Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Kaip Kerry "neapdairus" komentaras dėl Sirijos gali paskatinti "persilaužimą"

10/09/2013

Taip pat skaitykite

Prezidentė su tautodailininkėmis pynė verbas LRT - Lietuvą su pasauliu jungianti arterija Kur atostogausite šią vasarą? Rusijos islamistų kovotojų lyderis ragina rengti atakas prieš Sočio žiemos olimpiadą

Vašingtonas, rugsėjo 10 d. (AFP-BNS). Iš pradžių tai atrodė kaip dar vienas Johno Kerry (Džono Kerio) pamąstymas - esą Sirija gali išvengti JAV karinių smūgių atiduodama savo cheminių ginklų atsargas tarptautinei priežiūrai.

Tačiau vos per kelias valandas, JAV diplomatijos vadovui tebeskrendant iš Londono į Vašingtoną, tai, kas atrodė improvizuotas komentaras, įgavo pagreitį: mintį pasigavo Rusija ir, kaip atrodo, Sirijos režimas.

Pirmadienį vakare B.Obama atrodė duodantis savo palaiminimą: jis sakė, jog tai, kas dabar laikoma netikėta Rusijos iniciatyva, gali virsti "reikšmingu persilaužimu" keičiant brutalaus Sirijos karo kursą ir Sirijos režimo mąstyseną.

"Mano nuomone, matome, ... kad įtikima Jungtinių Valstijų karinio smūgio, remiamo potencialiai virtinės kitų pasaulio šalių, grėsmė privertė juos sustoti ir susimąstyti, privertė juos svarstyti, ar jie atliks šį veiksmą", sakė B.Obama NBC.

"Ir jeigu jie (jį) atliks, tada tai potencialiai gali būti reikšmingas persilaužimas. Tačiau turime būti skeptiški, nes ne taip matėme juos veikiant pastaruosius porą metų", - sakė vyriausiasis vadas dieną prieš tai, kai turi kreiptis į šalį.

"Fox" televizijai jis sakė, kad J.Kerry palaikys kontaktus su Maskva ir žiūrės, ar bus "įvykdomas mechanizmas šiai cheminių ginklų Sirijoje (problemai) spręsti".

Vašingtone šiuo metu tvyro didelė politinė įtampa - Kongresas pradeda debatus dėl rezoliucijos projekto, kuriame raginama pritarti JAV kariniams smūgiams Sirijos režimo atžvilgiu po numanomos cheminės atakos Damasko priemiestyje rugpjūčio 21 dieną.

Taigi, nuo karų pavargusiame pasaulyje, galbūt ir neturėtų stebinti tai, kad J.Kerry idėja žaibiškai įgijo pagreitį.

Tačiau lėtai veikiančiame diplomatijos pasaulyje, kur kiekviena pastaba yra kruopščiai apgalvojama ir sukalibruojama, retai pamatysi atvejų, kai idėjos ima plisti kaip miško gaisras.

Londone pirmadienį paklaustas, ar yra kažkas, ką Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) galėtų padaryti ar pasiūlyti, kad užkirstų kelią JAV kariniam smūgiui, J.Kerry atsakė: "Žinoma."

"Jis gali ateinančią savaitę perduoti savo cheminius ginklus, iki paskutinio vieneto, tarptautinei bendrijai - nedelsiant perduoti juos, visus, ir leisti (atlikti) nuodugnią ir visišką to apskaitą", - sakė J.Kerry žurnalistams.

Jis, regis, iškart nuginčijo šią savo idėją pridurdamas: "Bet jis to nedarys, ir to, akivaizdžiai, negalima padaryti".

Valstybės departamento atstovė Jen Psaki (Džen Psaki), regis, užklupta netikėtai, išsiuntinėjo elektroninį laišką, kuriame rašė, kad J.Kerry išsakė "retorinį argumentą apie negalimumą ir neįtikimumą Assadui perduoti cheminius ginklus, kuriuos jis neigė naudojęs".

J.Kerry lėktuvu į Vašingtoną skridę reporteriai kankinosi spėliodami, ką jis turėjo omenyje, ir visą laiką buvo tikimasi, kad ant stalo nėra "jokio rimto pasiūlymo" dėl Sirijos cheminių ginklų atsargų.

Išskyrus tai, kad J.Kerry skrydžiui tik įpusėjus Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas paragino Damaską "pavesti cheminius ginklus tarptautinei kontrolei, o tada (pasirūpinti, kad) jie būtų sunaikinti".

Toks planas padėtų "išvengti karinių smūgių", tvirtino S.Lavrovas, kuris, kaip atrodo, prieš tai 14 minučių kalbėjosi su J.Kerry - dvi valandos po jo lėktuvo pakilimo iš Londono.

To skambučio metu S.Lavrovas sakė girdėjęs J.Kerry komentarus ir pridūrė, kad Maskva norėtų užsiimti šia Sirijos cheminių ginklų atsargų tarptautinės priežiūros idėja.

Tačiau J.Kerry išreiškė rimtą skepticizmą sakydamas, kad Jungtinės Valstijos "žaidimų nežais", sakė vienas JAV valstybės departamento pareigūnas.

S.Lavrovo pasiūlymui sukėlus klausimų audrą, liko neaišku, ar tai buvo tiesiog dar viena į riktus linkusio valstybės sekretoriaus klaida, ar kruopščiai surežisuotas planas, aprūpinantis B.Obamą galima pasitraukimo strategija.

Pats B.Obama padidino paslaptį pasakęs, kad aptarė šį klausimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo, kuris praėjusią savaitę įvyko Sankt Peterburge, užkulisiuose.

"Tai mano pokalbių su prezidentu (Vladimiru) Putinu, kurie vyko jau kuris laikas, tąsa", - sakė B.Obama PBS.

Dar J.Kerry lėktuvui nenutūpus Vašingtone, Sirijos užsienio reikalų ministras Walidas al Muallemas (Validas Mualemas), atvykęs į Maskvą derėtis, suskubo "pasveikinti" Rusijos iniciatyvą, nors B.al Assadas niekada net nėra pripažinęs, kad turi cheminių ginklų.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), kurio parlamentas balsavo prieš karinius veiksmus Sirijos atžvilgiu, taip pat suskubo palaikyti idėjos ir sakė, jog būtų "didelis žingsnis", jei B.al Assadas perduotų savo cheminius ginklus.

Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad tai "įdomus pasiūlymas iš Rusijos", ir išreiškė viltį, kad po žodžių "eis veiksmai".

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS

EuropaPasaulis