Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaDienos naujienos

Nobelio medicinos premiją laimėjo amerikiečiai Rothmanas bei Schekmanas ir Vokietijoje gimęs Suedhofas

08/10/2013

Taip pat skaitykite

Lincolnshire grafystėje traukinys rėžėsi į automoblį – du žuvę Valstybės vadovai pabrėžia K.Bobelio nuopelnus išeivijoje ir Lietuvos Seime Įtariami Bostono sprogdintojai planavo surengti ataką Niujorke, teigia JAV policija Londono lietuvių regbio klubas vėl sutriuškino konkurentus

Stokholmas, spalio 7 d. (AFP-AP-BNS). Amerikiečiai biologai Jamesas Rothmanas (Džeimsas Rotmanas) bei Randy Schekmanas (Rendis Šekmanas) ir Vokietijoje gimęs tyrėjas Thomas Suedhofas (Tomas Ziudhofas) pirmadienį pelnė 2013 metų Nobelio medicinos ir fiziologijos premiją už svarbius tyrimus, padedančius suprasti, kaip baltymai ir kitos medžiagos yra transportuojamos ląstelių viduje, pranešė žiuri.

Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute pirmadienį paskelbė, jog šie mokslininkai, kurie visi dirba JAV universitetuose, bus apdovanoti už "jų atradimus, susijusius su aparatu, reguliuojančiu vezikulių transportą - svarbią pernašos sistemą mūsų ląstelėse".

Medžiagų pernešimo ląstelių viduje ir išorėje tyrimai buvo svarbūs pastangoms perprasti ir išgydyti kai kurias ligas, įskaitant neurologinius ir imunologinius sutrikimus, taip pat cukrinį diabetą, informavo Nobelio komitetas.

Kiekviena ląstelė panaši į fabriką, kuriame gaminamos ir transportuojamos molekulės.

"Pavyzdžiui, insulinas yra gaminamas ir išskiriamas į kraują, o cheminiai signalai, vadinami neurotransmiteriais, siunčiami vienos nervinės ląstelės kitai. Tos molekulės pernešamos ląstelėse mažose pūslelėse, vadinamose vezikulėmis", - aiškinama komiteto pranešime.

Trys šių metų Nobelio premijos laureatai "atrado molekulinius principus, kurie nustato, kaip šie kroviniai ląstelėje pristatomi į reikiamą vietą reikiamu laiku", pridūrė žiuri.

66 metų J.Rothmanas yra Jeilio universiteto profesorius, tuo tarpu 64 metų R.Schekmanas dirba Kalifornijos universitete Berklyje. Th.Suedhofas, kuriam yra 57 metai, nuo 2008 metų dirba Stanfordo universitete.

Premija medicinos srityje atvėrė šių metų Nobelio apdovanojimų sezoną.

Praėjusiais metais Nobelio medicinos premija už "atradimą, kad subrendusias ląsteles galima perprogramuoti paverčiant jas pliuripotentinėmis", atiteko britui Johnui Gurdonui (Džonui Gerdonui) ir Shinyai Yamanakai (Šinjai Jamanakai) iš Japonijos.

Laureatams lygiomis dalimis bus padalytas 8 mln. Švedijos kronų (3,17 mln. litų) piniginis prizas. Prizo suma, kuri nuo 2001 metų buvo 10 mln. kronų, buvo sumažinta praeitais metais dėl ekonomikos krizės.

Šiųmetė premija abiem mokslininkams bus įteikta gruodžio 10 dieną per Stokholme įvyksiančią iškilmingą apdovanojimų įteikimo ceremoniją.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS