Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaEuropa

Ispanijos premjeras spaudžiamas pasiaiškinti dėl savo partijos įtariamos "juodosios buhalterijos"

15/07/2013

Taip pat skaitykite

Prie Latvijos ambasados Vilniuje dedamos gėlės ir uždegtos žvakutės Latvijoje skundžiamasi rinkėjų papirkinėjimu Latvijos vyriausybės atsistatydinimas neturės įtakos euro įvedimui, sako finansų ministras Italijos premjeru oficialiai prisaikdintas Letta

Madridas, liepos 15 d. (AFP-BNS). Ispanijos premjeras Mariano Rajoy (Marianas Rachojus) pirmadienį buvo raginamas atsistatydinti arba paaiškinti savo ryšius su skandalu dėl valdančiosios Liaudies partijos neteisėto finansavimo, atvedusio į kaltinamųjų suolą jos buvusį iždininką.

58 metų žilabarzdis premjeras neigė kaip nors nusižengęs ir pastarosiomis savaitėmis atsisakinėjo komentuoti besivystantį skandalą, kurio centre atsidūrė susikompromitavęs buvęs Liaudies partijos iždininkas Luisas Barcenasas (Luisas Barsenasas).

Tik nedaugelis ispanų tikisi, kad M.Rajoy atsistatydins, nes jis turi aiškią daugumą parlamente, įgytą po triuškinamos jo partijos pergalės per 2011 metų lapkritį.

Tačiau šio skandalo čiuptuvai vis tiek priartėjo prie ministro pirmininko, kai konservatyvios pakraipos dienraštis "El Mundo" sekmadienį paskelbė draugiško tono trumpųjų žinučių tekstus, kuriuos M.Rajoy esą siuntinėjo L.Barcenasui nuo 2011 gegužės iki 2013 kovo, praėjus maždaug dviem mėnesiams po to, kai įsiplieskė minėtas skandalas.

"Luisai, aš suprantu - būk stiprus. Paskambinsiu tau rytoje. Geriausi linkėjimai", - sakoma vienoje žinutėje, kurią M.Rajoy pasiuntė L.Barcenasui sausio 18 dieną, kai "El Mundo" paskelbė pirmuosius įtarimus dėl numanomų Liaudies partijos "juodosios buhalterijos".

"Nėra gerai mėginti nuspręsti, ką pasakysime arba komentuosime dėl dalykų, kurie turi būti pristatyti teismams, kuriuos visi privalome gerbti", - rašoma kitoje numanomoje M.Rajoy žinutėje.

Pirmadienį 55 metų L.Barcenasas buvo policijos automobiliu atvežtas iš kalėjimo "Soto del Real", esančio netoli Madrido, į Aukštąjį Teismą, kur bus apklaustas teisėjo Pablo Ruzo (Pablo Ruso). Tuo tarpu prie teismo rūmų susirinkę protestuotojai skandavo "Vagys!"

Jis buvo iškviestas duoti parodymų, kai "El Mundo" praeitą savaitę paskelbė esą originalų puslapį iš L.Barcenaso ranka rašytos "juodosios buhalterijos" knygos.

Teigiama, kad tas dokumentas byloja apie papildomus mokėjimus iš slaptų partijos fondų pareigūnams, tarp jų M.Rajoy, kai jis dirbo ministru tuomečio premjero Jose Marios Aznaro (Chosė Marijos Asnaro) vyriausybėje 1997, 1998 ir 1999 metais.

"El Mundo" prognozavo, kad L.Barcenasas perduos teismui originalius dokumentus ir USB atmintinę su failais, kuriuose sukaupti duomenys apie 19 metų vykdytus slaptus mokėjimus aukštiems partijos nariams iš stambiojo verslo atstovų paaukotų lėšų. Vėliau donorams būdavo atsilyginama viešaisiais užsakymais.

Duodamas interviu, kuris buvo paskelbtas liepos 7-ąją, L.Barcenasas esą sakė "El Mundo", kad jis išties vedė vieną iš ranka rašytų "juodosios buhalterijos" knygų.

Dienraštis "El Pais" anksčiau paskelbė numanomų slaptų finansinių žurnalų fotokopijas, rodančių, kad M.Rajoy 1997-2008 metais galėjo gauti iš viso 25,2 tūkst. eurų (86,3 tūkst. litų).

Liaudies partija ne kartą neigė kaltinimus dėl slaptos buhalterijos.

Pagrindinės Ispanijos opozicinės Socialistų partijos lyderis Alfredo Perezas Rubalcaba (Alfredas Peresas Rubalkaba) sekmadienį apkaltino premjerą "rimtu sąmokslu" su L.Barcenasu, ir sakė, kad nutraukia bet kokius kontaktus su premjeru bei jo partija.

"Atsižvelgdama į netvarią politinę padėtį Ispanijoje, Socialistų partija ragina nedelsiant atsistatydinti Mariano Rajoy iš vyriausybės vadovo posto", - pabrėžė jis.

Pirmadienį "El Pais" vedamajame reikalaujama tolesnių premjero paaiškinimų.

"Gerbdamas demokratinę santvarką, piliečius, savo paties partiją ir rinkėjus, vyriausybės vadovas privalo pateikti tikrą paaiškinimą parlamentui, - pažymėjo dienraštis. - Kitaip jam bus neįmanoma atgauti pasitikėjimą."

L.Barcenasas jau anksčiau buvo suimtas, tiriant kitą korupcijos bylą.

Vienas teisėjas skyrė L.Barcenasui kardomąjį areštą birželio 27 dieną dėl įtariamo pinigų plovimo ir mokesčių vengimo, kad jis nepabėgtų ir kad būtų išsaugoti įkalčiai.

Šiuo metu atliekamas tyrimas dėl dešimčių milijonų eurų, kuriuos L.Barcenasas, kaip įtariama, padėjo Šveicarijos bankų sąskaitose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS