Dalasas, Teksasas, balandžio 25 d. (AFP-BNS). Buvęs JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) įsitikinęs, kad bus jau seniai miręs, kai istorijos teismas pateiks galutinę nutartį dėl neramaus laikotarpio jam vadovaujant.
Tačiau jis pasistengs stumtelėti istoriją į priekį ketvirtadienį, kai atidarys savo prezidentinę biblioteką Teksaso mieste Dalase, pateikdamas save kaip lyderį, vadovavusį puolamai šaliai ir priėmusį ryžtingų sprendimų, gelbėjusių amerikiečių gyvybes.
Muziejuje apie G.W.Busho administraciją 2001-2009 metais, daug dėmesio skiriama 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakoms: tarp eksponatų yra sulankstyta plieninė sija iš Pasaulio prekybos centro griuvėsių, taip pat demonstruojamas vaizdo įrašas, kuriame matoma, kaip Manhatano bokštai dvyniai susmunka, sukeldami dulkių debesis.
Naujosios įstaigos lankytojai turės puikią galimybę pažvelgti į šio lyderio asmenybę: Pietų metodistų universitete įkurtas muziejus trykšta energija ir patriotizmu, tačiau skeptiškai vertinantys G.W.Bushą gali jame pasigesti niuansų ir jo politikos kritinių vertinimų.
G.W.Bushas nusprendė užduoti tiesioginį klausimą turistams ir rytdienos istorikams: "Ką būtumėt darę mano vietoje dėl terorizmo ir Irako, uragano "Katrina" ir 2008-ųjų ekonomikos kracho?"
Erdvus klinčių plokštėmis dekoruotas G.W.Busho prezidentinės bibliotekos ir muziejaus pastatas bus atidarytas dalyvaujant dabartiniam prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai) ir visiems tebegyvenantiems buvusiems JAV vadovams.
Garbingi svečiai įžengs į "Laisvės salę", prieš apžiūrėdami ekspozicijas, pristatančias G.W.Busho politiką įvairiose srityse: pradedant švietimu, baigiant mokesčių mažinimu.
Tačiau pasukus už kampo prieš juos netikėtai atsivers rugsėjo 11-osios atakų "Epicentro" griuvėsių gabalas ir sienos, ant kurių surašyti šių išpuolių aukų vardai.
Šiame muziejuje pristatoma istorija prezidento, kuris ketino sutelkti dėmesį vien į vidaus politikos klausimus, tačiau kuriam teko ginti savo tėvynę nuo tarptautinio teroristų tinklo "al Qaeda".
G.W.Bushas 2010 metais išleistuose atsiminimuose rašo, kad "per anksti spręsti, kaip pakryps dauguma mano sprendimų".
"Kad ir kokia būtų nutartis dėl mano prezidentavimo, esu susitaikęs su faktu, jog manęs jau nebebus, kad galėčiau jį išgirsti", - pridūrė jis.
Tačiau G.W.Bushas paliko Baltuosius rūmus 2009 metais, tapęs vienu iš nepopuliariausių naujųjų laikų JAV prezidentu: viešosios nuomonės tyrimo agentūros "Gallup" apklausa rodo, kad jį teigiamai vertina tik 34 proc. respondentų.
Akademinės bendruomenės nariai, apklausti Sienos koledžo 2010 metais, įvardijo G.W.Bushą blogiausių visų laikų JAV lyderių penketuke.
Jo pasitraukimas iš viešumos, regis, šiek tiek padėjo pagerinti įvaizdį: trečiadienį paskelbti televizijos CNN ir agentūros ORC atliktos apklausos rezultatai rodo, kad 42 proc. respondentų G.W.Busho vadovavimą laiko sėkmingu.
Tačiau kritikai argumentuoja, kad G.W.Bushas pasiuntė pajėgas į Iraką, vadovaudamasis išgalvota dingstimi, netinkamai vadovavo tos šalies okupacijai ir tokiu būdu nusmukdė Amerikos galią ir moralinį vertinimą pasaulyje.
Tuo tarpu 2005 metais siautusio uragano "Katrina" padariniai tapo puikiu pavyzdžiu, kaip negalima reaguoti į stichines nelaimes.
Be to, G.W.Busho nesugebėjimas įžvelgti artėjančios finansinės griūties atvedė į didžiausią JAV recesiją nuo praeito amžiaus 4-o dešimtmečio.
Kita vertus, buvę G.W.Busho padėjėjai tikisi, kad naujosios bibliotekos atidarymas bus pirmasis žingsnis į šio lyderio reabilitaciją.
Jie prisimena prezidentus Harry Trumaną (Harį Trumeną) ir Dwightą Eisenhowerį (Dvaitą Eizengauerį), kuri savo kadencijas Baltuosiuose rūmuose baigė būdami labai nepopuliarūs, tačiau vėliau buvo išteisinti istorijos.
"Tie aštuoni Busho prezidentavimo metai buvo pilni sukrėtimų, - sakė Karen Hughes (Karen Hiudžes), viena iš didžiausią G.W.Busho pasitikėjimą pelniusių aukšto rango padėjėjų. - Su laiku, kai emocijos pradeda išsilyginti po labai sudėtingų ir daug nulėmusių laikų, žmonės pradeda žvelgti daug objektyviau."
Tačiau Teksaso universiteto profesorius Bruce'as Buchananas (Briusas Bjukenanas), tyrinėjantis JAV prezidentų istoriją, sako, kad G.W.Busho reputacija nuo jo paties nebepriklauso.
"Po prezidento ir jo šalininkų veiksmingos viešųjų ryšių kampanijos neįvyko" didelių pokyčių, pažymėjo jis.
Pasak analitiko, G.W.Busho įvaizdis galėtų pagerėti tik tuo atveju, jeigu nauja informacija suteiktų naujų žinių apie jo administraciją, arba koks nors biografas ateityje sugebėtų pertvarkyti jo reputaciją.
"Irakas yra (tema), kurią reikėtų interpretuoti iš naujo", - pastebėjo B.Buchananas, tačiau esama mažai ženklų, kad ta šalis taps demokratijos forpostu, kaip žadėjo G.W.Bushas.
G.W.Busho bibliotekos esminė dalis yra ekspozicija "Sprendimų taškų teatras".
Lankytojai joje galės pamatyti daugybę svarbiausių naujienų pranešimų, taip pat peržiūrėti trumpus "patariamuosius" vaizdo įrašus, kuriuose aktoriai vaidina pareigūnus ir aukšto rango kariškius. Naudodami lietimui jautrius ekranus, lankytojai galės patys mėginti priimti sprendimus dėl krizių, tapusių pagrindiniais šio prezidento kadencijos akcentais.
Galiausiai buvęs prezidentas pasirodys ekrane, teisindamas savo tikruosius sprendimus keturiose svarbiausiose srityse: dėl invazijos į Iraką ir vėlesnio staigaus Amerikos kontingento padidinimo, reakcijos į uraganą "Katrina" ir finansų krizę.
"Sumanyta parodyti žmonėms, kas reiškia priimti sprendimus greitai ir esant dideliam spaudimui, - kada apsispręsi ir ką ketini dalyti?" - sakė buvusi pirmoji šalies ponia Laura Bush (Lora Buš).
Muziejus, kuriame taip pat įrengta Baltųjų rūmų Ovalinio kabineto kopija, stulbinamai panaši į originalą, pabrėžiama G.W.Busho "prevencinio karo" doktrina, kilusi iš rugsėjo 11-osios atakų.
"Perkelkit kovą pas priešą ... duokit atkirtį grėsmėms, dar prieš joms visiškai iškylant", - byloja užrašas ant vieno stendo.
Kaip ir jų viršininkas, G.W.Busho administracijos veteranai atrodo susitaikę su savo prieštaringai vertinamais veiksmais, tokiais kaip šiurkštūs įtariamų teroristų tardymai, kuriuos kritikai prilygina kankinimams.
"Žinau, kad tai buvo prevenciniai veiksmai, kurie gelbėjo amerikiečių gyvybes. Žinau, kad mums tai leido patekti į ("al Qaeda") vidų, - buvęs patarėjas nacionalinio saugumo reikalams Stephenas Hadley (Stivenas Hadlis) sakė naujienų agentūrai AFP. - Manau, kad (G.W.Bushas) priėmė teisingą sprendimą, ir šiandien yra amerikiečių, kurie gali jam padėkoti, kad yra gyvi."
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |