Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Moteris žmogutį pagimdo po devynių mėnesių, o EBPO kvietimą į klubą – po... 13 metų

18/07/2015

Taip pat skaitykite

Lietuvos ambasadoje Dubline Seimo nariai ir lietuvių bendruomenės atstovai aptarė pasirengimo pirmininkavimui. Kiek rovė, neišrovė, bet daugelį išskynė Ar buvo Abramovičius suimtas JAV? Airijoje griežtesnė rūkalų įsivežimo tvarka 6 valstybių piliečiams

Oficialų prašymą tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO)  nare Lietuva įteikė 2002 metais. Tačiau apie tai, kad Lietuva pakviesta pradėti derybas dėl narystės EPBO, jos generalinis sekretorius Angelas Gurria (Anchelas Gurija) Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę telefonu informavo tik 2015 m. balandžio 9 d. Oficialios derybos dėl narystės pradėtos birželio 4 d. ir tik prieš savaitę, liepos pradžioje EBPO narės priėmė Lietuvos prisijungimo prie EBPO Konvencijos planą, kuriame aprašytos Lietuvos stojimo sąlygos, pagal kurias Lietuva pradeda stojimo į EBPO procedūrą.

Kuo dar ypatinga EBPO, kad į ją stojama?

 „Turtingųjų klubu“ kartais vadinama Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija buvo įkurta Jungtinių Valstijų iniciatyva 1960 metais. Šiuo metu EBPO priklauso 34 išsivysčiusios pasaulio šalys.

Į EBPO Lietuvos kaimynės Lenkija priimta 1996 metais, Estija - 2010 metais. Latvija derybas pradėjo 2013 metais ir visateise nare tikisi tapti kitąmet.

EBPO derina šalių ekonominę ir socialinę politiką, skatina ekonominę pažangą, tarptautinę prekybą, rengia išsamias ekonomines prognozes.

Pavyzdžiui, tą pačią, Lietuvai įsimintiną š.m. birželio 4 d. paskelbta, kad EBPO sumažino Jungtinių Valstijų bendrojo vidaus produkto (BVP) šių ir kitų metų prieaugio prognozę. EBPO ekspertų prognozėmis, JAV ekonomika šiais metais ūgtelės vos 2 proc., o kitais metais - 2,8 proc., - mažiau nei prognozuota lapkričio mėnesio prognozėse (atitinkamai 3,1 ir 3,0 proc.).

EBPO taip pat sumažino ir pasaulio ekonomikos šių ir kitų metų prieaugio prognozę. Anot EBPO, pasaulio ekonomika šiais metais išaugs 3,1 proc., 2016 metais - 3,8 proc., kai tuo tarpu ankstesnėse prognozėse buvo prognozuojamas atitinkamai 3,6 ir 3,9 proc. prieaugis.

Tokiam EBPO sprendimui įtakos turėjo itin silpnas pirmasis ketvirtis, kai pasaulio ekonomikos augimas buvo žemiausias nuo finansinės krizės laikų. "Pasaulio ekonomika turėtų sustiprėti, tačiau atsigavimo tempai lieka silpni, o investicijų mastą dar būtina stiprinti", - aiškina EBPO generalinis sekretorius Angelas Gurria. 

Į klubą kviečia ne kiekvieną 

Derybų pradžia su Lietuva ir Kosta Rika paskelbta birželio 4 d. Paryžiuje vykusiame  EBPO Ministrų tarybos susitikime. „Sveikiname pažangą Kolumbijos ir Latvijos priėmimo procese ir Kosta Rikos bei Lietuvos priėmimo svarstymo pradžią“, - teigiama ministrų tarybos pareiškime.

Lietuva  ir iki tol jau aktyviai dalyvavo EBPO komitetuose bei darbo grupėse. Lietuvos atstovai bendradarbiauja su EBPO ekspertais konkurencijos stiprinimo, ekonomikos liberalizavimo ir kovos su korupcija srityse. Šalis taip pat prisideda teikiant EBPO paramą Ukrainai.

Kvietimas prisijungti prie EBPO klubo, pasak Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, yra didelis Lietuvos Vyriausybės darbo įvertinimas.

„Kai Vyriausybė pradėjo savo kadenciją 2012-aisiais, Lietuva turėjo mažai galimybių pradėti procesą dėl stojimo į EBPO. Mūsų tikrai nevertino rimtai“, - teigė ministras.

„Mūsų (Lietuvos, - aut. past.) pažanga yra pelnytai pripažįstama. Vidutiniu darbo užmokesčiu tikrai negalėtume pasididžiuoti būdami šios organizacijos nare, veikiausiai būtume vieni iš paskutinių, tačiau jie negalėjo nematyti tos pažangos, kurią Lietuva padarė per tuos metus nuo įstojimo į Europos Sąjungą, ir jie negalėjo neįvertinti to ryžto ir nuoseklumo, kuriuo Lietuva įveikė globalinę finansų krizę“,- „Žinių radijui“ laidoje „Aktualioji valanda“ dėstė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. 

Ekonomistas pabrėžė, kad Lietuva jau 2010 metais pradėjo augti ir nuo tų metų padarė tikrai labai daug: „Pirmiausia mes gerokai pasiyrėme į priekį BVP vienam gyventojui lygiu. Šiandien mes praktiškai nenusileidžiame ne tik tai Estijai, bet ir toliau artėjame prie Europos Sąjungos vidurkio, pasiekę beveik 75 proc. jo“. 

Anot G. Nausėdos, Lietuva demonstruoja sugebėjimą pati spręsti problemas, jei tokios iškiltų, ir visapusišką stabilumą. „Antras aspektas, kuris buvo įvertinas, buvo ekonominis, politinis stabilumas, kurį suteikia narystė Europos Sąjungoje, NATO ir tam tikras vidinės politinės kultūros lygis, kuris leidžia partijoms susitarti dėl svarbiausių dalykų. Mums kitąkart, verdant šitame katile, atrodo viskas kitaip ir mes linkę viską paišyti juodesnėmis spalvomis, tačiau iš išorės mūsų pažanga matyt yra pripažįstama ir akivaizdžiai matoma“.

Ko tikimasi iš narystės EBPO

„Neabejojame narystės EBPO nauda Lietuvai. Mūsų valstybei tapus šios įtakingos organizacijos nare, išaugs rinkų už Europos Sąjungos ribų pasiekiamumas, didės investuotojų pasitikėjimas, toliau bus tobulinama šalies valdymo ir teikiamų paslaugų kokybė“, – sakė Ministras. Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Anot premjero, narystė ne tik sustiprins investuotojų pasitikėjimą valstybe, bet ir leis gauti profesionalią analitinę medžiagą. „Analitinis darbas, kurį atlieka šita organizacija, yra nepaprastai aukšto lygio ir ta informacija yra dalijamasi pirmiausia su EBPO nariais. Įstojus į šitą turtingųjų valstybių klubą, savaime suprantama, kad pasitikėjimas valstybe stiprėja. Tai atsiliepia ir užsienio investicijų pritraukimu“.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad priklausyti pasaulio ekonomikų elitiniu klubu vadinamoje EBPO yra ne tik prestižas, bet ir didžiulis pripažinimas valstybei, jos vystimosi raidai.

„Priklausymas EBPO yra galimybė suteikti dar didesnius svertus, dar labiau efektyvinti ekonomiką. Priklausymas šitai organizacijai taip pat sukuria gerokai patrauklesnes sąlygas plėtotis verslui“, - tikina L. Linkevičius. Ministro nuomone, narystė EBPO pritrauktų į Lietuvą daugiau užsienio investicijų, taip pat galėtų pakilti Lietuvos skolinimosi reitingai.

Lietuvai užduoti  „namų darbai“

Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad EBPO narės praėjusią savaitę priėmė Lietuvos prisijungimo prie EBPO Konvencijos planą, kuriame aprašytos Lietuvos stojimo sąlygos ir Lietuva pradeda stojimo į EBPO procedūrą. 

„EBPO operatyviai (per 13 metų, - aut. past.) parengė kelio gaires bendram darbui, kurį mums lieka atlikti iki Lietuva taps visateise organizacijos nare. Esame visiškai pasirengę stojimo procesui. Atsakingos Lietuvos ministerijos jau pasiskirstė darbus, todėl tikimės, kad stojimas vyks sklandžiai“, – pranešime teigė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Vyriausybė dės visas pastangas, siekdama tinkamai ir laiku įgyvendinti Lietuvos-EBPO veiksmų planą. Stojimo veiksmų plane išdėstytos pagrindinės EBPO vertybės, nurodyti stojimo į Organizaciją etapai ir procedūros. Pagrindinė stojimo į EBPO koordinavimo funkcija tenka Vyriausybės Komisijai, sudarytai pasirengimui Lietuvos narystei EBPO ir vadovaujamai Vyriausybės kanclerio Almino Mačiulio“, - europlius.com sakė Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius. 

Pasak EBPO generalinio sekretoriaus Angelio Gurria'os, pirmame etape Lietuva turės parengti ir perduoti EBPO Pradinį memorandumą, kuriame bus išdėstyta Lietuvos pozicija kiekvieno iš apytiksliai 250 EBPO instrumentų atžvilgiu. Šio memorandumo pagrindu EBPO komitetai vykdys technines peržiūras, kurioms rinks papildomą informaciją apie šalį. EBPO gali pasiūlyti įstatymų ir politikos tobulinimo rekomendacijas.

Iki visateisės narystės dar 13 metų laukti gal ir nebeteks 

„Lietuva visateise organizacijos nare gali tapti per dvejus - trejus metus“, - tikisi Lietuvos premjeras. 

„Lietuvos  stojimo procesas į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją užtruks kokius dvejus - trejus metus, taip rodo praktika“, - tikina Lietuvos užsienio reikalų ministras.

„Įstojimo terminas veiksmų plane nėra nustatomas. Galutinis terminas priklausys nuo Lietuvos gebėjimo prisitaikyti prie organizacijos standartų“, - tikslesnės datos, kada Lietuva taps pilnateise organizacijos nare, negali pasakyti ir EBPO generalinis sekretorius Angelas Gurria. 

21 EBPO komitetui pritarus Lietuvos narystei, galutinis sprendimas bus priimtas EBPO Taryboje. Gal tai įvyks ir anksčiau, nei dar po 13 ar daugiau metų...

© Photo Ludo Segers

Šarūnas PREIKŠAS

europlius.com