Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaPasaulis

Iranas stato naują branduolinį kompleksą, teigia tremtyje gyvenantys disidentai

11/07/2013

Taip pat skaitykite

Douglasas ir Zeta-Jones bent kol kas gyvens atskirai Rusijos prokurorai nebesiūlo siųsti už grotų kumščius į darbą paleidusio magnato Lebedevo Janis Joplin po mirties gavo žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje Izraelio premjeras reikalaus nutraukti Irano branduolinę programą

Paryžius, liepos 11 d. ("Reuters"-BNS). Viena tremtyje veikianti Irano opozicijos organizacija ketvirtadienį paskelbė gavusi informacijos apie šiitiškoje respublikoje statomą naują slaptą požeminį branduolinį kompleksą, tačiau nenurodė, kokia veikla ten galėtų būti vykdoma.

Irano nacionalinė pasipriešinimo taryba (NCRI) 2002 metais yra atskleidusi, kad Iranas pasistatė urano sodrinimo įmonę Natanze ir sunkiojo vandens gamybos kompleksą Arake. Tačiau analitikai perspėja, kad šios disidentų organizacijos skelbiama informacija ne visada pasitvirtina ir kad ji aiškiai politiškai motyvuota.

2010 metais, kai NCRI paskelbė turinti įrodymų apie naują branduolinę įmonę į vakarus nuo sostinės Teherano, JAV pareigūnai pareiškė, kad jiems jau daugelį metų žinoma apie tą objektą ir kad nėra jokių priežasčių manyti, jog jis yra Irano branduolinės programos dalis.

Naujausia informacija buvo paskelbta nepraėjus nė mėnesiui po to, kai Irano prezidentu buvo išrinktas gana nuosaikių pažiūrų Hassanas Rouhani (Hasanas Rouhanis), užsiminęs apie galimybę baigti ginčą su Vakarų šalimis dėl Teherano branduolinės programos. Tikėtina, kad NCRI savo pranešimu siekia išsklaidyti tokį optimizmą.

NCRI nurodė, kad su ja susijusios Irano liaudies modžahedų organizacijos (PMOI) nariai "gavo patikimos informacijos apie naują ir visiškai slaptą objektą, skirtą (Irano) branduoliniam projektui".

NCRI, siekianti nutraukti islamo teokratiją Irane, yra PMOI politinis sparnas, o tas kovotojų judėjimas kovėsi Irako diktatoriaus Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) pusėje per Irano ir Irako karą praeito amžiaus 9-ame dešimtmetyje.

NCRI nurodė, kad naujoji įmonė įrengta kalnų tunelių komplekse už 10 kilometrų į rytus nuo Damavando miesto, esančio už maždaug 50 kilometrų į šiaurės rytus nuo Irano. To objekto pirmasis statybos etapas pradėtas 2006 metais, tačiau jis neseniai užbaigtas.

Organizacija paskelbė palydovines nuotraukas, kuriose esą matomas tas kompleksas, bet tokios nuotraukos negali būti laikomos patikimu įrodymu prielaidai, jog ten numatoma vykdyti branduolinę veiklą.

"Tą objektą sudaro keturi tuneliai; jį stato grupė inžinerijos ir statybų bendrovių, susijusių su Gynybos ministerijos ir IRGC (Irano revoliucinės gvardijos korpuso) inžineriniais padaliniais", - teigia NCRI.

"Du tuneliai yra apie 550 metrų ilgio; juose yra iš viso šešios didžiulės salės", - pridūrė disidentai.

Vienos Vakarų šalies diplomuotas, akredituotas prie Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA), sakė naujienų agentūrai "Reuters": "Aš nieko negirdėjau. Mano pirmas įtarimas, jog tai panašu į paviešinimą 2010-aisiais: požeminė įmonė, apie kurią iraniečiai nesigarsina, tačiau neturinti žinomų ryšių su branduoline programa."

2009 metų pabaigoje Iranas buvo paskelbęs, kad planuoja pasistatyti dar 10 urano sodrinimo įmonių, neskaitant požeminių kompleksų Natanze ir Forde, tačiau papildomos informacijos beveik nepateikė.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS