Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaEuropa

Norvegija pasuko dešinėn, vyriausybėje tikriausiai dirbs populistai

10/09/2013

Taip pat skaitykite

Škotijoje priimtas gėjų santuokų įteisinimo įstatymo projektas Slovėnijos ekspremjeras Janša nuteistas kalėti dvejus metus už korupciją Du mėnesius įkaitais laikytų prancūzų šeima grįžo į tėvynę Europos Parlamento pirmininkų sueigos narių ir Seimo narių susitikime – dėmesys energetikos klausimams

Oslas, rugsėjo 10 d. (AFP-BNS). Norvegija pirmadienio rinkimuose pasuko dešinėn, užbaigė aštuonerius metus trukusį centro kairiųjų vadovavimą ir sudarė sąlygas suformuoti naują, konservatorių vadovaujamą vyriausybę su populistine antiimigracine Pažangos partija kaip jaunesniąja koalicijos partnere.

Dabartinis premjeras Jensas Stoltenbergas iš Darbo partijos pirmadienį vakare pripažino pralaimėjimą, o jo varžovė, konservatorių lyderė Erna Solberg kalbėjo apie "istorinį rinkimų laimėjimą".

Suskaičiavus tris ketvirtadalius balsų buvo paskelbta, kad keturių centro dešinės partijų blokas gavo 96 iš 169 vietų parlamente, o J.Stoltenbergo trijų partijų koalicija - 72 vietas, ir kad dar viena vieta atiteko nepriklausomai aplinkosaugininkų partijai.

"Pagal Norvegijos parlamento tradiciją sieksiu savo vyriausybės atsistatydinimo po nacionalinio biudžeto pristatymo spalio 14 dieną, kai bus aišku, kad parlamente yra pamatas naujai vyriausybei", - sakė J.Stoltenbergas.

Vos po kelių minučių tikėtina naujoji šalies premjerė, 52 metų E.Solberg, triumfuodama pasirodė šalininkams Norvegijos sostinėje Osle.

"Šiandien rinkėjai nulėmė istorinę rinkimų pergalę dešiniojo sparno partijoms", - sakė ji.

Dažniausiai prieš rinkimus minėtas scenarijus buvo mažumos vyriausybė iš konservatorių ir Pažangos partijos.

Pirmadienį vakare dar buvo neaišku, ar mažesnės Krikščionių demokratų bei Liberalų partijos sieks dalyvauti vyriausybėje, ar tik rems ją parlamente.

Atrodo, kad Pažangos partija praras 12 vietų parlamente ir dabar turės 29. Tačiau ji vis tiek laiko rezultatą pergale, nes pirmą kartą per savo 40 metų istoriją gavo šansą dirbti vyriausybėje.

"Derėsimės dėl platformos vyriausybei ir visos kampanijos metu kalbėjome, kad norime palikti rimtą pėdsaką toje platformoje", - sakė Pažangos partijos lyderė Siv Jensen.

E.Solberg pergalė, viena didžiausių per jos partijos istoriją, buvo pasiekta nepaisant fakto, kad naftos turtinga Norvegija itin gerai gyveno valdant J.Stoltenbergui.

"Šalis laikosi gana gerai, bet taip yra dėl naftos, ne dėl lyderių", - anksčiau pirmadienį sakė vienas 29 metų rinkėjas, Oslo rotušėje atidavęs balsą už Pažangos partiją.

"Laikas gauti naują vyriausybę", - pridūrė jis.

Dvi J.Stoltenbergo kadencijos yra neįprastai ilgas laikas net ir politiškai stabilioje Norvegijoje.

Jam valdant šalis išlaviravo per didžiausią Europos pokario ekonominę krizę ir apsaugojo labai aukštą norvegų pragyvenimo lygį.

Reikšminga tai, kad vienas pagrindinių rinkimų klausimų buvo deramas Norvegijos naftos fondo, kurį sudaro 570 mlrd. eurų ir kuris yra didžiausias pasaulyje valstybinis turto fondas, naudojimas.

Atsižvelgiant į bendrą materialinį turtą ir jokio rimto nepasitenkinimo visuomenėje nebuvimą, silpnas 54 metų J.Stoltenbergo koalicijos pasirodymas aiškinamas daugiausia pavargimu nuo valdžios.

"Norvegija yra viena turtingiausių šalių pasaulyje, jeigu ne pati turtingiausia, tačiau ta karta, kuri sukūrė tokią valstybę, kokia ji yra šiandien, negali naudotis vaisiais", - sakė Oslo pensininkas Espenas Ekas, kuris pridūrė, kad balsavo "už permainas".

J.Stoltenbergo koalicija taip pat buvo kritikuojama už valdžios nesugebėjimą užkirsti kelio Anderso Behringo Breiviko (Anderso Bėringo Breiviko) atakoms 2011 metų liepos 22 dieną, kurios pareikalavo 77 žmonių gyvybių. A.B.Breivikas susprogdino bombą prie vyriausybės pastato Osle, o paskui šaudė į Darbo partijos jaunimo stovyklos dalyvius Utiojos saloje.

Pažangos partija, kuriai iki 2006 metų priklausė ir musulmonų nekentėjas A.B.Breivikas, pasmerkė tas atakas ir taip pat sušvelnino savo retoriką dėl imigrantų, kurių Norvegija pernai priėmė 70 tūkstančių, tarp jų - 25 tūkst. ne iš Europos.

Niekas Norvegijoje nesieja šios partijos su dešiniųjų ekstremisto A.B.Breiviko įvykdytomis skerdynėmis - klausimu, kuris, kaip krenta į akis, nefigūravo per rinkimų kampaniją.

Vietoje to kampanijos metu dominavo sveikatos apsaugos, švietimo, mokesčių temos ir klausimai dėl to, ką daryti su didžiuliu, iš naftos gaunamu Norvegijos turtu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS

EuropaPasaulis