Atokiame Austrijos Telfs-Bucheno miestelyje nuo ketvirtadienio vyksta itin įtakingų pasaulio politikos, didžiųjų finansų, verslo ir mokslo veikėjų keturių dienų trukmės susitikimas. Prabangų viešbutį saugo ginkluoti policininkai ir kariniai sraigtasparniai. Susitikimo nušviesti žiniasklaidai neleidžiama.
Apsaugai ir įslaptinimui ypatingas dėmesys
Susitikimo vietoje vakarų Austrijoje imtasi griežtų saugumo priemonių. Konferencijos apsauga rūpinasi apie 2,1 tūkst. policijos pareigūnų. Policija prie viešbučio neprileidžia jokio žmogaus, neturinčio leidimo, o pažeidėjams gresia 500 eurų bauda.
Protestuotojai planuoja šiandien surengti demonstraciją, bet vienintelis kelias, vedantis į tą viešbutį, yra uždarytas.
Kariškių žodžiais, tame regione „įrengtas specialus radaras, fiksuojantis mažame aukštyje skrendančius objektus, taip pat patruliuoja kulkosvaidžiais apginkluoti sraigtasparniai „Kiowa“.
Alpėse vykstančiame renginyje artimai bendrauja itin įtakingi žmonės. Uždaras susitikimas laikomas daug labiau intriguojančiu negu Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimas arba Pasaulio ekonomikos forumas Davose.
Griežta apsauga ir draudimas viešinti kursto kaltinimus dėl įtartino slaptumo ir neskaidrių ryšių
Kritikai piktinasi, kad šio susitikimo neleidžiama nušviesti žiniasklaidai, – kitaip negu G-7 viršūnių susitikimo, prieš savaitę vykusio kaimyninėje Bavarijoje. Tokia pozicija kursto kaltinimus dėl įtartino slaptumo ir neskaidrių ryšių.
Tuo tarpu organizatoriai teigia, kad atokiame Telfs-Bucheno miestelyje susirinkusiems į Bilderbergo grupę susibūrusiems konferencijos dalyviams leidžiama laisvai diskutuoti apie opiausias pasaulio problemas.
„Dėl šios konferencijos privataus pobūdžio dalyviai nėra varžomi savo pareigų arba iš anksto sutartų pozicijų pančių. Dėl to jie gali skirti laiko įsiklausyti, apmąstyti ir pasisemti įžvalgų“.
Tie, kas tikisi baigiamosios spaudos konferencijos arba pranešimo, bus nuvilti. „Nėra jokios išsamios darbotvarkės, nėra siūlomos rezoliucijos ir neskelbiami jokie politiniai pareiškimai“.
Pernai Bilderbergo grupė buvo susitikusi Danijoje. Šios 1954 metais įkurtos grupės tikslas – „skatinti dialogą tarp Europos ir Šiaurės Amerikos“.
Grupės susitikimai rengiami vadovaujantis vadinamąja Čatamo rūmų taisykle. Tai reiškia, kad „dalyviai gali laisvai naudoti gautą informaciją, bet pranešėjo (-ų) arba bet kurių kitų dalyvių tapatybė arba ryšiai negali būti atskleisti“.
Genys margas, dalyviai dar margesni
Renginyje dalyvauja apie 140 pasaulyje itin įtakingų veikėjų. Tarp jų keli premjerai, virtinė bankininkų, technologijų guru, buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris, NATO vadovas ir įtakingi verslo lyderiai, tokie kaip interneto milžinės „Google“ vadovas Ericas Schmidtas ir pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ vadovas Michaelas O'Leary.
Taip pat yra Britanijos finansų ministras George'as Osborne'as, Nyderlandų premjeras Markas Rutte, įtakingi žiniasklaidos veikėjai ir netgi karališkosios šeimos narė – Nyderlandų princesė Beatrix.
Atvykti ruošėsi ir buvęs JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas Davidas Petraeusas, buvęs aukšto rango kariškis Johnas Allenas, dabar paskirtas JAV prezidento pasiuntiniu prie koalicijos, kovojančios su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“, amerikietis ekonomistas Martinas Feldšteinas ir Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas.
Ne mažiau marga ir temų puokštė
Oficialioje susitikimo programoje nurodyta, jog dalyviai diskutuos ir aptars įvairius klausimus. Tokius, kaip dirbtinis intelektas, kibernetinis saugumas, cheminiai ginklai, krizės Graikijoje ir Artimuosiuose Rytuose, padėtis Irane, NATO, Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje ir įvairios „grėsmės“.
Opus klimato kaitos klausimas, kuris buvo viena iš pagrindinių temų per G-7 diskusijas, artėjant gruodį Paryžiuje vyksiančioms svarbioms deryboms dėl priemonių prieš pasaulio klimato atšilimą ir jo padarinius, taip pat kitos pasaulio masto problemos, tokios kaip badas arba nelygybė konkrečiai nepaminėtos ir nežinia ar kas iš dalyvaujančiųjų spės jas prisiminti.
Susitikimas saugomas itin kruopščiai/ AFP/Scanpix nuotr.
Šarūnas PREIKŠAS
europlius.com
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |