaminami naudojant pirmos serijos BMW kupė platformą.

Vokietijos automobilių pramonės gigantas pagamino visą 1000 tokių modelių, kurie turėjo 125kw galios variklius. Iki 100km/h „BMW ActiveE“ įsibėgėti sugeba per 9 sekundes, o kompaktiškai sutalpinamos ličio-jonų baterijos leido drąsiai įveikinėti 160km atstumus.

BMW oficialiai pranešė, kad 2013-aisiais startuos visiškai nauja „i“ divizija, gaminsianti itin taupius automobilius. Visi mechaniniai agregatai buvo projektuojami už uždarų BMW grupės durų.

 

Ramūnas Preikšas, UAB „EURO PRESS SERVICE“