Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Ką reikia žinoti perkant uogas?

14/07/2017

Taip pat skaitykite

Teroristų išpuolis Londono gatvėje Aptarta Bankų sąjungos integracijos ateitis Londone surengtas Vilniaus Geto 70-osioms likvidavimo metinėms skirtas minėjimo rengnys Kovo 31-ąją, lygiai po savaitės, sekmadienį laikrodžių rodykles reikia pasukti viena valanda į priekį

Kas dažnam lietuviui svarbiausia renkantis uogas? Žinoma, kad kilmÄ—. Labai dažnai turguje pardavÄ—jų klausiama – lietuviÅ¡kos ar lenkiÅ¡kos braÅ¡kÄ—s? Bet ar tik tai svarbu renkantis uogas? „Sveikatai palankus“ eksperčių komanda pataria vartotojams atkreipti dÄ—mesį į daugiau kriterijų. 

 

Lietuviška ar lenkiška įsitikinkite paprašę kokybės sertifikato

Nesvarbu, ar perkate turguje, ar prekybos centre, pardavÄ—jas turi turÄ—ti kilmÄ™ įrodantį dokumentÄ…: sÄ…skaitÄ… faktÅ«rÄ…, kokybÄ—s pažymÄ—jimÄ… ar atitikties deklaracijÄ…. Å iame dokumente turÄ—tumÄ—te matyti braÅ¡kių veislÄ™, kur uogos buvo užaugintos ir koks įsigytas jų kiekis. Prekybos centre mes dažniausiai matome, pavyzdžiui braÅ¡kes, jau supakuotas. Ant jų pakuotÄ—s pateikta ženklinimo etiketÄ— ir joje yra visa privaloma informacija, žinoma, ir kilmÄ—s Å¡alis. Turguje braÅ¡kÄ—s dažniausiai parduodamos „palaidos“, tik ant prekystalio mus pasitinka užraÅ¡ai „lietuviÅ¡kos“ arba „lenkiÅ¡kos“. Tad norÄ—dami įsitikinti jų kilme ir brangiau mokÄ—ti tikrai už lietuviÅ¡kas, o ne atvežtines uogas, drÄ…siai praÅ¡ykite įrodančio dokumento.

Maisto technologė R. Bogušienė pritaria siūlymui, tačiau atkreipia dėmesį, kad jai perkant braškes nepavyko gauti įrodančio kilmę ir kokybę dokumento, o jo paprašius, sujudo visas turgus. Vieni sakė, jog neturi, kiti pateikė braškių, pirktų prieš dieną, krovinio važtaraštį, aiškindami, jog dabartinėms braškėms jis dar neišrašytas. Turbūt taip yra, nes mes nereikalaujame kokybės, bijome įsitikinti, kad perkama prekė tikrai atitinka deklaruojamą.

Mokėti brangiau už lietuviškas braškes verta palaikant Lietuvos ūkininkus ir dėl šviežumo, tačiau negalvokite, kad jos aukštesnės maistinės vertės, kad užaugintos kitaip. Maisto saugos ir kokybės specialistė Akvilės Lekavičiūtė primena, kad visoje Europos Sąjungoje taikomi vienodi teisės aktų reikalavimai. Skirtumas tas, kad atvežtinės uogos iki mūsų keliauja ilgiau, todėl būna paveiktos temperatūros svyravimų, kelionės metu ilgiau spaudžia savo svoriu viena kitą, liečiasi į transportavimo tarą, galimi mechaniniai pažeidimai, pradeda išsiskirti sultys, parsinešus namo uogos greičiau pradeda gesti.

Jei norite tikrai sveikatai palankesnių uogų, tai rinkitÄ—s – ekologiÅ¡kas. Jos užaugintos be sintetinių cheminių medžiagų, palankesnÄ—s gamtai ir žmogui. Tačiau norint turguje įsitikinti, kad perkamos uogos ekologiÅ¡kos, Å«kininkas turi pateikti ekologiÅ¡kumÄ… įrodantį dokumentÄ… t.y. sertifikatÄ… ir tik jame iÅ¡vardintos uogos yra ekologiÅ¡kos.

Palaidomis ekologiškomis uogomis prekiauti gali tik pats ūkininkas, o supakuotas ir paženklintas ekologiškas uogas gali parduoti ir perpardavinėtojai. Jie taip pat gali prekiauti prekybos centre, bet turi būti kontrolės sistemoje ir turėti prekybininko sertifikatą.

Atidžiai apžiūrėkite uogas ir net pauostykite

Pagal Europos sÄ…jungoje taikomus teisÄ—s aktus,  visos uogos turi bÅ«ti nepažeistos, nesugedusios, Å¡varios, be kenkÄ—jų ar jų nepažeistos, be perteklinÄ—s iÅ¡orinÄ—s drÄ—gmÄ—s, be paÅ¡alinio kvapo ir (arba) skonio, pakankamai subrendusios. Leistina, kad kiekvienoje partijoje bÅ«tų 10 % produktų (pagal skaičių arba svorį), neatitinkančių bÅ«tiniausių kokybÄ—s reikalavimų. Tačiau puvinio pažeisti produktai gali sudaryti ne daugiau kaip 2 % Å¡io leistino nuokrypio.

Akvilė Lekavičiūtė sako, kad prekybos centre mes galime matyti uogų klases ir pagal tai vertinti kokybę, turguje klasių dažniausiai nenurodoma, nebent uogos būna supakuotos:

Ekstra klasÄ— – aukščiausios kokybÄ—s: uogos ryÅ¡kios, atitinkančios veislÄ—s savybes, nežemÄ—tos, be defektų, iÅ¡skyrus labai nežymius pavirÅ¡iaus defektus, kurie nekeičia bendros uogų iÅ¡vaizdos.

klasÄ—s – uogos geros kokybÄ—s: gali bÅ«ti nežymus formos defektas, nežymi balta dÄ—mÄ—, dengianti ne daugiau kaip deÅ¡imtadalį viso uogos pavirÅ¡iaus, nedidelÄ—s pavirÅ¡iaus įspaudimo žymÄ—s. Jos turi bÅ«ti iÅ¡ esmÄ—s nežemÄ—tos.

II klasÄ—s – uogos neatitinka aukÅ¡tesnÄ—ms klasÄ—ms keliamų reikalavimų, tačiau atitinka bÅ«tiniausius pirmiau nurodytus reikalavimus. Leidžiami formos defektai, balta dÄ—mÄ—, dengianti ne daugiau kaip penktadalį viso uogos pavirÅ¡iaus, nestiprus sausas sumuÅ¡imas, kuris greičiausiai daugiau neplis. Uogos gali bÅ«ti Å¡iek tiek žemÄ—tos.

Pasak R. BoguÅ¡ienÄ—s, norint nusipirkti tikrai kokybiÅ¡kas uogas, ypač turguje, privalote neskubÄ—ti ir skirti tam laiko. ApžiÅ«rÄ—kite iÅ¡ visų pusių uogų indelį, ypač jo dugnÄ…, ar nÄ—ra pavandenijusių uogų, ar žiedkočiai, pavyzdžiui braÅ¡kių, sausi, nenuvytÄ™, laikosi ant uogos. Ar visos uogos ryÅ¡kiai raudonos spalvos, ar didelÄ— dalis uogų balkÅ¡vos t.y. neprinokusios. Uogos turi bÅ«ti sausos, be Å¡lapiuojančių vietų, pelÄ—sio, puvinių. NupjovÄ™ puvinį nepadarykite klaidos – kitos dalies uogos nevalgykite. Dera žinoti, kad puvinio pažeista uoga turÄ—tų neatsidurti ant jÅ«sų stalo.  Pauostykite – ypač kokybiÅ¡kų braÅ¡kių kvapas jÅ«sų neapgaus, o tokias uogas parsineÅ¡us namo – pakvips visi namai.

Uogas plaukite ir suvalgykite laiku

ParsineÅ¡Ä™ namo uogas kruopščiai nuplaukite po tekančiu Å¡altu vandeniu, galite net palaikyti inde su Å¡altu vandeniu. Tik plaukite tÄ… uogų kiekį, kurį suvalgysite. Å viežias uogas suvalgykite per 2-3 dienas (ypač avietes). Žinoma, kokybiÅ¡kos Å¡ilauogÄ—s, treÅ¡nÄ—s drÄ…siai Å¡aldytuve gali iÅ¡likti Å¡viežios apie savaitÄ™. BraÅ¡kÄ—s – apie 5 dienas. Jei visgi parsineÅ¡Ä—te uogas ir matote, kad nÄ—ra Å¡viežios, įvertinkite produkcijos bÅ«klÄ™ ir jei ji tinkama valgyti, suvartokite uogas per 24 val.

Mitybos specialistÄ— Raminta BoguÅ¡ienÄ— pataria kasdien uogas valgyti ne tik dabar, bet nepamirÅ¡ti ir užsiÅ¡aldyti, pasiruoÅ¡ti žiemai. Å aldykite tik kokybiÅ¡kas, gerai nuplautas uogas: trintas – indeliuose, palaidas – Å¡aldymo maiÅ¡eliuose.

„Å aldykite uogas mažesniais kiekiais, kad jos kuo greičiau užšaltų. Per trumpesnį laikÄ… užšaldytos uogos iÅ¡liks geresnÄ—s kokybÄ—s nei Å¡Ä…lančios ilgÄ… laikÄ…. Optimaliausia, kad temperatÅ«ra nukristų iki -18 laipsnių. AtÄ—jus laikui valgyti užšaldytas uogas atÅ¡ildymui nenaudokite karÅ¡to vandens, mikrobangų krosnelÄ—s ar kitaip neveikite uogų staigia aukÅ¡ta temperatÅ«ra. Leisdami uogoms atÅ¡ilti po truputį kambario ar Å¡aldytuvo temperatÅ«roje iÅ¡laikysite didesnÄ™ jų maistinÄ™ vertÄ™, kokybÄ™ ir nepaskatinsite staigių mikrobiologinių procesų. AtÅ¡ildytas uogas rekomenduojame suvalgyti per 24 val.“, - sako maisto saugos ir kokybÄ—s specialistÄ— AkvilÄ— LekavičiÅ«tÄ—.

ParengÄ—: VÅ¡Ä® „Sveikatai palankus“ direktorÄ—, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo bÅ«do propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologÄ— Raminta BoguÅ¡ienÄ—

Uogos Sveikata Maistas