Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAzija

Irako karas nusinešė 120 tūkst. gyvybių ir kainavo 800 mlrd. dolerių

15/03/2013

Taip pat skaitykite

V.Gedvilas: jei Sirijoje tikrai panaudotas cheminis ginklas, reikia tai sustabdyti Kipras atidėjo debatus dėl prieštaringai vertinamos ESfinansinės pagalbos Iki pusės nuogai protestavusiai tunisietei gresia nauji kaltinimai Izraelio prezidentas sveikina popiežių Pranciškų ir kviečia jį apsilankyti Šventojoje Žemėje

Paryžius, kovo 15 d. (AFP-BNS). Mažiausiai 116 tūkst. civilių irakiečių ir per 4 800 koalicinių pajėgų karių žuvo Irake nuo karo pradžios 2003 metais iki JAV kontingento išvedimo 2011 metais, penktadienį paskelbė tyrėjai.

Dalyvavimas Irako kare Jungtinėms Valstijoms iki šiol atsiėjo 810 mlrd. dolerių, tačiau ši suma gali ilgainiui išaugti iki 3 trln., pridūrė jie.

Šiuos įvertinimus pateikė du JAV sveikatos apsaugos profesoriai, kurių apžvalga buvo paskelbta Didžiojoje Britanijoje leidžiamame medicinos žurnale "The Lancet".

Studijos autoriai šiuos skaičius grindžia analitiniuose žurnaluose paskelbtais duomenimis ir vyriausybinių agentūrų, tarptautinių organizacijų bei žiniasklaidos pranešimais.

"Darome išvadą, kad bent 116 903 nekombatantai irakiečiai ir per 4 800 koalicijos kariškių žuvo per aštuonerių metų laikotarpį" Irako kare 2003-2011 metais, nurodė jie.

"Daug irakiečių civilių buvo sužeisti arba susirgo dėl šalies sveikatos apsaugos infrastruktūrai padarytos žalos, o apie 5 mln. tapo pabėgėliais, - rašoma studijoje. - Daugiau nei 31 tūkst. JAV karių buvo sužeisti, o nemaža dalis dislokuotųjų patyrė potrauminio streso sindromą, trauminius smegenų sužalojimus ir kitokių neuropsichologinių sutrikimų ir su jais susijusių psichosocialinių problemų."

Remdamiesi duomenimis, paskelbtais tinklalapyje costofwar.com, kuriame apžvelgiamos JAV Kongreso skirtos lėšos, studijos autoriai nurodė, kad iki šių metų sausio 15-osios Irako karas Jungtinėms Valstijoms kainavo apie 810 mlrd. dolerių, "neįskaitant skolinimosi kainos".

"Galutinė šio karo kaina Jungtinėms Valstijoms gali siekti 3 trln. dolerių, - pridūrė jie. - Aišku, kad šie pinigai galėjo būti išleisti vidaus arba pasaulinėms sveikatos gerinimo programoms. Žmogiškųjų išteklių nukreipimas taip pat buvo reikšmingas - Irake, JAV ir kitose koalicijos šalyse."

Šią apžvalgą paskelbė Bostone įsikūrusios Tuftso (Taftso) universiteto Medicinos mokyklos profesorius Barry Levy (Baris Levis) ir Niujorke veikiančio Alberto Einsteino (Alberto Einšteino) medicinos koledžo profesorius Victoras Sidelas (Viktoras Saidelas).

Studija buvo paskelbta kartu su kitų tyrimų dėl Irako karo padarinių visuomenės sveikatai apžvalgomis, kurias "The Lancet" išspausdino minint to konflikto pradžios 10-ąsias metines.

2006 metais "The Lancet" paskelbtoje Baltimorėje, Merilande, įsikūrusio Johnso Hopkinso (Džonso Hopkinso) universiteto tyrėjų grupės studijoje buvo nurodyta, kad per pirmuosius 40 mėnesių tame kare žuvo 655 tūkst. žmonių. Šis skaičius buvo daugelio ginčijamas.

2008 metais Irako vyriausybės ir Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) atliktoje studijoje, paskelbtoje žurnale "The New England Journal of Medicine", teigiama, kad nuo 2003-ųjų kovo iki 2006-ųjų birželio Irake dėl smurto žuvo 104-223 tūkst. irakiečių.

Šie skaičiai buvo pagrįsti medžiaga, surinkta aplankius apie 1 000 gyvenviečių visoje šalyje.

bns.lt